Ćwiczenia - Paint.doc

(63 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z informatyki w klasie V

Scenariusz zajęć z informatyki w klasie V

(wykorzystany do hospitacji diagnozującej)

 

Temat: Praca w programie Paint – powtórzenie.

 

Prowadząca: Teresa Sałkowska

Czas: 45min

Forma pracy: indywidualna, w parach

Metoda: ćwiczenia praktyczne, wykorzystywanie wiedzy w praktyce,

 

Cel: uczeń potrafi właściwie wykorzystywać możliwości programu Paint

 

Cele operacyjne:

·  uczeń potrafi wypełniać kolorami obszar zamknięty

·  uczeń potrafi posługiwać się linią krzywą,

·  uczeń potrafi posługiwać się linią prostą – również pod kątem 450

·  uczeń potrafi kopiować elementy rysunku i przemieszczać je w dowolne miejsce,

·  uczeń potrafi kopiować elementy rysunku i zmieniać ich rozmiary,

·  uczeń potrafi dodawać tekst do rysunku,

·  uczeń potrafi zapisywać rysunek we wskazanym folderze na dysku,

·  uczeń samodzielnie odczytuje i wykonuje zadania zgodnie z instrukcją.

 

Oczekiwania hospitacyjne:

·  posługuje się poznanymi terminami informatycznymi do wykonania zadań,

·  na podstawie karty pracy (instrukcji) wie jak wykorzystać urządzenie techniczne,

·  zapisuje wyniki swojej pracy,

·  zna zasady bezpiecznego posługiwania się urządzeniem technicznym.

Środki: komputer, karty pracy (instrukcja).

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

  1. Powitanie.
  2. Wprowadzenie do tematu, powtórzenie poznanych narzędzi programu Paint i ich sposobów wykorzystywania.
  3. Rozdanie kart pracy (ZAŁĄCZNIK 1):

-          przedstawienie zasad wykonania ćwiczenia i jego oceny,

-          praca według instrukcji,

-          zapis pracy w postaci pliku we wskazanym folderze.

  1. Sprawdzenie i ocena wykonanego ćwiczenia.
  2. Podsumowanie i omówienie lekcji, ocena pracy, ewaluacja (ZAŁĄCZNIK2).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK 1

 

INSTRUKCJA

 

UWAGI:

·         Wszystkie ćwiczenia wykonuj w edytorze grafiki Paint.

·         Pliki potrzebne do wykonania ćwiczeń znajdziesz na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA, w którym będziesz także zapisywać wszystkie swoje prace.

 

 

Lp.

ZADANIA

R O Z W I Ą Z A N I A

1

Otwórz plik MOTYL i

pokoloruj cały zawarty w nim rysunek, używając przynajmniej trzech kolorów. Zapisz wynik swojej pracy, nie zmieniając nazwy pliku.

Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA

 

2

Otwórz plik KWIATEK. Uzupełnij rysunek, korzystając ze wzoru. Zapisz gotowy rysunek w pliku.

Wzór:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA

 

3

Otwórz plik KARTON.

Sok owocowy powinien się znaleźć w kartonie w kształcie prostopadłościanu. Uzupełnij rysunek kartonu, dorysowując brakujące krawędzie. Zapisz rysunek w pliku pod dowolną nazwą.

Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA

 

4

Otwórz plik MIKI. Skorzystaj z załączonego wzoru i wykonaj własny rysunek myszki Miki (aby powtarzające się elementy rysunku były identyczne, musisz je skopiować). Zapisz swoją pracę pod niezmienioną nazwą.

Wzór:

 

Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA

5

Otwórz plik STAW. Skopiuj rysunek łabędzia dwa razy, pomniejsz jego kopie i umieść je w obrębie stawu. Zapisz rysunek pod niezmienioną nazwą.

Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA

6

Otwórz plik KOT I MYSZ. Dopisz do „chmurek” tekst dialogu między zwierzętami. Zapisz swoją pracę pod niezmienioną nazwą.

Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA

7

Wykonaj kompozycję rysunkową pt. „Wyścigi psich zaprzęgów”. Skorzystaj z elementów przygotowanych w pliku ZAPRZĘG. Twoja kompozycja powinna spełniać następujące warunki:

         zaprzęg musi składać się z sań i dwóch ciągnących je psów,

         w wyścigu muszą wziąć udział dwa zaprzęgi.

Pokoloruj rysunek według własnego pomysłu. Zapisz pracę w pliku WYŚCIGI.

Rozwiązanie zadania umieść na dysku C:, w folderze MOJE DOKUMENTY\ LEKCJA

 

 

 

 

 

 

 

ZAŁĄCZNIK 2

 

 

 

KARTA SAMOOCENY UCZNIA

(odpowiednie miejsce zaznacz „X”)

1.              Lekcja była – Twoim zdaniem –

interesująca

 

 

średniointeresująca

 

 

małointeresująca

 

3.       Czy dobrze Ci się dzisiaj pracowało?

tak

 

 

nie

 

 

tak sobie

 

4.       Czy miałeś/miałaś trudności z wykonaniem zadań?

tak

 

 

nie

 

 

trochę

 

 

Dziękuję

  

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin