l-j-nie-bylo-slowa-i-obrazy-pdf.pdf
(
147 KB
)
Pobierz
Microsoft Word - Galeria s³ów i obrazów red..doc
Autor: mgr Mariola Wójt
Praca nagrodzona w konkursie na scenariusz lekcji, ogłoszonym przez
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
TEMAT: GALERIA SŁÓW I OBRAZÓW
Scenariusz lekcji oparty na wierszu Jerzego Ficowskiego
Tutaj
. Język polski
„Między nami”, podręcznik dla klasy IV szkoły podstawowej, str. 204
CELE
-
rozumienie pojęć: obraz poetycki, galeria
-
rozpoznawanie środków artystycznych i określenie ich funkcji w tekście
literackim
-
dobór cytatów, argumentowanie
-
plastyczne przedstawienie treści przeczytanego tekstu
METODY
- praca z tekstem, przekład intersemiotyczny
FORMY
- indywidualna, grupowa
MATERIAŁ
- tekst wiersza J. Ficowskiego
Tutaj
, reprodukcje obrazów, wycinki z gazet,
kartki z kalendarzy
CZAS REALIZACJI
- 2 jednostki lekcyjne
ORGANIZACJA ZAJĘĆ
Uczniowie przygotowywali się do zajęć, gromadząc reprodukcje obrazów,
fotografie, wycinki z gazet, kartki z kalendarza przedstawiające elementy
przyrody polskiej. Spośród przynoszonych materiałów nauczyciel wybiera te,
które będą pomocne w pracy z tekstem. Zgromadzone materiały, umieszczone
w widocznym dla wszystkich miejscu, tworzą minigalerię.
Jako zadanie domowe uczniowie otrzymali następujące polecenia:
a)
W
Słowniku języka polskiego
odszukaj wyraz „galeria”, zapisz jego
znaczenie.
b)
Korzystając z dostępnych źródeł informacji (encyklopedia, Internet),
przygotuj wiadomości na temat najsłynniejszych galerii.
materiały zamieszczone na www.gwo.pl
1
c)
W lokalnej prasie znajdź informacje na temat wystaw w twoim mieście.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.
Zwiedzanie galerii.
2.
Zadanie domowe –
na podstawie notatek w zeszycie uczniowie wyjaśniają
pojęcie „galeria”, dzielą się informacjami na temat najsłynniejszych galerii
oraz wystaw, które można obejrzeć w naszym mieście.
3.
Omówienie prac zgromadzonych w klasowej galerii.
Uczniowie
wypowiadają się na temat przyniesionych zdjęć, reprodukcji.
-
Dlaczego to zdjęcie zwróciło twoją uwagę? Czym cię zainteresowało?
Jaki element przyrody został utrwalony? Co szczególnie przemawia do
twojej wyobraźni, twoich uczuć? Jaka kolorystyka dominuje w tej
reprodukcji? Co możesz powiedzieć o kompozycji pracy?
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na reprodukcje prac malarzy, prace
rzeźbiarzy, krótko omawia ich dzieła (J. Czapski
Tęcza
, J. Stanisławski
Obłok
, St. Chrostowski-Ostoja
Burza
,
Jaskółki
, W. Szamański
Pomnik
Fryderyka Chopina w Warszawie
itp.).
4. Podsumowanie części wprowadzającej.
Zaimprowizowana przez nas galeria świadczy o pięknie otaczającej nas
przyrody zauważanej i utrwalanej przez malarzy, fotografów. Chętnie
oglądamy ich prace, ucząc się od nich wrażliwości i oryginalności
spojrzenia. Przyjrzyjmy się teraz, jak opisuje otaczającą nas przyrodę poeta
Jerzy Ficowski w wierszu pt.
Tutaj
.
Czas realizacji: 15 min.
5.
Analiza tekstu.
a)
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z tekstem, następnie nauczyciel
głośno odczytuje wiersz.
b)
Polecenie 2, str. 205 – Co to znaczy – Tutaj? Odpowiedz na pytanie
postawione w utworze.
c)
Polecenie 1, str. 205.
Jakie elementy przyrody zostały opisane w wierszu? Jakie obrazy
poetyckie tworzą?
-
Wyodrębnij je w tekście,
-
nazwij każdy z nich,
-
powiedz, co przedstawia.
materiały zamieszczone na www.gwo.pl
2
Uczniowie głośno odczytują wersy, które tworzą poszczególne obrazy,
i wypowiadają się na ich temat. Odnajdują ich podobieństwa do prac
znajdujących się w minigalerii.
d)
Jakich narzędzi użył autor, by stworzyć te obrazy? Czym zostały one
namalowane? Dlaczego nazywamy je obrazami poetyckimi? Podanie
tematu: GALERIA SŁÓW I OBRAZÓW.
Temat w formie szyldu zostaje umieszczony nad zdjęciami
i reprodukcjami.
e)
Polecenie 3, str. 205.
Poezja zaprasza słowa do niezwykłych spotkań. Które sformułowania,
zestawienia słów uznacie za szczególnie trafne i oryginalne?
Uczniowie wypowiadają się na temat zastosowanych środków
artystycznych:
-
wyszukują je w tekście i cytują,
-
analizują, próbując wyjaśnić skojarzenia poety,
-
klasyfikują (przenośnia, porównanie,
dżwiękonaśladownictwo).
Na przygotowanych kartkach uczniowie zapisują wybrane cytaty
i umieszczają je w galerii.
Uświadamiamy uczniom wartość słowa – podnosimy je do rangi
sztuki i umieszczamy w galerii.
Czas realizacji: 40 min.
6.
Wykonanie ilustracji
.
Polecenie 6, str. 205.
Posługując się techniką kolażu, uczniowie wykonują ilustracje na
podstawie wybranego obrazu z wiersza. Przygotowane wcześniej materiały
(pióra, folia aluminiowa, celofan, wata, nitki, kokardki itp.) posłużą
uczniom do wykonania różnorodnych prac. Ilustracje zawisną w galerii
obok cytatów, tworząc galerię słów i obrazów.
Czas realizacji: 30 min.
7.
Zadanie domowe.
Wymyśl poetyckie podpisy do wybranych reprodukcji,
zdjęć. Zastosuj znane ci środki artystyczne.
UWAGI
Podczas zajęć nauczyciel ocenia aktywność i zaangażowanie uczniów. Zwraca
uwagę na oryginalne pomysły, ciekawe wykorzystanie materiałów w pracach
plastycznych oraz adekwatną konkretyzację obrazów poetyckich. Dobrą formą
materiały zamieszczone na www.gwo.pl
3
oceny będą tutaj „zachętki” i „motywce” proponowane przez Gdańskie
Wydawnictwo Oświatowe.
OPRACOWANIE:
Mariola Wójt
materiały zamieszczone na www.gwo.pl
4
Plik z chomika:
jaceks1
Inne pliki z tego folderu:
konspekt ramowy - wydrukować dwustronnie na papierze.doc
(38 KB)
Przedmiotowy system oceniania_oprac. kozubal_j. polski.doc
(100 KB)
kryteria ocenianian w kl5.pdf
(102 KB)
kryteria ocenianiania w kl4.pdf
(78 KB)
l-j-nie-bylo-basnie-pdf.pdf
(255 KB)
Inne foldery tego chomika:
!!!!nabijacz punktów na chomika!!!
►Elektronika
►Muzyka Składanki 2013
►Pobieranie z chomika bez użycia własnego transferu
█ Goło i Wesoło
Zgłoś jeśli
naruszono regulamin