11 zag - Omówić etapy rozwoju edukacji zdrowotnej w Polsce, wymienić nazwiska 3 wybitnych jej przedstawicieli i przedstawić ich dorobek - edukacja zdrowotna.doc

(50 KB) Pobierz

Omówić etapy rozwoju edukacji zdrowotnej w Polsce, wymienić nazwiska 3 wybitnych jej przedstawicieli i przedstawić ich dorobek.

 

 

 

Periodyzacja dziejów edukacji zdrowotnej w Polsce.

 

Pierwsza próba periodyzacji - lata 70. XX w.- Maciej Demel.

3 kryteria:

- gestor (siła kierująca)

- środki przekazu (nowe)

- odbiorcy

 

Wyróżniał 7 okresów (epok), z których każdy miał odrębne tło historyczne.

 

Okres 8, czyli historię najnowszą edukacji zdrowotnej dodała Elżbieta Charońska (1997). Wyróżniła 3 fazy:

- faza pedagogiki zdrowia, w której znaczącymi wydarzeniami były: książka M. Demela „O     wychowaniu zdrowotnym” (1968) prezentująca podstawy teoretyczne, proces i etapy edukacji zdrowotnej jako dyscypliny pedagogicznej; wprowadzenie terminu „pedagogika zdrowia” przez E. Mazurkiewicza (który zainicjował kształcenie pedagogiczne pracowników służby zdrowia) oraz zacieśnienie współpracy między resortem oświaty i zdrowia. Ukoronowaniem tego okresu był podręcznik „Pedagogika zdrowia” M. Demela.

- faza stagnacji- przypadająca na lata 80. XX wieku

- edukacja zdrowotna w promocji zdrowia- od lata 90., w tej fazie rozpoczął się ruch szkół,  pojawiły się nowe czasopisma i książki z zakresu promocji zdrowia.

 

 

 

okres

gestor

Środki (nowe)

odbiorcy

 

 

Prehistoria oświaty zdrowotnej

 

 

gmina i kościół

Druki łacińskie, ambona, zarządzanie porządkowo- sanitarne władz miejskich tzw. wilkierze

 

Elita intelektualna i pospólstwo, pouczenia przygodne

 

Epoka kalendarzy

inicjatywa prywatna (wydawcy)

Kalendarze i wczesne druki polskie

Szlachta, kler, patrycjat miejski

 

Epoka prasy

inicjatywa prywatna (lekarze- wydawcy)

Periodyki i wydawnictwa specjalne

Jak wyżej- lud pośrednio

Epoka centralizmu państwowego

 

państwo (KEN)

Podręczniki, lekcje, praca nauczycieli w środowiskach

Nauczyciele, młodzież miejska, wiejska

Epoka narodownictwa

inicjatywa indywidualna

Prasa dla ludu, wydawnictwa, akcje odczytowe

Chłopi oświeceni, rzemieślnicy, działacze społeczni

 

Epoka instytucji społecznych

 

grupy i stowarzyszenia społeczne

Wydawnictwa seryjne, prasa specjalna, wystawy muzea, instytucje, środki dydaktyczne

 

Ogół społeczeństwa (teoretycznie)

Epoka współdziałania

a)      okres II RP

b)     okres Polski Ludowej

 

państwo i

społeczeństwo

Komplet form i środków audiowizualnych (z nowych tv, radio, film)

 

 

Ogół społeczeństwa

 

 

 

Twórcy, ich dzieła i myśli

 

1.      Grzegorz Piramowicz (1735- 1801)

 

Pedagog z zawodu i zamiłowania, jezuita, teoretyk wymowy, tłumacz, profesor teologii i filozofii, współtwórca dzieła KEN, pierwszy polski higienista szkolny

 

Dzieła:

o       Współtwórca założeń, celów i ustaw KEN, populator jej dzieła za granicą i współautor pierwszego dzieła komisji „Wypisy z autorów klasycznych do nauki w szkołach narodowych”

o       Autor podręcznika „Wymowa i poezja dla szkół narodowych”

o       Orędownik oświaty ludu, twórca szkół parafialnych jako instytucji społecznej; autor „Nauki obyczajowej dla ludu”, współautor „Elementarza dla szkół narodowych”

o       Autor pierwszego w języku polskim podręcznika metodycznego (vademecum) dla nauczyciela „Powinności nauczyciela, mianowicie zaś w szkołach parafialnych i sposoby ich dopełnienia. Dzieło użyteczne pasterzom, panom i ich namiestnikom o dobro ludu troskliwym, rodzicom i wszystkim edukacją bawiącym się.” Przedstawił tam szeroko obowiązki nauczyciela w zakresie „wychowania co do ciała, to jest do zdrowia i sił”.

 

 

 

2.      Henryk Jordan (1842- 1907)

 

Lekarz ginekolog, promotor ruchu higienicznego w Małopolsce, twórca instytucji pedagogicznej zasłużonej dla praktyki wychowania zdrowotnego, pionier nowoczesnego wychowania pozaszkolnego oraz wychowania fizycznego w Polsce, społecznik, filantrop

 

Dzieła:

o       Głównym dziełem życia był park jego imienia. Ta nowatorską instytucja stanowiła  wzór dla innych miast w Polsce i podziwianą za granicą

o       Pozostawił bogaty dorobek naukowy z zakresu położnictwa i ginekologii; założył (z własnych funduszy) „Przewodnik Higieniczny”, organ prasowy Towarzystwa Opieki Zdrowia, był jednym z jego redaktorów, publikował w nim wiele artykułów i pozyskał wielu znakomitych autorów

3.      Hanna Wentlandtowa (1906- 1994)

 

Pedagog, największa postać oświaty, zdrowotnej w Polsce, oficer AK, powstaniec warszawski.

 

Dzieła:

o       Była autorką pierwszego w Polsce podręcznika metodycznego oświaty zdrowotnej (1960) „Metodyka oświaty sanitarnej” oraz licznych publikacji z zakresu oświaty zdrowotnej.

o       Stworzyła własną szkołę metodyczną w zakresie oświaty zdrowotnej; była redaktorką 52 tomów (ost.1988) z serii „Biblioteka metodyczna oświaty zdrowotnej” dotyczącej metodyki szczegółowej w różnych zagadnieniach zdrowotnych i środowiskowych.

o       Wykształciła całe pokolenie specjalistów, w tym także z oddziałów oświaty zdrowotnej stacji sanitarno- epidemiologicznych na terenie całego kraju. Obdarzała ludzi wielką życzliwością i ciepłem.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin