1.Wstęp.doc

(26 KB) Pobierz

Parę słów na początek

Niestety dysponujemy niewieloma dokumentami, które mogłyby przybliżyć mitologię Celtów. Wiąże się to, z tym, że Celtowie przekazując je opierali się na przekazie ustnym. Jedyne starożytne źródła to źródła rzymskie, ale ze względu na wojny, jakie Rzym prowadził z Celtami, na terytorium dzisiejszej Francji, jest to obraz nieprzychylny i niezupełnie prawdziwy. Celtowie są tu przedstawieni jako prymitywny i wrogo nastawiony naród, składający ofiary z ludzi. O wiele bardziej godne zaufania są legendy wchodzące w skład irlandzkich i walijskich zarówno poetyckich jak i epickich zbiorów, pochodzących odpowiednio z XIII i XIV wieku. Wyróżnia się tu cztery główne cykle:

- losy Tuatha De Danann, "Plemion bogini Danu". Głównym bóstwem, o którym jest w nim mowa jest syn Danu, Dagda, właściciel magicznego kotła, przy pomocy, którego potrafił przywracać zmarłych ludzi do życia.

- o przygodach irlandzkich herosów z Ulsteru, w szczególności Cuchulainna, półboskiego wojownika, ulubieńca całej Irlandii.

- dzieje legendarnych irlandzkich królów oraz historie wojen przez nich prowadzonych.

- o przygodach Finna Mac Cumhaila, zwanego też Finnem Mac Coolem, przywódcy Fianów, grupy wypróbowanych i zaufanych wojowników.

Oczywiście prócz legend pochodzących z Irlandii mamy tzw. "mity arturiańskie", znane w całej średniowiecznej Europie, gdyż to na Rycerzach Okrągłego Stołu opierano właśnie ówczesny wzorzec rycerza. Mitom arturiańskim poświęcono wiele poematów i pieśni.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin