PAPRYKA .doc

(1 KB) Pobierz

Do szerokiego rozpowszechnienia papryki przyczynili się Węgrzy, którzy traktują ją jako narodową przyprawę oraz surowiec do przyrządzania dań.

 

Rozróżnia się pięć odmian uprawnych papryki: delikatesową o kolorze jaskrawoczerwonym i łagodnym aromatycznym smaku; nieco ciemniejszą w kolorze paprykę słodką o smaku korzennym; półsłodką - która jest ostrzejsza i ciemniejsza; półostrą o smaku bardzo ostrym i bladym kolorze i brunatnoczerwoną paprykę ostrą o smaku bardzo piekącym.

 

Wszystkie te rodzaje stosuje się jako przyprawę i przyrządza z nich potrawy, szczególnie w kuchni krajów bałkańskich i śródziemnomorskich, świeże strączki można dusić napełnione przeróżnymi farszami (grzybowym, twarogowym) i podawać polanę pomidorowym lub pieczarkowym sosem.

 

Doskonałe są wszelkie sałatki z papryki świeżej lub też upieczonej w piekarniku.

 

Piękna czerwień papryki ma także niepowtarzalne walory dekoracyjne.

 

Suszoną sproszkowaną papryką przyprawia się wszelkie sosy, zwłaszcza sos pomidorowy. Aby jednak efekt smakowy papryki był pełny, należy ją poddusić (nie smażyć) w tłuszczu na niewielkim ogniu.

 

Tę formę przyprawiania należy stosować do wypiekanego na sypko ryżu. Papryka zawiera dużo witaminy C i witaminę P, która wywiera dodatni wpływ na naczynia krwionośne.

 

Zmniejsza ciśnienie krwi i spożywana regularnie chroni przed przedwczesnym zwapnieniem naczyń krwionośnych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin