rozdz14.doc

(381 KB) Pobierz
Szablon dla tlumaczy

 

Rozdział 14. Publikowanie witryny, obsługa plików i raportowanie

Utworzyłeś już witrynę i być może nawet popróbowałeś już parę razy przesłać jej pliki na serwer i pobrać pliki z serwera. Oznacza to, że czas najwyższy, abyś zapoznał się z kilkoma narzędziami programu Dreamweaver, które ułatwiają aktualizację i obsługę witryny. W tym rozdziale omówimy także przygotowywanie raportów witryny podsumowujących zagadnienia wymagające rozwiązania. Rozdział zamkniemy instrukcją korzystania z mapy witryny. Poznasz też narzędzia znajdywania i zastępowania tekstu oraz kodu źródłowego HTML w plikach i folderach witryny. A teraz lista szczegółowych tematów:

q       Eksploracja okna Site

q       Zarządzanie połączeniami za pośrednictwem mapy witryny

q       Tworzenie hierarchicznej prezentacji połączeń witryny

q       Sprawdzanie połączeń i naprawianie połączeń zerwanych, zewnętrznych i niepełnych

q       Synchronizacja witryn lokalnej i zdalnej

q       Operacje znajdywania i zastępowania, w tym z zastosowaniem wyrażeń

q       Generowanie raportów witryny

Okno Site

Okno Site to centrum zarządzania witryną. Umożliwia ono tworzenie i usuwanie plików, a nawet definiowanie między nimi połączeń. Jest także bardzo użyteczne przy przesuwaniu plików witryny. Nie tylko bowiem pozwala na wizualne przedstawienie całego procesu, lecz także umożliwia aktualizację połączeń witryny pod kątem wprowadzonych zmian. Okno udostępnia dwa widoki: plików (Site Files) i mapy witryny (Site Map). W widoku mapy także możliwe są dwa sposoby prezentacji witryny: tylko mapa (Map Only) oraz mapa i pliki (Map and Files). Okno Site można otworzyć w jeden z następujących sposobów:

q       Wybierz pozycję Site Files w menu Site.

q       Wybierz pozycję Open Site w menu Site, a następnie wskaż nazwę swojej witryny w menu podrzędnym.

q       Naciśnij F8.

q       Kliknij przycisk Site na pasku szybkiego uruchamiania (Launcher) lub na jego mini-odpowiedniku (na pasku stanu).

Większość projektantów stron WWW, w tym także ja sam, preferuje widok Site Files. Użytkownik ma w nim do dyspozycji znany i prosty interfejs zarządzania plikami. Pozwala on także szybko porównać układ i strukturę witryn lokalnej i zdalnej, bowiem obie mogą być wyświetlone jednocześnie. Widok Site Files jest widokiem domyślnym, jeśli jednak mimowolnie zmienisz widok na inny, możesz powrócić do poprzedniego naciskając klawisz F8 lub przycisk Site Files z lewej strony paska narzędzi okna Site.

W widoku Site Files okno podzielone jest na dwa panele. Zgodnie z ustawieniami domyślnymi, panel z plikami lokalnymi znajduje się z prawej strony, a pliki zdalne umieszczone są w panelu z lewej strony. Tak jest domyślnie, lecz można to zmienić w kategorii Site okna dialogowego Preferences. W rozdziale 2., „Dostosowywanie programu Dreamweaver do własnych potrzeb” znajdziesz informacje jak to zrobić. W kolejnych punktach wyjaśnimy teraz funkcje poszczególnych przycisków okna Site. Rysunek 14.1 pomoże Ci zorientować się, gdzie znajduje się dany przycisk.

Rys. 14.1.

Zdalna witryna prezentowana jest w lewym panelu, a pliki witryny lokalnej w prawym

 

Przycisk Connects to Remote Host

Przycisk Connects to Remote Host umożliwia łączenie się i rozłączanie ze zdalnym serwerem FTP. Opcja ta jest także dostępna, jeśli korzystasz z systemu kontroli źródła, takiego jak SurceSafe lub WebDAV. Jeśli publikujesz na serwerze lokalnym, zainstalowanym na własnym komputerze lub w sieci lokalnej, przycisk nie będzie aktywny, a połączenie z lokalnym serwerem będzie nawiązywane automatycznie. Przycisk nie będzie także aktywny, jeśli w oknie Site Definition nie wskazano serwera FTP.

Kliknij przycisk Connect, aby nawiązać połączenie ze zdalnym serwerem FTP wskazanym w kategorii Remote Info okna dialogowego Site Definition. Po nawiązaniu połączenia, w lewym dolnym rogu przycisku Connect pojawia się zielona kropka. Jest to znak, że połączenie ze zdalnym serwerem zostało nawiązane, a funkcja przycisku została zmieniona na rozłączanie (Disconnect). Naciśnięcie przycisku w tym stanie powoduje rozłączenie ze zdalnym serwerem.

Jeśli masz problemy z nawiązywaniem połączenia ze zdalnym serwerem (albo po prostu chcesz wiedzieć, czy Dreamweaver rzeczywiście przystępuje do nawiązywania połączenia, gdy naciskasz przycisk Connect), możesz wyświetlić rejestr wszystkich operacji podejmowanych w trakcie nawiązywania połączenia FTP między klientem a serwerem – FTP log. W tym celu wybierz pozycję Site FTP Log w menu Window okna Site. Wszystkie żądania i odpowiedzi są prezentowane w raporcie w czasie rzeczywistym. Pomaga on także zorientować się jak Dreamweaver tworzy katalogi, przesyła pliki na serwer i ściąga je z serwera, i w jaki sposób korzysta z innych poleceń FTP.

Początek ramki

Podpowiedź

Macromedia udostępnia listę wszystkich poleceń FTP oraz informacje na temat interpretacji rejestrów FTP. Wszystko to znajdziesz pod adresem www.macromedia.com/support/dreamweaver/ts/documents/ftp_errors.htm.

Koniec ramki

Przycisk Refresh

Jeśli nawiązano połączenie ze zdalnym serwerem, przycisk Refresh umożliwi odświeżanie obu list plików witryny lokalnej i zdalnej. W przeciwnym razie odświeżana będzie tylko lista lokalna. Ten sam efekt uzyskasz korzystając z klawisza F5. Odświeżanie polega tylko na pobraniu zaktualizowanej listy plików. Same pliki nie są transferowane, nie odbywa się także proces synchronizacji witryn.

Jeśli chcesz odświeżyć tylko jedną z list plików, wybierz w menu View odpowiednią pozycję: Refresh Local (Shift+F5) lub Refresh Remote (Alt+F5).

Przyciski Get i Put

Z przycisków Get i Put będziesz bardzo często korzystał jako projektant witryn sieciowych. Przyciski te służą do wysyłania plików na serwer i pobierania plików z serwera na komputer lokalny w celu ich edycji.

Przycisk Get File(s) umożliwia ściągnięcie na komputer lokalny zaznaczonych  plików odległej witryny. Ściągnięte kopie plików zastępują kopie bieżące. Dreamweaver ostrzega więc specjalnym komunikatem, że w efekcie tej operacji ściągane pliki zastąpią istniejące pliki lokalne. Dreamweaver zawsze pobiera pliki ze serwera, niezależnie od tego, który z paneli jest aktualnie aktywny. Pobierane są tylko pliki o nazwach zaznaczonych w panelu aktywnym. Ta opcja jest wyłączona, jeśli w kategorii Remote Info okna Site Definition nie wskazano zdalnego serwera.

Początek ramki

Uwaga

Po naciśnięciu przycisku Get lub Put pojawia się okno dialogowe Dependent Files, a w nim pytanie dotyczące uwzględnienia w operacji plików zależnych, do których zdefiniowano na stronach witryny połączenia. Pliki zależne to obrazy i pliki multimedialne. Wybierz odpowiedź Yes lub No, w zależności od tego, czy chcesz lub nie chcesz, by pliki zależne były uwzględniane. Możesz także wskazać programowi, jak ma w przyszłości odnieść się do tej kwestii. Jeśli teraz zażyczysz sobie, aby Dreamweaver nie pytał Cię o zdanie, a potem uznasz, że był to błąd, możesz ponownie uaktywnić wyświetlanie komunikatu. Zrobisz to w oknie dialogowym Preferences, w jego kategorii Site, zaznaczając pole wyboru Prompt on Get or Put. Aby skorzystać z tej opcji, nie zmieniając jednak ustawień na stałe, zanim naciśniesz przycisk Get lub Put, wciśnij klawisz Alt. Wymusi to pojawienie się okna dialogowego Dependent Files w tym konkretnym przypadku.

Koniec ramki

Jeśli zaznaczono w oknie Site Definition pole wyboru Enable File Check In and Check Out, pliki ściągane przy pomocy przycisku Get będą plikami tylko do odczytu (aby uzyskać do nich pełny dostęp, konieczne jest pobranie plików za pomocą polecenia Check Out). Pliki oznaczone jako tylko do odczytu możesz spokojnie oglądać na swoim komputerze, a jednocześnie inny członek zespołu może je u siebie edytować. Oto lista operacji, które działają w taki sam sposób jak przycisk Get:

q       Wybranie pozycji Get w menu Site.

q       Zastosowanie skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+D (lub Command+Shift+D w przypadku systemu Macintosh).

q       Wskazanie pliku w oknie Site Files i wybranie pozycji Get z menu kontekstowego.

q       Przeciągnięcie myszką plików zaznaczonych w panelu Remote do panelu Local.  Korzystając z tej metody musisz zachować ostrożność, aby przeciągane pliki trafiły do właściwego foldera. W przeciwnym razie połączenia definiowane względem dokumentu zostaną zerwane. Operacja umieszczania plików na serwerze (opcja Put) wymaga większej uwagi, bowiem ewentualne pomyłki przy wyborze foldera dla pobieranych plików (opcja Get) są zauważane przez program – Dreamweaver wyświetli komunikat o konieczności aktualizacji połączeń.

Przycisk Put File(s) służy do przesyłania zaznaczonych plików witryny lokalnej do witryny odległej. Przesyłane pliki zastępują kopie bieżące. Zazwyczaj będziesz z tej opcji korzystał pracując nad własnym projektem, gdy strony witryny będą gotowe do umieszczenia na serwerze. Podobnie jak w przypadku przycisku Get File(s), transferowi podlegają pliki zaznaczone w panelu aktywnym. Opcja nie będzie dostępna, jeśli w kategorii Remote Info okna Site Definition nie wskazano zdalnego serwera.  

Oto lista operacji, które działają w taki sam sposób jak przycisk Put:

q       Wybranie pozycji Put w menu Site.

q       Zastosowanie skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+U (lub Command+Shift+U w przypadku systemu Macintosh).

q       Wskazanie pliku w oknie Site Files i wybranie pozycji Put z menu kontekstowego.

q       Przeciągnięcie

dwa razy to samo?

 

q       myszką plików zaznaczonych w panelu Local do panelu Remote.  Korzystając z tej metody musisz zachować ostrożność, aby przeciągane pliki trafiły do właściwego foldera.

Jeśli nie zaznaczysz żadnych plików lub zaznaczysz tylko katalog główny, to kliknięcie przycisku Get lub Put spowoduje pobranie lub przesłanie całej witryny. Ponieważ jest to sytuacja ekstremalna, Dreamweaver powiadomi Cię o tym i pozwoli zrezygnować z przeprowadzania operacji. Co ważne, przy wydaniu przez Ciebie polecenia Get lub Put Dreamweaver automatycznie przystąpi do tworzenia niezbędnych folderów, zarówno po stronie lokalnej, jak i zdalnej.

 

Przyciski Check Out i Check In

Jeśli korzystasz z opcji pracy grupowej, naciśnięcie przycisku Check Out File(s) uaktywni system Check In/Out programu Dreamweaver (któremu więcej miejsca poświęcamy w następnym rozdziale). Przycisk Check Out umożliwia ściągnięcie kopii plików witryny odległej i powoduje oznaczenie ich w odległym ulokowaniu jako plików pobranych (lub w użyciu). Pozostali członkowie zespołu dowiedzą się więc, że aktualnie pracujesz nad plikiem, i że nie mogą teraz z niego korzystać. Jeśli chcą wprowadzać zmiany w pliku, muszą poczekać, aż Ty skończysz.

Funkcja przycisku Check In File(s) jest dokładnie odwrotna. Umożliwia on przesłanie lokalnej kopii pliku do witryny odległej i oznaczenie go jako zwróconego (lub nie w użyciu). Inni członkowie zespołu mogą teraz pobierać plik korzystając z poleceń Get i Check Out, i wprowadzać w nim zmiany. Zwrócenie pliku powoduje, że jego wersja lokalna oznaczana jest jako tylko do odczytu. Aby edycja była możliwa, musisz ponownie pobrać plik (stosując polecenie Check Out).

Przyciski Check In i Check Out nie będą wyświetlane, jeśli w oknie Site Definition nie zaznaczono pola wyboru Enable File Check In and Check Out.

Przycisk Stop Current Task

Jest to czerwony, ośmiokątny przycisk  (tak, ma postać znaku Stop, nieustannie ignorowanego przez Ciebie – aczkolwiek w tym przypadku mam nadzieję, że tego znaku nie potraktujesz tak lekko). Pojawia się tylko wówczas, gdy Dreamweaver wykonuje zautomatyzowane zadanie, takie jak pobieranie czy wysyłanie plików, generowanie raportów i wykonywanie innych, podobnych funkcji. Zawsze wyświetlany jest w dolnym prawym rogu okna, w którym odbywa się proces. Kliknięcie tej czerwonej ikony powoduje, że Dreamweaver podejmuje próbę zatrzymania procesu w elegancki sposób. Mówię „podejmuje próbę”, bowiem nie zawsze operacja jest natychmiast czy też elegancko zatrzymywana. W pewnym stopniu decyduje o tym warstwa rozszerzalności programu Dreamweaver. Aby uczynić program rozszerzalnym (umożliwić akceptację rozszerzeń), część jego kodu musiała zostać napisana w języku JavaScript. Kod JavaScript nie daje takiego powinowactwa do systemu operacyjnego jakie byłoby w przypadku zastosowania języka C. Z tego powodu, od czasu do czasu, Dreamweaver ma kłopoty z zamknięciem zadania.

Początek ramki

Uwaga

Taką samą funkcję jak przycisk Stop spełnia klawisz ESC.

Koniec ramki

Przycisk zwijania/rozwijania okna

Przycisk ten ma postać niewielkiego trójkąta, a znajduje się w lewym dolnym rogu okna Site. Po naciśnięciu, widok dwukolumnowy zastępowany jest widokiem jednokolumnowym. Ponowne naciśniecie przywraca poprzedni układ okna Site.

Przycisk Site Files

Przycisk ten dzieli okno Site na dwa panele. Domyślnie, w lewym panelu prezentowana jest witryna odległa, natomiast prawy panel wyświetla pliki witryny lokalnej. Tę domyślną kolej rzeczy możesz zmienić w kategorii Site okna dialogowego Preferences (w rozdziale 2. znajdziesz informacje szczegółowe). Widok Site Files jest widokiem domyślnym okna Site. Oto operacje, które powodują wyświetlenie okna Site w swej domyślnej postaci:

q       Naciśnięcie F8.

q       Wybranie polecenie Site Files w menu Window.

q       Wybranie polecenie Site Files w menu Site (w oknie dokumentu).

Przycisk Site Map

Przycisk Site Map umożliwia wyświetlenie w oknie Site wizualnej reprezentacji witryny. Tworzy ją mapa zbudowana w oparciu o połączenia witryny.

Jeśli klikniesz przycisk Site Map i przytrzymasz chwilę klawisz myszki, wyświetlisz menu zawierające dwie opcje: Map Only i Map and Files. Wybranie pierwszej spowoduje wyświetlenie w oknie Site tylko mapy witryny. W drugim przypadku, z prawej strony (domyślnie) mapy witryny pojawi się także niewielki panel prezentujący pliki witryny lokalnej. Jeśli po wybraniu dowolnej z opcji powrócisz do widoku Site Files, opcja ta stanie domyślnym widokiem mapy witryny i zostanie wyświetlona po kliknięciu przycisku Site Map. Do widoku mapy witryny prowadzą następujące drogi:

q       Naciśnięcie Alt+F8.

q       Wybranie pozycji Site Map w menu Window.

q       Wybranie Site Map w menu Site (w oknie dokumentu).

Menu Site

Menu Site w oknie Site zawiera wszystkie witryny, które dotychczas skonfigurowałeś w programie Dreamweaver. Możesz więc przełączać się między witrynami wybierając ich nazwy z tej właśnie listy. Ostatnią pozycją menu jest pozycja Define Sites. Umożliwia ona wyświetlenie okna dialogowego Define Sites – centrum obsługi witryny, w którym możesz dodawać, usuwać i edytować informacje dotyczące witryn.

Przycisk pomocy

Przycisk ze znakiem zapytania to ostatni z prawej przycisk na pasku narzędzi okna Site. Kliknięcie go uaktywnia system pomocy i powoduje wyświetlenie stron pomocy w oknie domyślnej przeglądarki. Firma Macromedia stworzyła jeden z najlepiej dopracowanych systemów pomocy jaki kiedykolwiek widziałem. Byłoby wspaniale, gdybyś wykorzystał to świetne narzędzie. Należy także wspomnieć, że w pewnych przypadkach system pomocy jest kontekstowy. Jeśli naciśniesz przycisk pomocy w oknach dialogowych, w przeglądarce automatycznie wyświetlone zostaną strony pomocy z informacjami dotyczącymi tego, co akurat chcesz zrobić.

Korzystanie z mapy witryny

Mapa witryny (Site Map) prezentuje zazwyczaj witrynę lokalną. W tym widoku zachowujesz możliwość publikowania stron na odległym serwerze, lecz musisz mieć świadomość, że poziom kontroli nad całym procesem jest zdecydowanie niższy. Mapa witryny przedstawia witrynę jako hierarchię plików połączonych połączeniami. Plik znajdujący się na szczycie hierarchii to Twoja strona główna. W praktyce nie da się utworzyć mapy witryny, jeśli w definicji witryny nie zostanie określona strona główna. W rozdziale 13., „Okno Site i organizacja plików” znajdziesz informacje jak to zrobić. Poniżej strony głównej znajdują się wszystkie pliki bezpośrednio z nią połączone. Domyślnie nie są  wyświetlane pliki ukryte i pliki zależne (a więc obrazy, pliki Shockwave i Flash, szablony, itp.), ale można je wyświetlić umieszczając znacznik obok pozycji Show Depentent Files i Show Files Marked As Hidden menu View. W tej strukturze hierarchicznej są także uwzględniane połączenia e-mail, połączenia prowadzące na zewnątrz oraz pliki multimedialne osadzone na stronie. Pozostała część mapy witryny utworzona jest w ten sam sposób – z plików i połączeń.. Poszczególne struktury drzewiaste można zwijać i rozwijać klikając znaki plus (+) i minus (-) wyświetlane z lewej strony ikon dokumentów.

Aby wyświetlić mapę witryny z poziomu okna dokumentu, wybierz pozycję Site Map w menu Site, natomiast w oknie Site wybierz pozycję Site Map w menu ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin