Ogrzewanie.doc

(26 KB) Pobierz
Ogrzewanie

Ogrzewanie

Ogrzewanie wody w akwarium jest bardzo ważne, ponieważ większość ryb akwariowych to ryby tropikalne, a to znaczy, że żyją one w wyższych temperaturach niż te, które panują u nas. Ryb raczej nie można przystosować do niższej temperatury.

Niektóre ryby okresowo tolerują spadki temperatury, ale większość z nich ginie i dlatego ogrzewanie wody jest raczej konieczne.

Zaniechanie ogrzewania może nastąpić tylko wtedy, gdy hodujemy ryby nie wymagające temperatury wyższej niż 20C.
W zbyt niskiej temperaturze ryby tracą barwy i żywotność, a ponadto łatwiej zapadają na szereg chorób (np. pleśniawka). Ponadto nie należy raczej stosować temperatur granicznych, gdyż przy stosunkowo niedużej dokładności termometru łatwo przekroczyć granicę temperatur wymaganych przez dany gatunek ryby. Np. dla temperatur 22-26C najlepiej utrzymywać temperaturę na wysokości 24C.

System grzejący wodę w akwarium powinien być tak skonfigurowany aby najdalej w ciągu 24 godzin pozwalał uzyskać żądaną temperaturę, utrzymywał żądaną temperaturę przez dowolnie długi okres, był prosty i bezpieczny w użyciu. Tym wymogom odpowiada tylko grzałka połączona z termoregulatorem, bądź grzałka z wbudowanym termoregulatorem.

Są to bardzo wygodne urządzenia, gdyż termoregulator automatycznie wyłącza dopływ prądu do grzałki po osiągnięciu uprzednio zaprogramowanej temperatury i ponownie włącza, gdy temperatura opadnie. Co do mocy grzałki to nie można podać jakiegoś uniwersalnego przepisu na moc stosowanego urządzenia grzejnego, gdyż ilość ciepła konieczna do uzyskania i utrzymania temperatury zależy od: wielkości zbiornika, żądanej temperatury w akwarium, temperatury otoczenia, izolacji cieplnej. Z tych powodów regulacja temperatury jest rzeczą indywidualną dla każdego zbiornika.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin