Złota kaczka___droga_do_szczescia_konspekt.doc

(132 KB) Pobierz

1

Temat: Droga do szczęścia w legendzie Złota kaczka.

 

Cele lekcji

 

Uczeń:

- analizuje tekst literacki;

- wskazuje elementy typowe dla baśni i legendy;

- zna i rozumie pojęcie czasu magicznego w legendzie;

- rozumie znaczenie bycia wrażliwym na potrzeby innych ludzi.

 

Pomoce: karty pracy; podręcznik Jutro pójdę  w świat kl. 5, s. 234-240.

 

Uwaga: Tekst legendy (s. 234-240) uczniowie czytają w domu.

 

Tok lekcji

1.      Refleksje uczniów związane z przeczytaną w domu legendą. Zwrócenie uwagi na przypisy objaśniające znaczenie słów z tekstu.

2.      Legenda a baśń:

a)      ćw. 1, s. 240 z kartą pracy 1, odczytanie definicji dla przypomnienia (s. 240), ćw. 2, s. 240;

b)     porównanie legendy o złotej kaczce z baśnią o kwiecie paproci (źródło np.: J.I. Kraszewski, Kwiat paproci, w: Baśnie polskie, Warszawa 1974, s. 190) – karta pracy 2 (baśń może opowiedzieć nauczyciel lub uczeń, który uprzednio czytał baśń i przygotował jej opowiadanie).   

3.      Pojęcie szczęścia:

a)      jak ludzie rozumieją szczęście, czy dla wszystkich to samo jest szczęściem? -
karta pracy 3;

b)     jakie uczucia wzbudził w Lutku widok starca i rozmowa  z nim? (praca w grupach lub w parach);

c)      złota kaczka zachęcała do myślenia tylko o sobie, jak nazywamy kogoś, kto troszczy się tylko o siebie? – karta pracy 4 (znaczenie słów egoista i altruista; przykłady altruistów znanych z działalności charytatywnej, np. z mediów).

 

1

 

 

 

 

 

 

L

E

G

E

N

D

A

 

2

K

U

T

E

R

N

O

G

A

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

Z

Ł

O

T

O

 

 

 

 

4

P

O

C

Z

T

Y

L

I

O

N

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

S

O

B

Ó

T

K

A

6

 

 

 

 

 

L

U

T

E

K

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

K

A

C

Z

K

A

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin