01. Bazuna 1971 rok.doc

(917 KB) Pobierz

I Jesienny Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej

BAZUNA 1971

Gdańsk – Klub Studentów Wybrzeża „Żak”

5 – 7 listopada 1971 rok

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

MOWA PREZESA

Jesienny Przegląd Studenckiej Piosenki Turystycznej „BAZUNA 71” - to już historia. Występowały 23 grupy (95 wykonawców), reprezentując takie środowiska jak Olsztyn, Warszawa, Kraków, Katowice, Częstochowa, Wrocław, Poznań, Gdańsk. W czasie trzech koncertów sala teatralna w KSW „Żak” trzeszczała w szwach. W sumie „BAZUNĘ 71” oglądało około 1500 osób.

              Wreszcie wspaniała atmosfera panująca zarówno wśród wykonawców, jak i publiczności wywołały u nas przekonanie, że zapotrzebowanie na tego typu imprezę w środowisku studenckim jest ogromne. Potwierdziły się założenia programowe przeglądu. Bo przecież jakże często przy naszych ogniskach obok piosenki typowo turystycznej gości piosenka zagraniczna, partyzancka, folklorystyczna..

              Wszystkie te elementy skłaniają nas do kontynuowania tej imprezy, dlatego korzystając z okazji informujemy” „BAZUNA 72” odbędzie się 10 – 12 listopada 1972 r. w Gdańsku. Mamy nadzieję, że Jesienny Przegląd Piosenki Turystycznej „BAZUNA” równolegle obok renomowanej już Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie będzie popularyzował dobrą piosenkę turystyczną, rajdową.

DO ZOBACZENIA NA „BAZUNIE 72”

                                                                                    Prezes Studenckiego Klubu Turystycznego

                                                                      Politechniki Gdańskiej „FIFY”

                                                                      Edmund Kadłubiski

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

 

 

                            Pierwsza edycja przeglądu (pełna nazwa: Jesienny Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej "BAZUNA'71") odbyła się w dniach 5-7.11.1971 r. w sali teatralnej Klubu Studentów Wybrzeża ŻAK w Gdańsku, w neorenesansowym pałacyku z 1901 roku. Organizatorami byli: Komitet Wykonawczy Uczelnianego Parlamentu ZSP Politechniki Gdańskiej, Oddział Studencki PTTK w Gdańsku, Studencka Spółdzielnia Pracy "TECHNO-SERVICE", Miejski Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Gdańsku oraz klub "FIFY". Przygotowaniami i przebiegiem imprezy kierowało Biuro Organizacyjne - kierownikiem był Marian Muczyński, sprawami programowymi zajmował się ówczesny prezes klubu "FIFY" Edmund Kadłubiski, wspomagała ich grupa zapaleńców. W odróżnieniu od późniejszych edycji BAZUNY, z końca lat 70-tych, w przygotowaniu tej pierwszej nie uczestniczyła zbyt liczna ekipa techniczna.

                            Na BAZUNIE '71 została wykorzystana scenografia przygotowana na odbywające się parę dni wcześniej przedstawienie eksperymentalnego teatru z Nowego Jorku. Część sali teatralnej ŻAKA była zabudowana rusztowaniami, na środku ustawiono niewielkie podium - na nim występowali śpiewacy. Na właściwej scenie urządzono miejsca dla pozostałych wykonawców - stamtąd obserwowali oni koncerty.

                            Pierwszy koncert otworzyli bazuniarze z Zespołu Pieśni i Tańca "BAZUNY" PGR Leźno, panowie Tomaczkowski i Bemowski, odgrywając na trombitach pasterskie sygnały. Dla widzów z Polski było to wielkim zaskoczeniem - mało kto wiedział, że na Kaszubach jest używana pasterska trombita, podobna do instrumentów spotykanych w Karpatach.

                            Odbywające się w klubie ŻAK koncerty konkursowe zostały podzielone na dwa dni: w piątek konkurs obejmował piosenkę folklorystyczną, morską, partyzancką(!) i zagraniczną, w sobotę - piosenkę turystyczną; w piątkowy wieczór miał także miejsce w klubie PG "KWADRATOWA" nocny kabareton turystyczny. Imprezę zakończył niedzielny koncert finałowy w "ŻAKU". Trzy główne koncerty obejrzało ok. 1500 osób - po 500 na każdym koncercie w sali obliczonej na 300 osób.

                            Pierwsza BAZUNA została jednomyślnie uznana za imprezę nader udaną. Planowana jako impreza kameralna, ściągnęła sporą liczbę wykonawców i widzów z całej Polski.

                            Z powodzeniem zrealizowany został jeden z celów - ożywienie i rozśpiewanie gdańskich żaków. Wszyscy chwalili fantastyczną atmosferę na przeglądzie - w podobnym wymiarze powróciła ona jeszcze rok później. Zdaniem organizatorów, na stan taki wpłynęły przede wszystkim następujące elementy:

•  zabudowa sali (rusztowania),

•  panująca na sali ciasnota i ustawienie sceny, przez co wszyscy byli w miarę blisko wykonawców i czuli się jak na dużym ognisku,

•  kapitalna para konferansjerów: Stanisław Sierko i Mieczysław Welke. Potrafili oni rozbawić publiczność do łez; najlepszy efekt był wtedy, gdy występowali oni razem,

  wysoki poziom wykonawców (grupy EFEMERYDY z Poznania, RAPA-DZIEWIE

z Warszawy oraz AMFIBOLE z Gdańska),

  fakt, że większość występujących była czynnymi turystami, którzy tym razem śpiewali nie przy ognisku a na scenie.

                            Laureatami BAZUNY'71 zostali: Wacław Masłyk z Krakowa i grupa EFEMERYDY, a Rajdową Piosenką Roku uznano piosenkę "Lato z ptakami odchodzi". Jury uznało, że absolutnym zwycięzcą została dobra piosenka turystyczna, gdyż poziom wykonywanych utworów był bardzo wysoki.

                            Organizatorzy przygotowali szereg wydawnictw reklamowych i pamiątkowych, m.in. plakat, znaczek, pieczątkę okolicznościową, śpiewnik z 39 piosenkami wybranymi spośród zgłoszonych utworów. Każdy z wykonawców otrzymał pamiątkowy medal w kształcie starej pieczęci, po ogłoszeniu werdyktu wykonano zaś specjalne wydanie FOTOKURIERKA (biuletynu klubowego) ze zdjęciami laureatów B'71.

                            Jako ciekawostkę warto przypomnieć o kosztach organizacji pierwszej BAZUNY.

                            Z cudem chyba zachowanego preliminarza imprezy wynika, że kosztowała ona 36.518 zł 90 gr; największą zaś pozycję stanowił punkt "zwrot kosztów podróży wykonawców i jury" - 7.052 zł 60 gr. To były czasy !

 

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

WERDYKT JURY

              W dniach 5 – 7 listopada 1971 roku odbył się w Gdańsku Jesienny Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej „BAZUNA 71”, organizowany przez Komitet Wykonawczy Uczelnianego Parlamentu ZSP PG i Studencki Klub Turystyczny AZS ZSP PTTK PG „FIFY”.

              W przeglądzie udział wzięły 23 zespoły z całej Polski, co stanowi niebagatelną ilość 95 wykonawców. Różne kategorie zgrupowały dużą ilość utworów stojących na wysokim poziomie artystycznym.

Jury Jesiennego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej "BAZUNA'71" w składzie:

1.      Mieczysław Serafin (Studencka Agencja Radiowa) - przewodniczący,

2.      Katarzyna Szymańska (Polskie Radio - Gdańsk),

3.      Barbara Owsiankowska - reprezentant publiczności,

4.      Barbara Figas - student PWSMuz.,

5.      Edmund Kadłubiski - prezes SKT AZS PTTK ZSP PG "FIFY",

6.      Józef Maria Piotrowicz - prezes Oddziału Studenckiego PTTK w Gdańsku,

7.      Ryszard Orzeł - absolwent PG

postanowiło przyznać nagrody główne w kategoriach:

·         indywidualnej - za dobór i wykonanie piosenek ("Wiosna w górach", "W daleką drogę jadę", "Na suszcziowkie") Wacławowi Masłykowi z Krakowa,

·         zespołowej - za dobór i wykonanie piosenek:

I miejsce - grupie EFEMERYDY z Poznania ("Wielkopolska rajdowa", "Kochana", "Rajd studencki ruszył"),
II miejsce - grupie RAPADZIEWIE z Warszawy ("Iwanku - Iwanku", "Bieszczadzki szlak", "Tylko tu"),
III miejsce ex aequo grupom AMFIBOLE z Gdańska ("Beskide, beskide", "Gdańska ballada", "Wiosenny wiatr", "Mazury") oraz PTAKLA z Wrocławia ("Czubczik", "Przyśpiewki góralskie", "Lato z ptakami odchodzi").

W kategorii piosenek morskich Jury postanowiło przyznać nagrodę Wacławowi Masłykowi z Krakowa za piosenkę "Ballada o żeglarzu".

W kategorii piosenek tematycznych Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia:

·         za piosenkę turystyczną "Lato z ptakami odchodzi" - Ryszardowi Krasowskiemu z Poznania,

·         za piosenkę folklorystyczną "Dzyso wesele" grupie KASZUBY z Gdańska,

·         za piosenkę zagraniczną "Oj, letili guseńki" grupie PUW - Warszawa.

Ponadto zostały przyznane następujące nagrody specjalne:

1.      Nagroda dziennikarzy akredytowanych przy Jesiennym Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej BAZUNA'71 za inwencję twórczą - Krzysztofowi Szczuckiemu z grupy BRYLANTOWE SPINKI - Wrocław ("Gdańsku, me miasto ukochane", "Autostop blues"),

2.      Nagroda specjalna za debiut i opracowanie wokalne - grupie CZUPIRATYNKA z ATR Olsztyn,

3.      Nagroda specjalna ufundowana przez Koncern Zapałczany za piosenkę antynikotynową i działalność kabaretonową grupie PRZYJA AND CIELE z Poznania,

4.      Nagroda Publiczności przyznana została w wyniku przeprowadzonego plebiscytu grupie DZIADKI z Poznania (za wszystko, co przedstawili),

5.      Rajdową Piosenką Roku uznano "Lato z ptakami odchodzi".

Niewątpliwie obiektywną ocenę utrudniał fakt wysokiego i wyrównanego poziomu większości uczestników przeglądu. W ostatecznej konkluzji jury wyraża przekonanie, że jedynym i absolutnym zwycięzcą na placu boju została DOBRA PIOSENKA TURYSTYCZNA.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

KURIEREK – ŚPIEWNIK

[Zachowałem kolejność piosenek zgodnie z oryginalnym kurierkiem (piosenki 01 – 21. Pozostałe występują
w werdykcie Jury. Do kompletu (jurorskiego) brakuje jednak jeszcze dwóch piosenek, których tekstów nie mogę nigdzie znaleźć: „Czubczik” Ptakli oraz „Gdańsku ma miasto ukochane” Brylantowych spinek./

 

01. BALLADA O ŻEGLAZRZU

wykon. Wacław Masłyk z Krakowa

 

Taki był od wiatrów stu ogorzały

Tylko ze sobą w pokera grał

Łódkę miał z jednym żaglem cerowanym

Czasami dziewczyny miał

Wypływał sam, kiedy noc rozchełstana

Leżała w koszuli z pian

W zmarzniętych rękach trzymał ster drewniany

Czekał na wiatr, czekał na wiatr.

              A woda śmiała się za burtami

              Kiedy podnosił do ust

              Stary talizman na dobre wiatry

              Uschniętą różę z piór

              Woda się śmiała coraz dalej

              Kiedy podnosił do ust

              Stary talizman na dobre wiatry

              Uschniętą różę z piór.

Znał porty, gdzie diabli piwo sprzedają

Z niejednym takim nieraz pił

Do ludzi wracał w jesień zardzewiałą

Z samego środka mgły

Wyciągał łódź na swój brzeg, żagiel chował

Wieczorem białe portki prał

Owijał różę w podarty celofan

Odchodził sam, odchodził sam.

              A woda śmiała się za burtami...

A czas zimowy, kiedy wiatr hulał w drzewach

Z dziewczyną z jednej szklanki pił.

Słone ballady o piratach śpiewał

Z pamięci liczył dni.

Taki był od wiatru ogorzały

Tylko ze sobą w pokera grał

Łódkę miał z jednym żaglem cerowaną

Czekał na wiatr, czekał na wiatr.

              A woda śmiała się za burtami...

 

02. WIOSNA W GÓRACH

wykon. Wacław Masłyk z Krakowa

 

Wiosna temat grafomanów

Wiosna – pora do rozpaczy,

Gdy ktoś bliski cię opuści

Nie masz sercem kogo raczyć.

              To był błąd w rozumowaniu,

              Tylko górom serce daj,

              Miłość do nich ci zapewni

              Przez rok cały radość, maj.

Buki ręce wyciągają

Smrek by chciał tulić cię w ramionach

Góry kochaj – wiedz, że będzie

Miłość to odwzajemniona.

              Nie odrzucaj wielkich uczuć,

              Tylko górom serce daj…

Skały echem nawołują,

Lasy zapraszają do biwaku,

Tylko duszę miej wrażliwą

I romantyzm noś zawsze w plecaku.

              Spal swe troski na ognisku

              Potem górom serce daj…

Spójrz na piękny zachód słońca

Usłysz najwspanialszą ciszę,

Bór cię lepiej niż kochanka

Nocą do snu ukołysze.

              Odwzajemnij te czułości

              Potem górom serce daj…

 

03. W DALEKĄ DROGE JADĘ

wykon. Wacław Masłyk z Krakowa

 

W daleką drogę jadę, konia osiodłać czas,

Nie pytaj dokąd zmierzam, gdzie mnie wiedzie słońca blask.

Przed deszczem mi schronienie da zielony las,

Strumyki wśród kamieni wskaże mi spragniony ptak.

              My słońca szlakiem przez świat

              Długa droga lecz cóż,

              Gdy w liściach zaśpiewa ptak

              I ty nie zatrzymasz mnie już.

              Pożegnaj mnie więc, jadę już.

Gdy Wielkim Wozem w nieba step wyruszy noc

Zmęczonym naszym czołom, naszym dłoniom ześle cień.

Czas poić konie, czas do sny rozwinąć koc,

Wysokie sosny nas przygarną nim nadejdzie noc.

              Przed nami słońce i dal,

              Tysiąc mil, tysiąc burz,

              Choć oczu twoich mi żal

              I ty nie zatrzymasz mnie już,

              Pożegnaj mnie więc. Jadę już.

Nie pytaj po co, gdzie mnie wzywa słońca zew,

Powrócę, czekaj na mnie, choć nie wrócę jeszcze dziś.

Z dalekiej drogi ci przywiozę szumy drzew,

Do twoich włosów promień Słończ i zielony liść.

 

04. NA SZUSZCZKIOWKIE

wykon. Wacław Masłyk z Krakowa

 

Na Suszcziowkie jest nasz staryj dom,                             a E7 a

Gdie wdwajom sa Stiopkoj my żywiom,                            d a

Gdie  jemu ja piesienki paju, ładu, ładu, ładu              d G C a

Spi małysz moj, bajuszki baju.                                          E7 a

 

Spi, nie bojsa, eta dożd idiot

Nasza mama bolsze nie prijdot

I potomu apjat` wdawajom, ładu, ładu, ładu

Piesniu naszu grustnuju pajom.

 

I jeszczio sawsiem nie znajesz ty

Szto bywajut sinyje kity,

Szto bywajut biełyje słany, ładu, ładu, ładu,

Skazat` szto bolszoj wielicziny.

 

Szto bywajet miagkaja trawa,

Szto bywajut grubyje sława,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin