KONSPEKT LEKCJI RELIGII KL. I
TEMAT LEKCJI: Pan Jezus uczy nas walczyć ze złem – Środa Popielcowa
CEL GŁÓWNY LEKCJI: Wprowadzenie dziecka w nowy okres liturgiczny – Wielki Post
METODY PRACY: śpiew, pogadanka poszukująca, kontemplacja obrazu, opowiadanie
ŚRODKI PRACY: Pismo Święte, krzyż, świeca, fioletowa stuła, popiół, obraz,
ilustracje, podręcznik, zeszyt
CELE OPERACYJNE:
- uczeń zna charakterystyczne elementy Wielkiego Postu,
- wyjaśnia znaczenie sypania głów popiołem,
- czyni wielkopostne postanowienia.
PRZEBIEG KATECHEZY
METODY
ŚRODKI
I WSTĘP
1. Powitanie i wprowadzenie do modlitwy
2. 2. Modlitwa pieśnią: „Bóg jest miłością...”
3. Sprawdzenie pracy domowej
II WPROWADZENIE DO TEMATU
W pieśni na rozpoczęcie katechezy śpiewaliśmy, że Bóg jest miłością i kocha nas.
- Po czym poznajemy, że Bóg nas kocha ?
Pan Bóg nas kocha, stworzył cały świat, stworzył ludzi. Chce, aby każdy człowiek był blisko Niego. Wiemy jednak, że ludzie oddalili się od Pana Boga.
- Kiedy ludzie po raz pierwszy odeszli od Pana Boga ?
- Jaki grzech popełnili pierwsi (ludzie?) rodzice?
Pogłębienie: Po grzechu (pierworodnym) pierwszych ludzi człowiek jest skłonny do złego. Każdy z nas popełnia grzechy. Pan Bóg jednak bardzo nas kocha i nie chce, byśmy żyli w oddaleniu od Niego.
- Kogo Bóg Ojciec posłał na świat z miłości ku Nam ?
III ROZWINIĘCIE TEMATU
1. Wprowadzenie do opowiadania biblijnego i wyjaśnienie pojęć. Pan Jezus mieszkał w Nazarecie wraz z Maryją i Józefem. Kiedy miał 30 lat opuścił rodzinne miasto i udał się na pustynię.
- Jak wygląda pustynia ?
2. Pan Jezus przebywał na pustyni wiele dni ... Modlił się do swego Ojca w niebie. Nic nie jadł i nic nie pił. Po upływie 40 dni i 40 nocy przystąpił do Pana Jezusa szatan i kusił Go, czyli namawiał, aby zamiast pościć przemienił kamienie w chleb. Namawiał Pana Jezusa na różne sposoby, aby ułożył sobie życie łatwo i przyjemnie. Jednak Jezus odrzucił wszystkie pokusy szatana.
3. Omówienie obrazu.
Pogłębienie: Swoim przykładem Pan Jezus pokazuje nam jak mamy postępować, aby zwyciężać zło. Jak Pan Jezus, tak i my chcemy walczyć z grzechem. Chcemy w ciszy rozmawiać z naszym Ojcem, który jest w niebie.
4. Wprowadzenie do okresu Wielkiego Postu.
Pomaga nam w tym nowy okres w kościele, który rozpocznie się już w tym tygodniu. Nazywamy go WIELKIM POSTEM. Trwa on tak długo, jak czas postu Pana Jezusa na pustyni.
- Zatem ile dni będzie trwał Wielki Post?
W kościele zauważycie pewne zmiany: kapłan będzie ubrany w szaty innego niż dotychczas koloru.
- Kto z was pamięta, jakiego koloru miał szaty kapłan w czasie sprawowania Mszy św. w niedzielę ?
Przyniosłam jedną z części szat kapłana. Jest to stuła, którą kapłan zakłada do sprawowania Mszy św. i innych sakramentów.
- Jakiego koloru będą więc szaty kapłana w okresie Wielkiego Postu ?
W Wielkim Poście nie śpiewamy Alleluja i innych radosnych pieśni. Wielki Post rozpocznie się w tę środę – jak ją nazywamy ?
Kapłan posypie nasze głowy popiołem.
Jest to popiół ze spalonych poświęconych gałązek palmowych.
Kapłan posypie nim nasze głowy na znak, że chcemy walczyć ze złem i stawać się coraz lepszymi. Będziecie też mogli zaobserwować, że niektórzy dorośli zabiorą poświęcony popiół do domu, by posypać nim głowy tych, którzy nie mogli przyjść do kościoła ...
5. Uroczyste obwieszczenie Słowa Bożego: Mk 1, 15
- Kto przypomni jak należy zachować się podczas czytania Pisma Świętego ?
Słowa Pana Jezusa napisałam również na planszy. Odczytajmy je wspólnie.
- Jak myślicie, co znaczą słowa „nawracajcie się” ?
IV ZASTOSOWANIE W ŻYCIU
Zastanówmy się, jak spędzimy Wielki Post, żeby stać się lepszymi ?
Zachęta do udziału w Drodze Krzyżowej i Gorzkich Żalach.
V MODLITWA ŚRÓDLEKCYJNA
Pan Jezus pomaga nam być dobrymi. Dlatego prośmy Go wspólnie, aby pomógł nam stać się lepszymi.
MODLITWA:
Ref. Panie Jezu pomóż nam być dobrymi ...
- Kiedy będzie nam trudno odpowiadać rodzicom na ich polecenia,
- Kiedy zauważymy, że rodzeństwo czy koledzy potrzebują naszej pomocy,
- Gdy będzie nam trudno odrobić lekcje,
- Przez uczestnictwo w Mszy św. i codzienną modlitwę.
VI UTRWALENIE z ponownym wykorzystaniem obrazów i ilustracji.
VII ZAPIS DO ZESZYTU
1. Wklejenie kartki z tematem do zeszytu
2. Przepisanie Słowa Bożego z planszy umieszczonej na tablicy
3. Zapis godziny Mszy św. z udziałem dzieci w Środę Popielcową
4. PRACA DOMOWA: POSTANOWIENIE
Każdy z was namaluje lub napisze swoją praktykę – zadanie. Przez wypełnienie tego dobrego postanowienia w ciągu tego tygodnia będziemy starali się ulżyć cierpieniom Pana Jezusa, a przez to stać się lepszymi.
VIII MODLITWA KOŃCOWA
„Któryś za nas cierpiał rany ...”
Śpiew
Uczniowie odczytują zadania
Swobodne wypowiedzi uczniów
Odpowiedzi uczniów na pytania
Wypowiedzi uczniów, omówienie zdjęcia, opowiadanie biblijne
Pokaz obrazu i chwila kontemplacji
Pogadanka poszukująca
Pokaz
Praca z podręcznikiem
Pokaz i omówienie ilustracji
Zapalenie świecy
Tzw. „giełda pomysłów”
Dzieci tworzą krąg i powtarzają refren modlitwy
Zapis na tablicy
...
gloriave