konspekt z muzyki(1).doc

(77 KB) Pobierz
w krainie instrumentów

 

W krainie instrumentów

 

Scenariusz zajęcia dla dzieci z  niepełnosprawnością umysłową w stopniu umiarkowanym

z zakresu percepcji i ekspresji muzycznej

w klasie IV- V B

 

Data: 30.X.2007r.

 

Osoba prowadząca: Grzegorz Nowotniak

 

Treści programowe: Poznawanie i rozpoznawanie instrumentów w szerszym zakresie.

 

Temat:

„W krainie instrumentów”- zabawy doskonalące umiejętność rozpoznawania i nazywania instrumentów muzycznych.

 

Cele ogólne:

1.     Uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach mających na celu rozpoznawanie i nazywanie instrumentów muzycznych.

2.     Wykorzystanie symboli graficznych w zabawach muzyczno-ruchowych.

3.     Doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej.

4.     Doskonalenie percepcji wzrokowej i umiejętności różnicowania przedmiotów

5.     Wydłużenie czasu koncentracji uwagi

6.   Ćwiczenia spostrzegawczości i orientacji w schemacie własnego ciała.

7.   Doskonalenie motoryki małej.

 

 

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

·           rozpoznaje dźwięki instrumentów muzycznych min: perkusyjnych,

·           nazywa instrumenty muzyczne,

·           gra na wybranych instrumentach,

·           potrafi połączyć dźwięk ze znakiem graficznym,

·           naśladuje grę na instrumentach niedostępnych w szkole np.: skrzypce, flet, gitara itp.

·           umie reagować własnym ciałem na grany rytm.

 

 

 

 

Metody:

czynna: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń.

oglądowa: pokaz

słowna: rozmowa, objaśnienia

 

Forma organizacyjna: zajęcia muzyczne jednostka dwugodzinna.

 

Formy pracy: praca z całą grupą, indywidualna

 

 

Środki dydaktyczne: instrumenty, nagranie na kasecie magnetofonowej dźwięków instrumentów, kartki z symbolami oznaczającymi instrumenty, ilustracje przedstawiające instrumenty.

 

 

 

 

 

 

 

PRZEBIEG

 

1.     Ćwiczenia rytmiczne:

·         Wyklaskiwanie nazw instrumentów

·         Wyklaskiwanie rytmu piosenki

·         Akompaniament na instrumentach perkusyjnych

 

 

 

 

2.     Zagadki słuchowe:

·           rozpoznawanie dźwięków instrumentów granych przez nauczyciela za parawanem. Granie na rozpoznanym przez dziecko instrumencie.

·           rozpoznawanie dźwięków instrumentów nagranych na kasecie magnetofonowej oraz wskazywanie ich na ilustracjach.

 

 

3.     Praca indywidualna z kartami pracy

     Poziom I

Dobieranie par instrumentów.

     Poziom II

Dobieranie pasujących do siebie elementów.

     Poziom III

Dopasowywanie nazw do instrumentów.

 

 

4.     Zabawa naśladowcza połączona z ćwiczeniami artykulacyjnymi pt. „ „Orkiestra”

·           dzieci naśladują grę na wybranych instrumentach wg własnych pomysłów,

·           wydają dźwięki zbliżone do podanych przykładów instrumentów,

 

5.     Podsumowanie zajęcia:

·           Czy podobała ci się wspólna gra na instrumentach?

·           Czy znasz te instrumenty, o których dzisiaj rozmawialiśmy?

·           Na którym chciałbyś grać w przyszłości?

 

 

 

 

 

 

 

                                                                              Opracował mgr Grzegorz Nowotniak

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin