Konstrukcje drewniane-przykład obliczeniowy.pdf
(
579 KB
)
Pobierz
Więźba dachowa
Zaprojektować wiązar jętkowy z drewna klasy
C-30
o rozpiętości
L
= 10,50 m
,
jeżeli:
nachylenie połaci dachowych
α = 41°
, rozstaw krokwi
a
= 0,80 m
, w poziomie jętek
zastosowano usztywnienie z desek w postaci skratowania (dzięki temu można zało-
żyć nieprzesuwność węzłów układu jętkowego), dach jest pokryty dachówką kar-
piówką podwójnie, wymiary budynku odpowiadają warunkom H/L <2 oraz H<
10 m,
budynek znajduje się w II strefie obciążenia śniegiem i w I strefie obciążenia wiatrem.
a)
b)
Wiązar jętkowy: a) schemat,
b)
przekrój krokwi
1. Dane geometryczne wiązara.
h = 0,5·L·tg
α
= 0,5·10,50·0,8693 = 4,56 m
l = L/(2·cos
α
) = 10,50/(2·0,7547) = 6,96 m
ν
= l
d
/l = 0,6 (wartość przyjęta) l
d
=
ν
·l
⇒
0,6·6,96 = 4,18 m
a
1
= l
d
·cos
α
= 4,18·0,7547 = 3,15 m
h
1
= a
1
·tg
α
= 3,15·0,8693 = 2,74 m
l
g
= l-l
d
⇒
6,96-4,18 = 2,78 m
2. Zebranie obciążeń.
Nazwa obciążenia: stałe dachu
Nazwa materiału
yrażenie matematyczne
obc.char.
kN/m
2
wsp.obc
γ
f
obc.obl. kN/m
2
g
k
=0,9
g
d
=1,08
Ciężar własny pokrycia
g=0,9
1,2
RAZEM
0,9
1,08
1
Nazwa obciążenia: zmienne dachu
Nazwa materiału
yrażenie matematyczne
obc.char.
kN/m
2
wsp.obc
γ
f
obc.obl. kN/m
2
Śnieg
S
k
=0,46
S
d
= 0,644
Śnieg S=Q*C
0,46
1,4
Wiatr
p
k1
=0,187
p
d1
= 0,243
Połać nawietrzna p
1
0,187
1,3
p
k1
= -0,18
p
d1
= -0,234
Połać nawietrzna p
2
-0,18
1,3
Obliczenie obciążeń składowych prostopadłych do połaci dachowej od strony na-
wietrznej:
g
⊥
= a·g·cos
α
= a·0,7547·g
S
⊥
= a·S·cos
2
α
= a·0,7547
2
·S = 0,5696·S
g
k
⊥
1
=0,8m·0,9kN/m
2
·cos41
0
⇒
0,543 kN/m
g
d
⊥
1
= 0,8m·1,08 kN/m
2
·cos41
0
⇒
0,652 kN/m
S
k
⊥
1
=0,8m·0,46 kN/m
2
·cos
2
41
0
⇒
0,210 kN/m
S
d
⊥
1
=0,8m·0,644 kN/m
2
·cos
2
41
0
⇒
0,293 kN/m
3.Wymiarowanie krokwi.
W tym rozwiązaniu przewidziano krokwie o jednakowym przekroju na całej długości
l = 6,96 m, projektowane z jednego elementu.
3.1. Stan graniczny nośności.
Momenty zginające i siła podłużna:
1
M
E
= M
max
= -3,126 kNm
2
M
AD
= 2,507 kNm
N
B
= -7,156 kN.
Przyjęto przekrój 5,0 x 17,5 cm o polu przekroju A = 8750 mm
2
⇒
0,00875m
2
, którego
W
y
= 255,21·10
3
mm
3
⇒
0,00025521m
3
I
y
=22,33·10
3
mm
4
⇒
0,00002233m
4
i
y
= 50,52mm
⇒
0,05052m
Sprawdzenie naprężeń w przęśle AD:
l
y
= l
d
= 4,18 m
µ
⋅
l
y
λ
=
y
i
y
1
0
⋅
4,
18
m
λ
=
=
82
,
740
y
0,05052m
Naprężenia krytyczne przy ściskaniu:
3
E
0,05
= 8000 MPa
1
Wartość momentu w punkcie D lub E
2
Wartość momentu w przęśle A-D lub B-E
3
wg tab. Z-2.2.3-1
2
2
π
⋅
E
0,05
σ
=
c,
crit,
y
y
λ
3,14
2
⋅
8000MPa
σ
=
=
11,533MPa
β
c
-współczynnik dotyczący prostoliniowości elementów
c,
crit,
y
82,740
2
dla drewna litego β
c
=0,2
4
f
c,0,k
= 23 MPa
Smukłość sprowadzona przy ściskaniu:
f
23MPa
c,0,k
λ
=
⇒
=
1,412
rel,
y
σ
11,533MPa
c,
crit,
y
Składowa współczynnika wyboczenia:
⎡
⎤
⎛
⎞
2
k
=
0,5
⋅
1
+
β
⋅
λ
−
0,5
+
λ
⎝
⎠
⎣
⎦
y
c
rel,
y
rel,
y
⎡
⎤
2
(
)
k
=
0,5
⋅
1
+
0
2
⋅
1
412
−
0,5
+
1
412
=
1
588
⎣
⎦
y
Współczynnik wyboczeniowy:
1
k
=
c,
y
y
2
k
+
k
−
λ
y
rel,
y
1
k
=
=
0
432
c,
y
2
2
1
588
+
1
588
−
1
412
Współczynnik modyfikujący parametry wytrzymałościowe z uwagi na czas trwania
obciążenia i zmiany wilgotności materiałów:
5
k
mod
=0,9 — przyjęto dla klasy trwania obciążenia = krótkotrwale (wiatr) i klasy użyt-
kowania konstrukcji = 2
Wytrzymałość obliczeniowa na ściskanie wzdłuż włókien f
c.0,k
6
:
f
⋅
k
c,0,k
mod
f
=
c,0,
d
γ
M
23MPa
⋅
0
,
f
=
=
15,923MPa
c,0,
d
1,3
Częściowy współczynnik bezpieczeństwa
7
γ
M
=1,3
f
m,y,k
- zginanie
8
4
wg tab. Z-2.2.3-1
5
Przyjąć w projekcie
6
Wg tab. Z-2.2.3-1
7
Współczynnik bezp. Przyjąć w projekcie γ
M
=1,3
8
Wg tab. Z-2.2.3-1
3
f
⋅
k
m,
y,
k
mod
f
=
m,
y,
d
γ
M
30MPa
⋅
0
,
f
=
=
2
0
,
769
MPa
m,
y,
d
1,3
Naprężenie obliczeniowe ściskające:
N
σ
=
c,0,
d
k
⋅
A
c,
y
7156N
σ
=
=
1892975
,
Pa
⇒
1
893
MPa
c,0,
d
2
0,432
⋅
0
00
8750m
Sprawdzenie naprężeń w przęśle A-D
Naprężenia od zginania:
M
AD
σ
=
m,
y,
d,AD
W
2507Nm
σ
=
=
9
823667
,
Pa
⇒
9,824MPa
m,
y,
d,
AD
0,0002552m
3
σ
=
0
m,z,
d,AD
Stan graniczny nośności elementów ściskanych osiowo;
σ
σ
σ
m,
y,
d
c,0,
d
m,z,
d
+
+
k
≤
1
m
k
⋅
f
f
f
c,
y
c,0,
d
m,
y,
d
m,z,
d
1,893MPa
9,824MPa
+
+
0
=
0
748
≤
1
0,432
⋅
15,923MPa
20,769MPa
Sprawdzenie naprężeń w punkcie E:
M
E
σ
=
m,
y,
d,
E
W
3126Nm
σ
=
=
12249216
,
Pa
⇒
12,249MPa
m,
y,
d,
E
0,0002552m
3
Normalna w punkcie E
N
E
= 7,011kN
N
σ
=
c,0,
d,
E
k
⋅
A
c,
y
7011N
σ
=
=
1854
761,9Pa
⇒
1,855MPa
c,0,
d,
E
0,432
⋅
0,00875m
2
4
2
⎛
⎞
σ
σ
σ
m,
y,
d
⎜
c,0,
d,E
⎟
m,z,
d
+
+
k
≤
1
m
⎜
⎟
f
f
f
c,0,
d
m,
y,
d
m,z,
d
⎝
⎠
2
⎛
1,855
⎞
12,249
⎜
⎝
⎟
⎠
+
+
0
=
0,597
≤
1
15,923
20,769
Naprężeń w przęśle DC nie sprawdza się.
3.2 Stan graniczny użytkowalności -sprawdzenie ugięć.
Krokiew pracuje jako belka dwuprzęsłowa o różnej długości przęseł, obciążona ob-
ciążeniem prostopadłym równomiernie rozłożonym. Jako układ statyczny do oblicze-
nia ugięć należy przyjąć belkę jednoprzęsłową obciążoną obciążeniem ciągłym q
k
,
siłą osiową ściskającą P oraz momentem odciążającym M
p
przyłożonym na podporze
środkowej. Przybliżona, ostateczna wartość ugięcia dolnej części krokwi.
9
u
ost
= u
fin
·k < u
net, fin
gdzie:
u
fin
- ugięcie finalne od obciążenia prostopadłego,
k -współczynnik wpływu siły osiowej na ugięcie krokwi.
Ponieważ w przykładzie występują różne rodzaje obciążeń i związane z nimi różne
wartości współczynnika k
def
wiec ugięcia obliczono od poszczególnych obciążeń
(wartości charakterystycznych g, S).
Normalna na podporze B
P = 7,156 kN
1
k
=
P
1
−
P
crit
π
2
⋅
E
⋅
I
P
=
crit
l
2
1
E=
10
E
mean
=12000 MPa=0,012
⋅
10
6
N/m
2
l
1
=4,180m
N
3,14
⋅
12000
⋅
10
⋅
22,33
⋅
10
m
2
6
-
6
4
m
2
P
=
⇒
P
=
151362
,
⇒
151,362kN
(
)
crit
crit
2
4,18m
1
k
=
⇒
k
=
1,050
7,156kN
1
−
151,12kN
9
Ostateczna wartość ugięcia
10
Wg tab. Z-2.2.3-1
5
Plik z chomika:
czarodziej522
Inne pliki z tego folderu:
Architektura drewniana.pdf
(496 KB)
Architektura polska wieś.pdf
(2984 KB)
Budownictwo Dachy.pdf
(908 KB)
Dachy budownictwo ogolne.pdf
(908 KB)
dachy i stropodachy.pdf
(10210 KB)
Inne foldery tego chomika:
500 projektow z drewna
Co zrobić gdy zabraknie leków
GALERIA OGRODÓW !
Konstrukcje ciesielskie word
Medycyna i Zdrowie
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin