Katechetyka materialna - piąty wykład.docx

(22 KB) Pobierz
Katechetyka materialna 06.03.2010

 

Katechetyka materialna 06.03.2010

 

6 ujęć kerygmy K. Tilmana:

1.     Nie formuła ale święta rzeczywistość

2.     Nie zbiór faktów a żywy organizm, którego ośrodkiem jest Chrystus

3.     Organizm obecny, wydarzenie zapoczątkowane, życie i śmierć Jezusa

4.     Warte poznania, od niego zależy nasze zbawienie

5.     Poglądowe wydarzenia do przepowiadania; metoda katechezy musi odpowiadać metodzie Bożej

6.     Katechizowanie przypomina nauczanie ale w istocie jest od niego większe.

Idee przewodnie kerygmy:

ü      Teocentryzm – Bóg w centrum wszelkiego wychowania; chroni przed antropocentryzmem. Przezwyciężenie katechezy antropocentrycznej, która nie akcentuje zbawczego działania Boga w człowieku. Sam nie może człowiek swojej wiary wypracować, udoskonalić jej. Zbawienie jest to tajemniczy proces między Bogiem a człowiekiem. Inicjatywa wychodzi od Boga.

ü      Chrystocentryzm – konsekwencja przyjęcia teocentryzmu. Głoszenie planu miłości. Jezus Chrystus jest centralnym elementem nauczania katechetycznego (DCG 40; KKK 668). Teocentryzm w formie trynitarnej.

ü      Idea dzieciństwa Bożego – gdy prawdy przyjmujemy w sposób bardzo logiczny nie dojdziemy do poznania Boga. Prawda ta wynika z uczestnictwa w życiu Bożym; z więzi otrzymanej na chrzcie. Idea ta jest godna uwagi pedagogiki.

Liturgia Kościoła:

ü      W I wieku – głównym miejscem katechezy – liturgia. Poznawanie boga i odpowiednich postaw. Przygotowanie do chrztu i eucharystii – katecheza sakramentalna;

ü      Po 313 roku – wspólnota dojrzewających chrześcijan – katechumenat. Gromadzeniu się na łamaniu chleba i agapach (ucztach miłości); katecheza katechumenatu

ü      Średniowiecze – rozmaite nabożeństwa; nowe praktyki pobożnościowe; pogłębiający się podział na sprawujących liturgię i pasywny lud; w obrzędach liturgicznych – antropocentryzm; sakramenty – pomoc w zbawieniu.

 

Notowała: Pawlukiewicz Krystyna

1

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin