w deszczowym nastroju - scenariusz zajęć.doc

(38 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć

 

 

Grupa: 3-4 latki

 

 

Temat dnia: W deszczowym nastroju…

 

Zapis w dzienniku: Układanie wież z klocków – dziecko wskazuje poprawnie, która jest wysoka, a która niska. Zabawa ruchowa „Piłeczki” z elementem skoku. Rozmowa przy ilustracji jesiennej – dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią. Słuchanie wiersza J. Suchorzewskiej „Słota” – dziecko potrafi wyjaśnić pojęcia: słota, kapuśniaczek, mżawka. Kolorowanie kropelek deszczu – utrwalenie koloru niebieskiego, dziecko poprawnie trzyma kredkę w dłoni. Zestaw zabaw ruchowych nr IX wg K. Wlaźnik – ćwiczenie wszystkich partii ciała. Zabawa ruchowa „Psy i koty” z elementem czworakowania. Zabawy dowolne – dziecko potrafi dbać o zabawki w sali.

 

 

Cel ogólny: kształtowanie pojęć jesiennych

 

 

Cele szczegółowe:

 

Dziecko:

·         chętnie bierze udział w rozmowie,

·         potrafi wymienić zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią,

·         uważnie słucha czytanego wiersza,

·         potrafi wyjaśnić pojęcia: słota, kapuśniaczek, mżawka,

·         poprawnie trzyma kredkę,

·         potrafi odróżnić kolor niebieski wśród innych kolorów,

·         poprawnie wykonuje zabawy ruchowe,

·         potrafi zorganizować sobie swój czas wolny.

 

 

Metody:

·         Podająca: rozmowa,

·         Praktyczna: zabawa

·         Eksponująca: praca plastyczna

 

 

Formy:

·         Zbiorowa jednolita,

·         Indywidualna jednolita

 

 

Środki dydaktyczne:

Ilustracja jesienna, treść wiersza „Słota” J. Suchorzewskiej, kropelki deszczu z papieru, kredki, tamburyno

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

1. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Piłeczki” – na dźwięk tamburyna dzieci zamieniają się w piłeczki i wykonują rytmiczne podskoki, natomiast gdy dźwięk ucichnie, dzieci kucają.

 

2. Mycie rąk

 

3. Śniadanie – przypomnienie o zasadach poprawnego zachowania się przy stole.

 

4. Zabawy dowolne:

·         Kolorowanki,

·         Gry

·         Układanki

 

5. Zajęcia dydaktyczne:

 

ü      Piosenka „Kto się ze mną bawić chce” dla zachęcenia dzieci do zajęć

 

ü      Rozmowa przy ilustracji jesiennej. Nauczyciel pokazuje na ilustracji zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią: deszcz, wiatr, pochmurne niebo… następnie dzieci próbują je pokazać i wymienić same.

 

ü      Słuchanie wiersza J. Suchorzewskiej „Słota”: rozmowa na temat wiersza:

§         O czym jest mowa w wierszu?

§         Kto z was widział taki deszcz? Jaki on jest?

§         Jak wyglądają kropelki deszczu?

§         Kto chce pokazać jak pada deszcz?

 

ü      Kolorowanie kropelek deszczu – każde dziecko otrzymuje papierową kropelkę, którą należy pokolorować na niebiesko. Zadaniem dziecka jest odróżnić kolor od innych i wybrać prawidłową kredkę a następnie pokolorować kropelkę.

 

ü      Zestaw zabaw ruchowych nr IX wg K. Wlaźnik:

 

Wiatraczki (akompaniament tamburyna) – dzieci z rozłożonymi rękami obracają się wokół siebie, ustawiając się w rozsypce. Na sygnał (tamburyno), opuszczają ręce wzdłuż tułowia.

 

Drzewa na wietrze – dzieci wykonują skłony w prawo i w lewo (tempo zależy od natężenia gry na tamburynie).

 

Deszcz, kropi, pada, leje – w przysiadzie podpartym dzieci odtwarzają deszcz (drobny kapuśniaczek, duży deszcz i ulewę), uderzając palcami o podłogę.

 

Omiń kałużę – dzieci spacerują, na sygnał (tamburyno) i hasło kałuża – przeskakują przez kałużę.

 

Pada deszcz, pada deszcz a ja sobie śpiewam – dzieci mówią rytmicznie tekst, wyklaskując go, a potem wytupując, wystukując.

 

6. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Psy i koty” – na powolne uderzenia tamburyna dzieci zmieniają się w kotki i spacerują, natomiast na szybkie uderzenia tamburyna dzieci zamieniają się w psy i również spacerują. Przy naśladowaniu każdego zwierzęcia dzieci także wskazują ich głos.

 

7. Zabawy dowolne:

§         Gry

§         Układanki,

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin