skad_sie_wzialem.doc

(25 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO

      

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO  DLA RODZICÓW,                                    GRUPIE 4 – LATKÓW.

 

TEMAT: „Skąd się wziąłem?”.                                             

 

CEL GŁÓWNY:

Ewaluacja I  i II  etapu programu „Czytające maluchy” na podstawie wprowadzenia dziecka w świat wiedzy związanej z jego urodzeniem.

 

CELE SZCEGÓŁOWE:

Dziecko: czyta wyrazy określające członków rodziny i ich płeć, zaspokaja swoją ciekawość na temat swojego urodzenia, zna treść fragmentu opowiad.                                            z książki W. Sokoluka „Mamo, tato opowiedzcie mi skąd się wziąłem”.

Rodzic: zna umiejętności dziecka z zakresu czytania, wie jak dziecko zachowuje się na tle grupy, wzbogaca swoją wiedzę na temat metod i sposobów czytania według programu „Czytające maluchy”.            RODZAJE AKTYWNOŚCI DZIECI: aktywność słowna, plastyczna, matematyczna.

FORMA PRACY: praca z całą grupą, indywidualna, oglądanie teatrzyku kukiełkowego,

POMOCE DYDAKTYCZNE: kukiełki, treść opowiadania – książka W. Sokoluka „Mamo i tato opowiedzcie mi skąd się wziąłem”, kartony z postaciami – chłopca, dziewczynki, taty i mamy, dziecka, rysunek domu, karty z napisami: chłopiec, dziewczynka ,tata, mama, syn, córka, dziecko, dom;  odtwarzacz CD, serduszka z kartonu z imionami rodziców, emblematy w kształcie koła z narysowaną buzią uśmiechniętą i z buzią smutną.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.     Na początek dzieci przypinają swoim rodzicom serduszka z imionami.

2.     Dzieci siedzą na dywanie i oglądają scenkę z opowiadania.

Przemek wybiegł z domu jak szalony i wołał:

-         Mam braciszka, mam braciszka! Wiesz co się u nas stało? No, właśnie mama wróciła ze szpitala i przyniosła maleńkiego dzidziusia.

-         Mam małego braciszka – powtórzył z dumą Przemek. – Jest jeszcze maleńki, ale jak urośnie, będę się z nim bawił.

-         Przemek, Przemek, ale skąd się on wziął? Może twoja mama znalazła go w kapuście? Albo przyniósł go bocian?

-         Nie skąd! Ja wiedziałem, że on będzie, bo mama była w ciąży.

-         A co to jest ciąża? – pyta z zaciekawieniem Ania.

-         Mamusia nosiła mojego braciszka w brzuszku, a potem on urodził się w szpitalu.

-         Przemek, a przyniesiesz go pokazać?

-         Nie mogę, on jest jeszcze za mały. Ale mogę ci pokazać jego zdjęcie.

3.     Wspólne utrwalenie treści opowiadania, odpowiedzi dzieci na pytania:

-         O czym opowiedział Przemek Ani?

-         O co pytała Ania Przemka?

-         Czy wiecie dlaczego mama Przemka była w szpitalu?

-         Jak myślicie dlaczego takie malutkie dzieci skryły się w brzuszku mamy?

4.     Rozmowa na temat urodzenia się dzieci, czytanie wyrazów i przyporządkowanie ich do obrazka (Czytają chętne dzieci).

Wasi rodzice tak samo jak wy byli , mama dziewczynką – czytanie wyrazu „dziewczynka” i przyporządkowanie do  obrazka,                                                                                                                   a tata chłopcem – czytanie wyrazu „chłopiec” i przyporządkowanie do obrazka;                                                                                                                                       Gdy byli już dorośli, poznali się i chcieli być razem, był ślub i wasi rodzice zamieszkali razem w jednym domu – czytanie wyrazu „dom” i podpisanie obrazka.                                                                                                                                   Gdy razem mieszkali zapragnęli mieć dziecko i  mama była  w ciąży.                     W okresie ciąży mama odżywiała się zdrowo po to by urodzić zdrowe dziecko, czyli was – czytanie wyrazu „dziecko” i przyporządkowanie do obrazka.

Rodzicom urodził się albo syn – czytanie wyrazu „syn”, albo córka – czytanie wyrazu „córka”, podpisanie obrazków.

Zabawa w czytanie wyrażeń dwuwyrazowych określających czynności: mama śpi, tata śpi, mama czyta, tata czyta, dziecko pije, dziecko śpi,               syn je, córka czyta.

5.     Praca indywidualna – układanie na podkładkach postaci przedstawiających członków rodziny liczenie w zakresie 5.

6.     Podsumowanie zajęcia przez dzieci, które wybierają emblemat z narysowaną buzią:                                                                                               buzia uśmiechnięta – podobało się,                                                                    buzia   smutna – nie podobało  się,

7.     Ewaluacja dla rodziców.

 

 

 

                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

              Arkusz ewaluacyjny dla rodziców.

1. Czy sposób realizacji programu „Czytające maluchy” odpowiada państwu?...........................................................................................................

...........................................................................................................................

     2. Czy według państwa opinii program spełnia wymagania dzieci?

      ...........................................................................................................................

     3. Czy państwa dziecko chętnie bierze udział w zabawach w czytanie?

      ...........................................................................................................................

     4. Czy zauważają państwo u dzieci efekty realizacji programu „Czytające  

     maluchy”?.........................................................................................................

      ..........................................................................................................................

5.Czy według państwa opinii program „Czytające Maluchy” powinien być

w dalszym ciągu realizowany?........................................................................

..........................................................................................................................

 

                                                                                        Dziękuję!

 

                                                                                   

Zgłoś jeśli naruszono regulamin