Ścieżkami JPII po Krakowie .doc

(465 KB) Pobierz



 

 

 

 



  Kraków jest jedynym miastem na świecie, które posiada miejsca
  związane niemal z całym życiem Jana Pawła II. Tu znajdują się
  miejsca, które pamiętają Go jako studenta polonistyki, robotnika,
  aktora, poetę, seminarzystę, młodego księdza odprawiającego swe
  pierwsze msze św., uniwersyteckiego wykładowcę, duszpasterza
  studentów i rodzin, biskupa, metropolitę krakowskiego i wreszcie -
  jako Głowę Kościoła katolickiego.

Karol Wojtyła i Jan Paweł II jest - i zawsze będzie - obecny
  w Krakowie. Krakowianie znają miejsca związane z jego życiem.
  Wielu przygląda się im jak swego rodzaju "stacjom na drogach Jana
  Pawła II". Trasę biegnącą przez te miejsca nazywa się "ścieżkami Jana
  Pawła II". Przyjęcie zaproszenia do przemierzenia tych "ścieżek" może
  pomóc w lepszym zrozumieniu fenomenu, jaki (...) stanowiła postać
  Jana Pawła II, dla którego Cracovia totius poloniae urbs celeberrima.
  (tzn.: "Kraków jest najsławniejszym spośród polskich miast").

 

Szlak turystyczny "Ścieżkami Jana Pawła II" otwarto w sierpniu 2002 roku na dwa dni przed przyjazdem papieża z ostatnią pielgrzymką do Polski. Obejmuje on 25 miejsc związanych z życiem Karola Wojtyły. Przygotował go Urząd Miasta Krakowa. Podczas jego inauguracji metropolita krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski wyraził nadzieję, że będzie on szlakiem wiodącym do rozwoju życia wewnętrznego.

 

Szlak zaczyna się w Pałacu Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej 3. Karol Wojtyła po raz pierwszy zamieszkał w nim w sierpniu 1944 r., będąc studentem konspiracyjnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Podczas każdej jego papieskiej wizyty w Krakowie budynek przy Franciszkańskiej 3 zamieniał się w rezydencję papieża. Nad wejściem znajduje się sławne okno, z którego Ojciec święty pozdrawiał przybyłą na spotkania z Nim młodzież Krakowa. Na dziedzińcu Pałacu stoi pomnik Jana Pawła II, dar i dzieło Jole Sensi Croci, odsłonięty w maju 1980 r.

 



Kolejne miejsca to: Bazylika oo. Franciszkanów,   Wyższe Seminarium Duchowne u stóp Wawelu przy
ul. Podzamcze 8, w którym studiował, oraz kamienica "Dziekańska" (ul. Kanonicza 21), w której mieszkał
jako biskup w latach 1958-1967. Wcześniej (od 1951 r.) zamieszkiwał w sąsiednim domu pod nr 19. Obecnie
w obu tych budynkach mieści się Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, w którym m.in. prezentowane są pamiątki związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II.

Z ul. Kanoniczej szlak prowadzi na Wawel i do Bazyliki Archikatedralnej
Św. Stanisława i Wacława na Wawelu. W jej podziemiach, w Krypcie Św. Leonarda,
w 1946 r ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą, w intencji zmarłych rodziców i brata. Tu w 1958 roku był konsekrowany na biskupa, a w lipcu 1967 r. odbył się jego ingres kardynalski metropolity krakowskiego. Jako papież odwiedzał katedrę na Wawelu za każdym razem, gdy przyjeżdżał do Krakowa.

 


Kościół na Skałce - Kraków
Stąd niedaleko jest do Kościoła Św. Michała Archanioła i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika OO. Paulinów na Skałce. Prowadzi do niego z Wawelu szlak pielgrzymi królów polskich, którym arcybiskup Karol Wojtyła podążał w trakcie corocznych, majowych procesji Św. Stanisława. W roku 1979 podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski miało tu miejsce niezapomniane spotkanie z młodzieżą akademicką, a także ze światem nauki, kultury
i sztuki. W kościele znajduje się popiersie Jana Pawła II, a za sadzawką umieszczony jest krzyż upamiętniający spotkanie
z młodzieżą.

 

Dalej szlak prowadzi na krakowskie Dębniki, związane z pierwszymi latami pobytu Karola Wojtyły w Krakowie. W domu przy ul. Tynieckiej 10 mieszkał w latach 1938-1944, w czasie studiów polonistycznych na UJ, pracy w kamieniołomie, zakładach sodowych i studiów filozoficznych w zakonspirowanym seminarium duchownym. Miejsce to odwiedził Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki w 2002 roku.

Na szlaku znalazły się także inne miejsca na Dębnikach związane z Karolem Wojtyłą: dom Jana Tyranowskiego przy ul. Różanej 11, gdzie odbywały się spotkania Żywego Różańca, dom przy Szwedzkiej 12, w którym spotykał się z przyjaciółmi artystami i gdzie urządził przyjęcie prymicyjne, oraz Kościół św. Stanisława Kostki oo. Salezjanów, gdzie modlił się przez 6 lat i gdzie odprawił jedną ze swoich mszy prymicyjnych.



  

Po przekroczeniu Wisły zbliżymy się do krakowskich Błoni - miejsca spotkań Papieża z pielgrzymami. To tutaj leży ważący 26 ton granitowy kamień, przywieziony
z okolic Morskiego Oka w 19-tą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

                W pobliżu Błoni znajduje się Park Jordana, gdzie wchodząc od ulicy 3 Maja natkniemy się na pomnik Jana Pawła II.

 

 

Tutaj rozpoczyna się trasa tzw. "Białego Marszu", biegnąca poprzez Aleję Adama Mickiewicza i ulicę Karmelicką na Starówkę. Marsz ten odbył się 17 maja 1981 roku, po zamachu na Papieża. Na Rynek wówczas przeszło w milczeniu pół miliona ludzi ubranych na biało.

Po drodze zobaczymy gmach Collegium Novum UJ przy ul. Gołębiej 24, gdzie
w 1938 r. Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym, w 1948 r. uzyskał stopień doktora i prowadził wykłady z etyki społecznej, a w 1954 r. uzyskał habilitację.

Dalej ścieżka papieska wiedzie do Bazyliki Mariackiej na Rynku, w której Jan Paweł II był kaznodzieją i spowiednikiem. Ponadto jako Ojciec Święty dokonał tu beatyfikacji bł. Anieli Salawy. W ścianę kościoła (od strony Rynku Głównego) wmurowane są tablice upamiętniające beatyfikację Anieli Salawy oraz Biały Marsz.

 

Za Barbakanem podążamy do Bazyliki Św. Floriana przy ul. Warszawskiej 1, gdzie Papież jako wikary zainicjował działalność duszpasterstwa akademickiego.

 



Stąd ulica Rakowicka doprowadzi nas do Cmentarza Rakowickiego, gdzie znajduje się grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich. Spoczywają tu: matka, ojciec i brat Papieża oraz rodzice matki.

 

Ciągły szlak papieski kończy się w tym miejscu, ale jest jeszcze kilka ważnych miejsc dla Karola Wojtyły w Krakowie. Są nimi: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy ulicy Siostry Faustyny 3-9
w Łagiewnikach - poświęcone w 2002 r przez Papieża, który dokonał tu Aktu Oddania Świata Miłosierdiu Bożemu; Kościół św. Jadwigi Królowej przy ul. Łokietka 60 – który odwiedził w 1997 po dokonaniu na Błoniach kanonizacji św. Jadwigi Królowej. Przed kościołem stoi krzyż z ołtarza, przy którym Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. odprawił mszę świętą na Błoniach.

Kolejne to: kamieniołom na Zakrzówku i Fabryka Solvay przy ul. Zakopiańskiej, w której młody Karol Wojtyła pracował podczas wojny; pomnik w Parku Strzeleckim ufundowany przez krakowskie Bractwo Kurkowe dla upamiętnienia spotkania Braci Kurkowych z Ojcem Świętym w Watykanie, oraz szpital im. Jana Pawła II na ul. Prądnickiej 80, w którym dwukrotnie przebywała na leczeniu św. Siostra Faustyna

Kowalska. 

 

Szlak papieski wiedzie również do Nowej Huty,

gdzie w Bieńczycach odprawiał najpierw msze pod
gołym niebem, później już jako kardynał, w październiku 1967 r., sprawował mszę św. na rozpoczęcie budowy,
a w końcu 15 maja 1977 r. konsekrował gotowy kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski (zwany Arką Pana).

 

 

Miejscem papieskim jest także kościół pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego
w Mistrzejowicach, który Jan Paweł II konsekrował w 1983 roku.

 

Ostatnim miejscem na szlaku, związanym z Ojcem Świętym, jest Międzynarodowy Port Lotniczy w podkrakowskich Balicach, od 1995 roku noszący imię Jana Pawła II. Na płycie lotniska odbywały się uroczystości powitania i pożegnania pielgrzymującego do  Polski Ojca świętego.

 

Nie siedź w domu – idź na wycieczkę!

 

Opracowała K.B.

Przedszkole Nr 148

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin