SCENARIUSZE ZAJĘĆ ZE SZTUKI.doc

(83 KB) Pobierz
I

I.                 SCENARIUSZE  ZAJĘĆ  ZE  SZTUKI (MUZYKI I PLASTYKI)

                     Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK

                     TWÓRCZEGO  MYŚLENIA.

 

 

SCENARIUSZ 1 .

 

TEMAT : CZY MOGĘ BYĆ AKTOREM?

 

                  ZADANIA DYDAKTYCZNE: Poznawanie historii teatru, rozwijanie

                                             zakresu pojęć dotyczących teatru.

CZAS TRWANIA –2 x 45 MIN.

 

CELE: Kształtowanie postawy twórczej poprzez:

          - pobudzanie wyobraźni twórczej,

          - rozwijanie twórczego myślenia,

          -rozbudzanie aktywności ucznia i chęci zaangażowania podczas lekcji.

 

METODY:

a) czynne(praktycznych ćwiczeń) – techniki twórczego myślenia, samodzielnych doświadczeń  teatralnych, projektowanie sytuacji edukacyjnych, swobodnej ekspresji słownej i ruchowej.

b) podające – swobodne wypowiedzi, słuchanie opowiadania nauczyciela,

c) percepcyjne(pokazowe) – zewnętrzna demonstracja doznań, uczuć, w formie ruchowej i słownej.

POMOCE: filiżanka, magnetofon, płyty CD, kartki .

KLASA – VI.    

      PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. WPROWADZENIE.

  1. Zapoznanie uczniów z historią teatru w starożytności.
  2. Zabawa „Co by było gdyby...nie było teatru?

3.   Zabawa „Śmieszne definicje”- „kto to jest aktor?”

         4.   Poszukaj jak najwięcej określeń związanych z hasłem „teatr”.

                II.CZĘŚĆ WŁAŚCIWA.

        1.Przeprowadzenie etiud teatralnych:

          a)pantomima : scena jednego aktora.

             -  na stole stoi filiżanka- jak na nią patrzysz?

             ( rozdajemy kilku osobom na karteczkach hasła kim są i te osoby powinny za  

              pomocą pantomimy przedstawić swoje podejście do filiżanki w zależności

             od tego kim są ( np. .jesteś: znawcą sztuki, detektywem złodziejem , pijakiem,

             osobą mającą obie ręce w gipsie, kosmitą, małym dzieckiem)

             reszta klasy odgaduje kim jest dana osoba.

            -   przedstaw ruchem ciała na tle muzyki  następujące wydarzenia:

·         jesteś rozkwitającym kwiatem,

·         taniec robotów,

·         jesteś zamknięty w klatce próbujesz się z niej wydostać,

·         jesteś tańczącą kroplą deszczu,

  -   pokaż uczucie: smutku, zmartwienia, radości, zachwytu, itp.,

  -  usiądź na krzesło jako : dziecko, małpa, wykładowca, jako człowiek po całym 

      dniu pracy, jako kobieta przed lustrem, która chce zrobić makijaż

          b)pantomima – sceny wielu aktorów:

-          ( podział klasy na grupy – przydzielenie zadań wypisanych na karteczkach

       co mają  przedstawić za pomocą pantomimy)

·         gr. I – stanie w kolejce.

·         gr. II – wsiadanie do pociągu na kolejnych stacjach,

·         gr. III – w poczekalni u dentysty,

·         gr. IV – niemowlaki  uczące się chodzić,

·         gr. V -  przyjęcie urodzinowe.

            c)czytanie tekstu w odpowiedni sposób:1 aktor

     -  ( wybieramy dowolny tekst, rozdajemy kilku osobom hasła na karteczkach, 

          że mają ten tekst odczytać jako : ksiądz, komentator piłki nożnej, poseł

          w sejmie, obcokrajowiec, zwycięzca udzielający wywiadu, mama czytająca  

          bajkę  na dobranoc...), reszta klasy odgaduje kim jest dana osoba).

       3.Ćwiczenie rozwijające umiejętność posługiwania się głosem - praca

          w grupach:

           a)wymień i zaprezentuj co możesz przedstawić swoim głosem.

           b)podział klasy na pięć grup – przydzielenie zadań na kartkach:

  -  gr. I - jesteście zwierzętami w dżungli,

              -   gr. II – przedstawcie głosem rajd samochodowy,

              -  gr. III – jesteście krainą komputerów,

              -   gr. IV – jesteście pacjentami w szpitalu psychiatrycznym,

     -   gr. V – jesteście zespołem instrumentalnym.

( grupy przedstawiają głosem swoje zadania, inne grupy odgadują kim są  uczniowie z danej grupy.)

             III.  PODSUMOWANIE I ZAKOŃCZENIE  ZAJĘĆ.

 

                        SCENARIUSZ 2.

 

TEMAT – O CZYM  SZUMI   MUSZELKA?  - TWORZYMY ILUSTRACJĘ DŹWIĘKOWĄ

I PLASTYCZNĄ.             

 

ZADANIA  DYDAKTYCZNE:

  1. Poszukiwanie przedmiotów wydających ciekawe dźwięki.

   2. Dobór  odpowiednich  dźwięków do napisanego tekstu.

   3. Prezentacja plastyczna napisanej historii.

  CELE :

          1.Rozwijanie  wyobraźni twórczej.

          2.Ekspresja słowna, dźwiękowa i plastyczna.

          3.Stymulowanie aktywności twórczej.

          4.Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości twórczych.

          5.Zainspirowanie uczniów do wymyślenia ciekawych historii.

METODY: TWÓRCZA.

POMOCE: tekst wiersza „O czym szumi muszelka?”, różnorodne przedmioty wydające dźwięki( kartki papieru, plastikowe kubki, torebki foliowe, butelki plastikowe, flety, instrumenty perkusyjne, brystol kolorowy, farby, bibułka, wycinanki, gaziki, gąbka...

 

CZAS TRWANIA- 2X45 MINUT.

KLASA – CZWARTA.

 

                                 PRZEBIEG LEKCJI:

I. WPROWADZENIE.

1. Odczytanie wiersza Krystyny Wodnickiej „ O czym szumi muszelka?”

a)krótkie omówienie wiersza,

b)przypomnienie na czym polegają gestodźwięki,

c) wyjaśnienie na czym polega ilustracja dźwiekowa.

c)przedstawienie celu lekcji.

2. ZABAWA –„Podajmy sobie muszlę

  Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie muszlę kończąc zdanie:

„Moja muszla jest...”

3.ZABAWA – „Jestem ślimakiem w muszli”

    Zabawa muzyczno-ruchowa :dzieci zamieniają się w ślimaki.

    Kiedy muzyka jest wolna i spokojna dzieci wchodzą do swoich

    muszli i zasypiają, kiedy muzyka jest szybka i dynamiczna-ślimaki

   wychodzą na spacer.  

 

   II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA LEKCJI:

           1.Podział na grupy 3-4 osobowe,

           2.Poszukiwanie potrzebnych materiałów, zgromadzenie ich na stołach.

           3.  Przedstawienie zadania dla grup:

Uczniowie mają wymyślić historię w ciągu 20 minut „O czym szumi muszelka, którą znalazłem na plaży...”( mogą to być opowieści o syrenach, zatopionych statkach, podwodnym królestwie... ). Kolejnym etapem jest dołączenie do opowiadania efektów dźwiękowych- głosów, szelestów...itp. Przy tworzeniu ilustracji dźwiękowej mogą być wykorzystane instrumenty dostępne w pracowni.

            4.Prezentacja twórczych opowiadań przez grupy.

            5.Wspólna ocena przez uczniów ilustracji dźwiękowych i, wskazanie

      najciekawszych.

           6.Wykonanie przez grupy ilustracji plastycznej wymyślonej historii techniką 

    kolażu.

           7.Wystawa prac plastycznych i ich ocena.

 

III. ZABAWY KOŃCOWE – PODSUMOWUJĄCE:

          1.„Nietypowe zastosowanie muszli”- uczniowie wymyślają różne dziwne 

              wykorzystanie muszli.

         2.Przekazanie sobie iskierki.

             Uczniowie stoją w kręgu i przekazują sobie uścisk dłoni po czym zamieniają się 

             w  muszlę leżącą na plaży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ  NR  3

 

TEMAT : JAK MUZYKA  PRZEMAWIA 
                 DO  NAS?

 

ZADANIA  DYDAKTYCZNE – ukazanie różnych rodzajów  muzyki i ich

                                                       oddziaływania na psychikę  człowieka.

CELE:

1.  Omówienie roli muzyki w życiu człowieka.

2.  Budzenie i rozwijanie ciekawości poznawczej.

3.  Kształtowanie empatii i  tolerancji.

4.  Uczenie asertywnego wyrażania własnych opinii.

 

METODY: praktycznych ćwiczeń, słowna ( dyskusja, sąd)

KLASA – PIĄTA

CZAS – 2x45 minut.

                   PRZEBIEG  LEKCJI.

I. WPROWADZENIE:

1.    Wysłuchanie dwóch kontrastowych przykładów muzycznych:

a)      utworu rockowego o dużej sile głośności,

b)     utworu z muzyki poważnej, spokojnego np. „Marzenie” R. Schumanna.

       2. Dokończ zdanie: Podczas słuchania pierwszego utworu czułam, że...

                a   podczas  słuchania drugiego utworu czułam, że...

   

  (uczniowie przedstawiają krótko swoje odczucia związane z przykładami

    muzycznymi).

 

       3.Jeżeli dany utwór miałby opisać mój temperament , to który utwór bym

                wybrał? (uczniowie wybierają jeden z utworów, który opisuje ich osobowość)

 

III.  CZĘŚĆ  WŁAŚCIWA.

1.  Dokonanie sądu nad muzyką- oskarżenie „muzyka jest zła gdyż budzi

     w  młodych  ludziach agresję, co doprowadza do zniszczeń, zabójstw...itp

         a)  wybór z klasy oskarżyciela, obrońcy, świadków, ławy przysięgłych.

                 b)  przydzielenie zadań, przygotowanie się do rozprawy sądowej, w której 

        oskarżonym jest – muzyka.

c)      przeprowadzenie rozprawy sądowej.

d)     wydanie wyroku przez ławę przysięgłych.

 

2.  Ćwiczenia z zakresu muzykoterapii na tle  muzyki relaksacyjnej.

  -„Jestem falą”

  -„Jestem płatkiem śniegu”,

  -„Rzeźby i kupcy”.

  -„Marionetki”

  -„W gabinecie krzywych luster”.

 

IV. PODSUMOWANIE.

1.      Poszukiwanie porównań - Dokończ zdanie: Muzyka dla mnie jest jak....

SCENARIUSZ  4.

 

 

TEMAT -  DŹWIĘKI  WOKÓŁ  NAS.

CEL  GŁÓWNY: WZMACNIANIE  ZAINTERESOWAŃ MUZYKĄ W TOKU   RÓŻNORODNYCH DZIAŁAŃ TWÓRCZYCH.

 

CELE  SZCZEGÓLOWE:  

      -     WZBUDZENIE CIEKAWOŚCI POZNAWCZEJ,

      -     ROZWÓJ EKSPRESJI TWÓRCZEJ, WYOBRAŹNI, INWENCJI

     WŁASNEJ I POMYSŁOWOŚCI,

      -    ROZWÓJ WŁASNYCH MOŻLIWOŚCI TWÓRCZYCH POPRZEZ

    DZIAŁANIA PLASTYCZNE, MUZYCZNE, RUCHOWE,

     -     WIARA WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI TWÓRCZE.

     -     UMIEJETNOŚĆ WSPÓŁPRACY W GRUPIE.

 

KLASA – SZÓSTA,

CZAS- 2X45 MINUT.

              METODY:

-          TWÓRCZE  : techniki twórczego myślenia,  techniki

            samodzielnych doświadczeń muzycznych,

-...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin