Scenariusz My sie zimy nie boimy 2.doc

(123 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich

1

 



                          Scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich

 

Temat kompleksowy:                                                                                                                                        „My się zimy nie boimy, nawet bardzo ją lubimy

 

Temat dnia:                                                                                                                                 „Zima wokół nas – zimowy krajobraz”

 

Cele operacyjne:

Ø      Dzieci potrafią nazwać aktualną porę roku;

Ø      Wymienić charakterystyczne cechy zimy;

Ø      Wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą;

Ø      Zgodnie współpracować z kolegami, szanować cudze propozycje;

Ø      Rozwiązywać zagadki i odczytywać napisy globalne;

Ø      Układać wiersze o tematyce zimowej;

Ø      Formułować poprawne składniowo zdania;

Ø      Usprawniać motorykę rąk i nóg, wyzwalać swobodną ekspresję ruchową;

 

Metody:

Ø      Słowna: rozmowa, słuchanie wiersza, instrukcje i objaśnienia nauczycielki;

Ø      Oglądowa: ilustracja, pokaz;

Ø      Czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania, samodzielnych doświadczeń;

Ø      Elementy metody W. Sherborne, metody dobrego startu, elementy pedagogiki zabawy;

Ø      Relaksacja;

 

Formy:

Zajęcia prowadzone z całą grupą, indywidualna praca dzieci.

 

Środki dydaktyczne:

Nagranie utworu Vivaldi ego „Zima”,fragmenty wierszy „Styczeń” i „Zima” B. Formy, „Rok w wierszu i piosence”, ilustracje o tematyce zimowej, obrazki przedstawiające różne przedmioty i zjawiska atmosferyczne

( parasol, słońce, bałwan, śnieg, sanki, narty, piłka, lody, motyl, kapelusz, sopel, jabłko), nagranie instrumentalne piosenki pt. „Pada śnieg”, kawałki krepy, gazety, szaliki, zagadki, makieta krzyżówki, kartki, biała farba, buzie z różnymi minami.

 

Przygotowanie nauczycielki i dzieci:

Ø     

Kontynuacja tematu kompleksowego „My się zimy nie boimy – nawet bardzo ją lubimy”;

Ø      Dzieci wiedzą na czym polega układanie wierszy, rymowanek ( niejednokrotnie to robiły przy omawianiu różnych tematyk);

Ø      Znają piosenkę pt. „Pada śnieg”;

Ø      Odbyły spacer do parku w celu obserwacji zimowego krajobrazu;

 

Przebieg zajęć:

                                                                                                              

I  część wstępna:

 

1.      Powitanie przy zabawie „Ludzie do ludzi” – dzieci witają się w parach poszczególnymi częściami ciała ( np. prawa noga z prawą nogą, lewy łokieć z lewym łokciem itd.).

2.      Zabawa relaksacyjna „Pada śnieżek”

Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają fragmenty utworu Vivaldi ego „Zima” i opowieści nauczycielki: „Jest zima. W mroźny, słoneczny dzień dzieci wybrały się na spacer do parku. Nagle słonko schowało się za chmury i zaczął padać gęsty śnieg. Dzieci ukryły się pod drzewami, obserwowały jak puszyste, śniegowe płatki wirowały na wietrze i cichutko opadały na ziemię, gałązki drzew, krzaczki. Wkrótce dokoła utworzyła się biała, mięciutka „pierzynka”, tworząca śniegowe zaspy. Nagle zerwał się mocniejszy wiatr. Zrobiło się szaro i ponuro oraz nieprzyjemnie zimno. Porywisty wiatr unosił śnieg we wszystkie strony. Wszyscy czekali na to, co wydarzy się za chwilę. Jednak po chwili zza chmur wyjrzało słońce. Dzieci mogły znowu z radością biegać po parku. Lepiły bałwana, rzucały się śnieżkami. Wszyscy zadowoleni, z czerwonymi nosami wrócili do przedszkola”.

 

Po wysłuchaniu opowiadania dzieci wykonują czynności, o których była mowa w opowiadaniu tj. naśladują wirujące, tańczące na wietrze płatki śniegu, lepienie kul, spacer, bieg po parku...

 

II  Część zasadnicza:

 

3.      Dzieci słuchają nastrojowego wiersza pt. „Zima” czytanego przez nauczycielkę:

            

                              „Zima”



           Saniami Pani Zima przybyła,

           Wspaniałe czapy drzewom uszyła.

           Ubrała dachy w płaszcze zimowe,

           Wszystkim rozdała kołdry puchowe.

                                                                                           

                             Mróz w artystę się zabawia,

                             Wciąż do czarów bardzo skory.

                              Namalował mroźne kwiaty,

                              Piękne liście, różne wzory.

 

                                           Wichry wieją z każdej strony

                                            I ziąb ściska niesłychanie.

                                            Z nieba puch zimowy leci,

                                            Będą mieć uciechę dzieci.

 

4.      Dzieci omawiają treść wiersza, w połączeniu z opisem ilustracji przedstawiających zimowy krajobraz. Podają przymiotniki, które charakteryzują obecną porę roku:  zimno, śnieżnie, wietrznie, mroźnie itp. – utrwalają nazwę panującej pory roku i cechy dla niej typowe.

 

5.      „Atrybuty Pani Zimy” – zabawa obrazkowa.

Dzieci odkrywają obrazki przedstawiające różne zjawiska atmosferyczne, przyrodnicze ( np.. słońce, deszcz, śnieg, sanki, piłka, lody, narty, parasol, bałwan, kapelusz, sopel, płatki śniegu, jabłko, motyl, itp.), nazywają je i wskazują, które pasują do zimy.

 

6.      Zabawa pt. „Bałwanki” z wykorzystaniem elementów metody dobrego startu.

Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki. Przy piosence „Pada śnieg” ( na melodię „Jungle Bells”) dzieci – bałwanki tworzą długi kulig poruszający się po całej sali. Na przerwę w muzyce dzieci – bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki krepy, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na kawałki krepy.

Zabawa w „śnieżki” – dzieci ugniatają kule z gazet i rzucają raz prawą, raz lewą ręką.

Po wesołej zabawie,  bałwanki poprawiają swój wygląd pomagając sobie wzajemnie:

·         Poprawiają marchewkę na nosie,

·         Kapelusz na głowie,

·         Guziki na brzuchu,

         A że narobiły bałaganu, biorą miotełki i sprzątają „polanę” ( zbierają krepę i gazety).

 

7.      Zabawa w poezjowanie.

   Nauczycielka przypomina dzieciom, co to jest rym, gdzie się go stosuje i na czym polega zabawa.

   Nauczycielka rozpoczyna zabawę: „Jestem zima, zima biała,

                                                              Śnieg wokoło rozsypałam.”

    Dalszą część wiersza dzieci tworzą same – nauczycielka zapisuje propozycje i podpisuje imionami dzieci ( teksty są wywieszane w kąciku dla rodziców).

 

8.      „Zimowy taniec” – zabawa ruchowa z szalikami.

Dzieci tańczą zgodnie ze słyszaną muzyką, swobodnie ją interpretując.

 

9.      „Krzyżówka” – dzieci rozwiązują krzyżówkę odgadując zagadki ponumerowane cyframi 1, 2, 3, 4.



1)     To zagadka bardzo krótka:

Nogi, rogi, ogon, bródka.              koza

 

2)    

Choć nie mają kół                



Same pędzą w dół,

Ale musisz mieć sznurek              sanki

By wciągnąć na górę.

 

3)    

Kiedy z komina w górę się snuje,

To znak, że mama obiad gotuje.                    dym

 

4)    

Złośliwa panienka,

W pasie bardzo cienka

Leci, brzęczy z daleka,              osa

Każdy przed nią ucieka.

 

 

 

 

                    1.

 

 

K

 

O

 

Z

 

A

 

S

 

A

 

N

 

K

 

I

 

 

                     3.

 

 

                      4.

 

D

 

O

 

M

 

O

 

S

 

A

 

 

 

 

2.
 

    Hasło brzmi:  „ZIMA” ( dzieci odczytują napisy całościowo )

 

10.  Zabawy ruchowe z elementami metody W. Sherborne:

   Dzieci – bałwanki zmęczyły się pracą, więc się trochę pobawią:

o       Turlają się po podłodze ( same i jeden drugiego);

o       Ślizgają się na pośladkach – kręcą się dookoła siebie;

o       Czasami zjeżdżają z górki parami;

o       Ciągną jeden drugiego za nogi;...

 

11.  Malowanie białą farbą na niebieskim tle nt. „Zimowy krajobraz” – dzieci zainspirowane spacerem do parku, zimową aurą za oknem malują zimową scenerię.

 

III  Część końcowa:

 

12.  Zorganizowanie wystawki prac dzieci.

13.  Dokonanie przez dzieci oceny zajęć i zabaw.

Dzieci wybierają buźkę w zależności od stopnia zainteresowania i atrakcyjności zajęć i przyklejają na tablicy – wyciągają wnioski.

 

 

 



                                            
 

 

 

Opracowała: Iwona Zegarska

                      Przedszkole Publiczne w Kowakewie Pom.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin