Autyzm - charektyrystyka rysunkow.doc

(88 KB) Pobierz

AUTYZM

CHARAKTERYSTYKA RYSUNKOWA

U osób z autyzmem zazwyczaj obserwuje się, co najmniej połowę z wymienionych poniżej charakterystyk.
Każdy z tych objawów może występować w rozmaitym nasileniu - od umiarkowanego do ciężkiego.
Nadto zachowania zwykle zależne są od konkretnej sytuacji i niezmiennie nieodpowiednie do wieku.

 

Trudności w kontaktach z innymi dziećmi

 

 

Dążenie do monotonii; opór przed zmianami rutyny

 

Śmiech (chichot) nieodpowiedni do sytuacji

 

 

Brak prawdziwego strachu przed niebezpieczeństwem

 

Kontakt wzrokowy ograniczony lub brak kontaktu wzrokowego

 

 

 

Ciągła dziwaczna zabawa

 

Wyraźna niewrażliwość na ból

 

 

Echolalia (powtarzanie słów lub zdań w miejsce rozmowy)

 

Chęć pozostawania w samotności, trzymanie się na uboczu

 

 

 

Niechęć do przytulania

 

Kręcenie przedmiotami

 

 

Brak odpowiedzi na bodźce słuchowe, pozorna głuchota

 

Niewłaściwe przywiązanie do przedmiotów

 

 

Trudności w wyrażaniu potrzeb, zamiast słów gestykulacja lub pokazywanie palcem

 

Zauważalna nadmierna lub skrajnie ograniczona ruchliwość fizyczna

 

 

Napady złego nastroju - skrajna rozpacz bez wyraźnego powodu

 

Niepodatność na zwykłe metody nauczania

 

 

Nierównomierny rozwój podstawowych i subtelnych zdolności ruchowych (może nie chcieć kopać piłki, ale potrafi stawiać klocki)

 

 

· Powyższe zestawienie Amerykańskiego Towarzystwa Autyzmu w żadnym przypadku nie może zastąpić pełnych procedur diagnostycznych.

· Oceny częstości występowania autyzmu są zależne od znajomości problemu wśród rodziców i wychowawców („niegrzeczne" dziecko to bardzo często dziecko dotknięte autyzmem).

· W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że różne formy autyzmu występują u 2 - 6 osób na 1000 mieszkańców, a ich występowanie narasta w tempie 10-17% rocznie.

· Przyczyny autyzmu są nieznane.
Niektórzy eksperci gwałtowny przyrost częstości autyzmu wiążą ze szczepieniami żywą atenuowaną szczepionką potrójną przeciw odrze, śwince i różyczce
(morbilli, combinations with parotitis and rubella, live attenuated)

W Polsce zarejestrowane są następujące preparaty:
M-M-R II (Merck Sharp & Dohme Idea Inc., Szwajcaria)
TRIMOVAX R.O.R. (Aventis Pasteur S.A., Francja)
PRIORIX (SmithKline Beecham Pharma GmbH, Niemcy )

Odpowiedź Edmunda Arranga w Mothering Magazine

W maju tego roku u mojej 2-etniej córki rozpoznano spektrum zaburzeń autystycznych. Rozpoczęliśmy pewne działania, w tym między innymi terapię rozwojową i logopedyczną. W najbliższym miesiącu córka rozpocznie także uczęszczanie do przedszkola dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi. Po wprowadzeniu do diety kwasów tłuszczowych omega 3-6-9 znacznie zmniejszyła się frustracja, która – jak się wydawało – stale jej towarzyszyła. Poza tym stosujemy suplementację witamin i żelaza. Co może nam Pan doradzić? Jak często występuje autyzm u dzieci, które nie były szczepione?”

Jestem całym sercem z Państwem – rozpoznanie autyzmu może być ciężkim przeżyciem. Podziwiam Panią i Pani męża za decyzję o posuwaniu się naprzód. Przed wami trudne dni, lecz wasza córka bardziej niż czegokolwiek innego potrzebuje waszego zapału i siły, a nie desperacji. Państwa córka ma szczęście, że występujące u niej zaburzenia rozpoznano w tak młodym wieku. Proszę wierzyć, że stan naszych dzieci może ulec poprawie – wiele z nich po zastosowaniu odpowiedniego leczenia i terapii całkowicie wraca do zdrowia (co oznacza, że nie można ich odróżnić od normalnych dzieci). Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym lepiej. Fakt, że stan naszych dzieci ulega poprawie, jest niezwykle ważny dla sposobu postrzegania przez Państwa problemu oraz dalszych działań mających na celu niesienie pomocy dziecku. Wyzdrowienie nie jest plotką, mitem, mrzonką, ani aktem wiary, lecz faktem wykazanym u tysięcy dzieci, których stan uległ niezwykłej poprawie, a wiele z nich zostało całkowicie wyleczonych.

 

Idea wyzdrowienia wśród dzieci z autyzmem jest tak daleka od powszechnie przyjętych koncepcji, że rzadko się o niej myśli lub podejmuje się działania zmierzające w jej kierunku. Obecnie język autyzmu zmierza ku zwrotom takim jak „nieokreślony inaczej” lub „całościowe zaburzenia rozwoju”, które więcej mówią o osobach ich używających, niż na temat samej choroby. Lingwista Benjamin Lee Whorf potwierdza, że język określa charakter i treść naszych myśli. Przy braku słownika, podłoża dla myśli, które wyrażałoby ideę wyzdrowienia, nie dojdzie do niego. Słownik autyzmu powinien znaleźć stabilne miejsce w najlepszej tradycji metody naukowej; chodzi o testy, dowody empiryczne, pomiary, badania i obiektywność. Nadzieja jest realna. Autyzm jest chorobą różnorodną, zarówno pod względem objawów, jak i metod leczenia. Choroba ta obciąża wszystkie zajmujące się nią osoby: lekarzy, terapeutów, wychowawców i badaczy, którzy współpracują z rodzicami, podejmującymi działania zmierzające do wyleczenia ich dzieci. Zespół terapeutów, lekarzy i wychowawców musi zrozumień Państwa cele i współpracować przy wdrażaniu Państwa idei i planów.

· TERAPIA

Wspomniała Pani fakt, że Pani córka uczestniczy w terapii rozwojowej i logopedycznej w domu. W jej wieku zazwyczaj skuteczniejsza jest terapia behawioralna ABA. Można do niej także dołączyć integrację sensoryczną. Inne metody terapeutyczne mające na celu rozwój społeczny, które można wdrożyć w późniejszym czasie lub już teraz, w zależności od postępów dziecka, to tzw. metody Verbal Behavior i Floortime.

· PRZEDSZKOLE

Napisała Pani także, że Pani córka będzie uczęszczała do przedszkola dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi. Wydaje się to korzystne, jednak trzeba mieć na uwadze pewne względy.

§ Ile godzin w tygodniu dziecko będzie pozostawało w przedszkolu? Należy zapewnić 30−40 godzin w tygodniu (łącznie w domu i w przedszkolu) terapii prowadzonej metodą 1:1.

§ Czy dziecko ma dostosowany indywidualnie program terapii? Współpraca z przedszkolem powinna obejmować opracowanie programu określającego cele i ćwiczenia, jakie należy osiągnąć.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin