Pielęgnacja starych drzew.rtf

(243 KB) Pobierz

PIELĘGNACJA STARYCH DRZEW

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w starych sadach jest cięcie. Cięcie może być  korekcyjne, sanitarne, odmładzające i prześwietlające. Cięcie korekcyjne należy przeprowadzić, gdy zachwiana jest właściwa proporcja między konarami, drzewo wydaje się być przekrzywione na jedną stronę lub zbyt wyrośnięte konary grożą ich wyłamaniem. Cięcie odmładzające polega na obniżeniu drzewa i skróceniu konarów do połowy lub nawet 2/3 ich długości. Najważniejsze jest wykonanie cięcia prześwietlającego, mającego na celu rozluźnienie korony, aby swobodnie dochodziło do liści i owoców światło słoneczne. Tylko wtedy owoce są dobrze wyrośnięte, zabarwione i smaczne, a choroby grzybowe, którym sprzyja cień i wilgoć nie mają warunków do rozwoju. Jeśli drzewo jest zaniedbane – należy cięcie rozłożyć na kilka lat, gdyż zbyt mocno przycięte w jednym roku wytworzy dużą ilość silnie rosnących pionowo pędów, tzw. wilków. Cięcie sanitarne to nic innego jak usunięcie gałęzi suchych oraz porażonych przez choroby kory i drewna, takich jak rak i zgorzel. Rany po cięciu należy zabezpieczyć przed rozwojem chorób grzybowych zasmarowując je Funabenem lub farbą emulsyjną z dodatkiem, np. Topsinu w stężeniu 2%.

      

Schematyczny rysunek przedstawiający cięcie prześwietlające korony drzewa owocowego

 

Do zabiegów pielęgnacyjnych należy ochrona przed chorobami i szkodnikami. Znając cykl rozwojowy grzybów czy szkodliwych dla drzew owocowych owadów możemy częściowo zabezpieczyć przed nimi drzewa bez stosowania syntetycznych środków chemicznych. Wygrabiając jesienią opadłe liście usuwamy źródło takich chorób jak parch i plamistość liści, pędy porażone przez mączniak należy wycinać i palić, zimą dobrze jest usuwać zimujące oprzędy z gąsienicami i złoża jaj oraz tzw. „mumie” czyli zaschnięte owoce porażone przez brunatną zgniliznę. Na pnie drzew zaleca się zakładać opaski lepowe lub z tektury falistej w celu wyłapania samic piędzika przedzimka i gąsienic owocówki jabłkóweczki. Można korę starych drzew skrobać tępym nożem lub specjalną skrobaczką, usuwa się wówczas potencjalne zimowe kryjówki niektórych owadów.

Ważnym zabiegiem jest regularne koszenie trawy w sadzie. Dzięki temu zabiegowi nie zalęgną się gryzonie, które ogryzają korę z drzew i przenoszą choroby zakaźne. Warto stworzyć dogodne warunki dla rozwoju organizmów pożytecznych, które są naturalnymi wrogami szkodników. Wiele ptaków odżywia się głównie owadami, należy zawieszać budki lęgowe i dokarmiać ptaki zimą. Wysiewając miododajne rośliny zwiększamy liczbę drapieżnych muchówek bzygowatych, których larwy pożerają mszyce.

Bielenie pni zimą ma na celu ochronę przed silnym nasłonecznieniem, tkanki drzewa pod wpływem ciepła rozszerzają się, a potem gwałtownie kurczą w nocy, gdy temperatura obniża się poniżej zera.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin