PRZETWORY.doc

(98 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

CZERWONA KAPUSTA (NA ZIMĘ)

 

składniki:

½ kg cebuli

1 kg jabłek

2 kg kapusty

sól

przyprawy: 13 listka laurowego

5÷6 ziarenek gorczycy

zalewa: 1 szklanka octu

1 szklanka cukru

sposób przyrządzania:

Kapustę, pokrajać i posolić. Zostawić na 2-3 godziny by puściła sok (wycisnąć). Ocet zagotować z cukrem dodać listki laurowe, gorczycę. Dodać pokrojoną cebulę i poszatkowane jabłka. Zagotować 15 min. wkładać do słoików dobrze ubić i zakręcić. Pasteryzować.

 

 

DŻEM ŚLIWKOWY

 

składniki:

• 1 kg (dojrzałych) śliwek węgierek

• 0,5 kg cukru

sposób przyrządzania:

Śliwki myjemy, usuwamy pestki i ogonki. Owoce zasypujemy cukrem, a gdy puszczą sok, wkładamy do rondla, dolewamy kilka łyżek wody, a następnie podgrzewamy na małym ogniu, około 2 godzin, aż śliwki zgęstnieją. Co pewien czas trzeba śliwki przemieszać drewniana łyżką. Gorący dżem wkładamy do słoików.

 

 

GROSZEK PASTERYZOWANY

 

składniki:

1 kg (wyłuskanego młodego) zielonego groszku

zalewa: ok. 2½ szklanki wody

• 2÷3 łyżki cukru

sól

• 5 g kwasku cytrynowego (lub 2 łyżki soku z cytryny)

sposób przyrządzania:

Groszek (ziarna) przebrać, opłukać na sicie. Zagotować wodę, osolić, dodać cukier. Wsypać groszek, gotować utrzymując w stanie wrzenia przez 4 min. odcedzić, wsypać do słoików. Do zalewy dodać kwasek cytrynowy lub sok. Zagotować. Płynem zalać groszek. Zalewa powinna sięgać nie wyżej niż 2 cm poniżej obwodu otworu słoika. Zamknąć nakrętkami i od razu

wstawić do naczynia z wodą ogrzaną do temperatury zawartości słoików. Przykryć. Podgrzać do (95°C) i w takiej temp. utrzymywać przez 1½ godz. Wyjąć słoiki z wody, ostudzić i pozostawić w temp. pokojowej przez dwie doby. Następnie ponownie pasteryzować w tej samej temp. przez ½ godz. Wyjąć słoje z wody, docisnąć nakrętki, ostudzić.

 

 

MARCHEWKA PASTERYZOWANA

 

składniki:

1 kg młodej marchwi

1 szklanka wyciśniętego soku (z agrestu lub porzeczek białe albo czerwone)

zalewa: ½ łyżeczki soli

2 łyżeczki cukru

ok. 1 szklanki wody

sposób przyrządzania:

Drobną marchew można pozostawić w całości, korzenie większe pokroić w kostkę lub rozdrobnić na szatkownicy w plasterki. Zagotować wodę z dodatkiem soli i cukru. Do wrzącej włożyć przygotowaną marchew, gotowaną pod przykryciem (całą marchew ok. 10 min, rozdrobnioną nieco krócej). Połączyć marchew z sokiem agrestowym lub porzeczkowym, zagotować i od razu przełożyć do małych słoików. Słoiki zamknąć nakrętkami, wstawić do garnka, podgrzać do (90°C) i w takiej temperaturze utrzymywać słoiki przez 35 min. Następnie wyjąć z wody, sprawdzić zamknięcie, ewentualnie dokręcić nakrętki. Słoiki ustawić dnem do góry i pozostawić do ostudzenia.

 

 

MARYNOWANE ŚLIWKI

 

składniki:

• 1 kg śliwek

• 1 i ¾ szklanki cukru

• ¼ szklanki octu (6%)

• kilka goździków

sposób przyrządzania:

Śliwki myjemy a potem nakłuwamy szpilką. Z cukru, octu i szklanki wody gotujemy syrop. Śliwki wrzucamy na chwile do wrzątku, a następnie przekładamy do wrzącego syropu. Gdy tylko zacznie się gotować, wyjmujemy owoce. Kiedy syrop wystygnie, ponownie gotujemy, na wrzątek wkładamy śliwki. Gotujemy 2-3 minuty. Owoce odcedzamy i układamy w słoikach. Po raz kolejny gotujemy syrop, ale tym razem z dodatkiem goździków i jeszcze wrzącym zalewamy owoce. Tak zamarynowane śliwki pasteryzujemy 15-20 minut.

 

 

MIZERIA PASTERYZOWANA I

 

składniki:

1 kg ogórków

szczypta mielonego pieprzu

1 łyżka soli

zalewa: ½ szklanki wody

1 łyżeczka kwasku cytrynowego

sposób przyrządzania:

Ogórki umyć, obrać i pokroić drobno w plasterki. Oprószyć pieprzem i solą, zalać zalewą i odstawić przykryte na 1 godzinę. Następnie nałożyć do słoików równo rozlewając wytworzony sok. Słoiki zamknąć i pasteryzować.

 

 

MIZERIA PASTERYZOWANA II

 

składniki:

½ kg cebuli

5 kg ogórków

2÷4 ziarenka ziela angielskiego

szczypta mielonego pieprzu

• 1 łodyga (suchego) kopru

zalewa: 1 szklanka octu

1½ szklanki cukru

sposób przyrządzania:

Ogórki i cebulę drobno pokroić w plasterki, dodać pieprz i koperek. Następnie nałożyć do słoików, zalać zalewą i odstawić na 30 minut.

 

 

OGÓRKI KARTUSKIE

 

składniki:

małe ogórki

papryka

cebula

przyprawy: chrzan

(suchy) koper

listki laurowe

ziarenka ziela angielskiego

ziarenka pieprzu

ziarenka gorczycy

zalewa: 2 litry wody

2 szklanki octu

7 łyżek cukru

1 łyżka soli

sposób przyrządzania:

Do każdego słoika włożyć: kawałek papryki, 2 talarki cebuli, kawałek chrzanu, łodygę suchego kopru, ćwierć listka laurowego, 2÷4 ziarenka ziela angielskiego, 2÷4 ziarenka pieprzu i 7÷9 ziarenek gorczycy. Ogórki umyć, włożyć do słoików, a następnie zalać ostudzoną zalewą. Zamknięte słoiki wstawić do pasteryzacji.

 

 

OGÓRKI KISZONE I

 

składniki:

ogórki

przyprawy: korzeń chrzanu

liście wiśniowe

liście z czarnej porzeczki

czosnek

suchy koper

ziarenka gorczycy

zalewa: na 1 litr wody

5 dag soli

sposób przyrządzania:

Ogórki wymyć, układać w słoikach, kładąc do każdego, łodygę kopru, paski korzenia chrzanu, 1÷2 liście wiśniowe i z czarnej porzeczki, 2÷3 ząbki czosnku, 1 łyżkę gorczycy. Nie nakładać ogórków zbyt ciasno (4÷5) do słoika. Ogórki zalać ostudzoną solanką sporządzoną z przegotowanej wody z dodatkiem soli, tak aby całkowicie przykryła ogórki i natychmiast szczelnie zakręcić słoiki.

Uwaga!. Słoiki z ogórkami postawić na 2 do 3 dni w ciepłym pomieszczeniu temp. (18-20°C). Ogórki wynieść do piwnicy temp. (8-10°C).

 

 

OGÓRKI KISZONE II

 

składniki:

5 kg ogórków

przyprawy: chrzan

czosnek

(suchy) koper

zalewa: 2½ litry wody

2½ łyżki soli

sposób przyrządzania:

Na dno każdego słoika włożyć: suchy koperek, kilka ząbków czosnku, kawałek chrzanu. Ogórki umyć, pionowo włożyć do słoików, na wierzch położyć gałązkę koperku. Następnie gorącą zalewą zalać. Zamknięte słoiki pasteryzować.

 

 

OGÓRKI KISZONE KRAJANE

 

składniki:

1 kg ogórków

3 dag soli

2 łyżki zielonego koperku

sposób przyrządzania:

Ogórki, nawet bardziej wyrośnięty obrać, przekroić i wydrążyć nasiona, pokroić, dodać sól i pokrojony koperek wymieszać. Ogórki włożyć do słoików, zamknąć, odstawić do zakwaszenia.

 

 

OGÓRKI KONSERWOWE I

 

składniki:

małe ogórki

przyprawy: 1 łodyga (suchego) kopru

korzeń chrzanu

1÷2 liście z czarnej porzeczki

2÷3 ząbki czosnku

1 łyżka gorczycy

listki laurowe

2÷4 ziarenka ziela angielskiego

5÷6 ziarenek pieprzu

zalewa: na 1 szklankę octu (6%)

8 szklanek wody

2½ dag cukru

1½ dag soli

sposób przyrządzania:

Ogórki umyć i układać ciasno w słojach, przekładając łodygą kopru, paskami korzenia chrzanu, liśćmi z czarnej porzeczki, ząbkami czosnku, ziarenka gorczycy, liściem laurowym, ziarnkami ziela angielskiego, ziarenkami czarnego pieprzu. Ogórki zalać gorącą zalewą przygotowaną z octu, wody, soli, cukru i zagotować. Ogórki i zalewa powinny sięgać 3 cm poniżej brzegów słoja. Brzegi słoja wytrzeć ściereczką, nałożyć pokrywki i mocno zakręcić. Wstawić słoje do garnka z taką ilością ciepłej wody, aby sięgała do ¾ wysokości słoi. Gotować przez 35 minut.

 

 

OGÓRKI KONSERWOWE II

 

składniki:

małe ogórki

małe cebulki

(odgotowana) marchew

przyprawy: czosnek

suchy koper

listki laurowe

2÷3 ziarenka ziela angielskiego

zalewa: 1 litr wody

¼ szklanki octu (10%)

1 łyżka cukru

1 łyżeczka soli

sposób przyrządzania:

Do każdego słoika włożyć: kilka małych cebulek, krążki odgotowanej marchwi, ząbek czosnku, suchy koperek, ziele angielskie, listek laurowy. Ogórki umyć, włożyć do słoików, następnie gorącą zalewą zalać ogórki. Zamknięte słoiki wstawić do pasteryzacji.

 

 

OGÓRKI NA SZYBKIE ZU...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin