Adresowanie komórek-Excel.doc

(71 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCYJNY

KONSPEKT LEKCYJNY

Prowadzący:              Małgorzata Lach

Przedmiot:                            Technologia informacyjna

Czas trwania:              45 minut

Klasa                                           II Technikum (technik ekonomista)

 

 

TEMAT: Zasady adresowania komórek

 

Cele operacyjne lekcji

 

Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:

       odróżnić adresowanie względne i bezwzględne i mieszane

       zastosować adresowanie względne i bezwzględne i mieszane

       realizować każdy sposób adresowania poprzez bezpośredni wpis
w pasku formuł

 

Metoda nauczania

       programowana – z użyciem komputera

       podająca – pogadanka

 

Pomoce i środki dydaktyczne

       sprzęt komputerowy i oprogramowanie

       kartki dydaktyczne – treść ćwiczenia nr 1 oraz ćwiczenia nr 2

 

Forma lekcji

       klasowo – lekcyjna

indywidualna na stanowisku komputerowym
Przebieg lekcji

 

Lp.

Czynności nauczyciela

Metoda nauczania

Czas trwania

Uwagi

1.

Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, posiadania przez uczniów identyfikatorów, uruchomienie kompute-rów, BHP na stanowisku pracy)

 

5 min.

 

2.

Nawiązanie do właściwego tematu lekcji.

Przypomnienie zasad organizacji skoroszytu i arkuszy oraz formatowania komórek, wierszy i kolumn.

·       W jaki sposób można dostawić dodatkowy arkusz?

·       Wprowadź do komórki A1 nazwę szkoły a następnie: zawiń tekst, zmień kolor czcionki na czerwony, wyrównaj w pionie na środek a w poziomie do prawej, obramuj komórkę kolorem zielonym. 

Podająca - pogadanka

10 min.

 

3.

Wyjaśnienie istoty adresowania bez-względnego, względnego i mieszanego.

 

Programowa-na – z użyciem komputera

20 min.

Kartki dydaktyczne – ćwiczenie nr 1.

4.

Podsumowanie zajęć.

Wykonanie ćwiczenia i podsumowanie zasad stosowania adresowania bezwzględnego, względnego i mieszanego.

Programowa-na – z użyciem komputera

10 min

Kartki dydaktyczne – ćwiczenie nr 2

 

 

 

 

 

45 min

 

 


Ćwiczenie nr 1

 

 

1. Wypełnij arkusz według podanego wzoru.

 

2. W komórce D5 wpisz Wartość zakupionych produktów stosują funkcję ILOCZYNU (wartość = cena * ilość).

 

3. Skopiuj formułę obliczającą do komórek D6:D12 - zastosowałeś adresowanie względne.

 

4. Oblicz Kwotę podatku VAT wpisując formułę w komórkę E5 (kwota podatku = wartość zakupionych produktów * B2).

 

5.  Skopiuj formułę obliczającą do komórek E6:E12 (dlaczego wystąpiły błędy w komórkach?).

 

6. Oblicz ponownie Kwotę podatku VAT wpisując formułę w komórkę E5 (kwota podatku = wartość zakupionych produktów * $B$2) - zastosowałeś adresowanie bezwzględne.

 

7. Oblicz Wartość zakupionych produktów z VAT stosując adresowanie względne (wartość zakupionych produktów z VAT = wartość zakupionych produktów + kwota podatku)

 

8. Stosując funkcję SUMY oblicz wartość RAZEM w komórce D12 a następnie wykorzystując adresowanie względne skopiuj formułę do komórek E12 i F12.

 

9. Stosując adresowanie mieszane ponownie oblicz Kwotę podatku VAT? Co należy zablokować: wiersz czy kolumnę? (Kwota podatku =  wartość zakupionych produktów * B$2).

 

 

A

B

C

D

E

F

1

 

podatek

 

 

 

 

2

 

0,22

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

Nazwa

Ilość

Cena

Wartość zakupionych produktów

Kwota podatku

Wartość zakupionych produktów z VAT

5

Zeszyt w kratkę

12

1,4

 

 

 

6

Blok rysunkowy

4

3,6

 

 

 

7

Farby

4

10

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin