Temat: Metody otrzymywania olejków eterycznych.
Aromaterapia jest naturalnym sposobem leczenia, wykorzystującym olejki eteryczne do poprawy samopoczucia fizycznego, umysłowego i emocjonalnego.
Najpowszechniej przyjęta definicja aromaterapii:
Aromaterapia jest metodą naturalnej medycyny i kosmetyki, w której stosuje się naturalne olejki eteryczne z roślin, wprowadzone do organizmu przez drogi oddechowe(wąchanie, wdychanie, inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kompres, kosmetyk).
Olejki eteryczne to naturalne, wysoko skoncentrowane roztwory rozmaitych związków chemicznych o silnym, charakterystycznym zapachu, ekstrahowane są z tych części roślin, które zawierają największe ilości naturalnego oleju. Czysty olejek jest silnym koncentratem.
Olejki eteryczne słabo rozpuszczają się w wodzie, dobrze zaś w tłuszczach, spirytusie i glicerynie.
Trwałość olejków eterycznych jest różne – kilka miesięcy do kilku lat.
Cena olejków jest wysoka z uwagi na mało wydajną produkcję.
Otrzymywanie olejków eterycznych nie jest procesem skomplikowanym. Pozyskuje się je na kilka sposobów. Różne rodzaje destylacji materiału roślinnego maja najszersze zastosowanie.
DESTYLACJA PAROWA
Materiał roślinny umieszczany jest w aparacie destylacyjnym. Tam ogrzewany jest przez przepływająca parę. Trakcje lotne zawarte w materiale roślinnym łącza się z parą. Para ta jest wprowadzana do chłodnicy, gdzie ulega skropleniu kondensacji. Ciecz jest gromadzona w butlach. Na jej powierzchni unosi się warstwa olejku eterycznego, natomiast na dnie butelki pozostaje hydrolat (woda aromatyczna). Metoda ta jest stosowana w celu pozyskania olejków słabo rozpuszczalnych w wodzie.
FITOLIZACJA
Jest to jeden z nowszych sposobów pozyskiwania olejków eterycznych. Olejek otrzymuje się w temperaturze pokojowej, w układzie zamkniętym przy użyciu ekologicznego rozpuszczalnika.
WYCISKANIE (WYTŁACZANIE)
Otrzymuje się przez wyciskanie olejków z najczęściej ze skórek owoców cytrusowych. Surowy materiał wyciska się ręcznie lub za pomocą prasy. Wodę i szlam oddziela się przez dekantację a następnie filtrowanie.. Jest to proces na zimno. Otrzymuje się w ten sposób olejki: cytrynowy, pomarańczowy, mandarynkowy, bergamotowy.
Destylacja i wyciskanie to najlepsze sposoby pozyskiwania olejków eterycznych.
EKSTRAKCJA
Materiał umieszczamy w bębnie, gdzie miesza się go z rozpuszczalnikiem węglowodorowym, który wypłukuje oleje eteryczne. Otrzymany roztwór poddaje się destylacji w celu oddzielenia wyekstrahowanych olejków od rozpuszczalnika. Otrzymane w ten sposób ekstrakty noszą nazwę konkretów i maja konsystencje oleistą. Aby otrzymać czysty olejek, należy rozpuścić go w alkoholu etylowym, który rozpuszcza tylko substancje zapachowe, a nie rozpuszcza substancji żywicznych i woskowych. Te oddzielane są przez sączenie.
ENFLOURAGE
Sprasowane kwiaty umieszcza się na pokrytych tłuszczem (wieprzowym lub wołowym) taflach. Kwiaty wymienia się codziennie. Otrzymujemy pomadę z której olejek oddzielany jest od tłuszczu pod wpływem alkoholu etylowego. Enflourage jest metodą pozyskiwania olejków eterycznych do drogich perfum.
PRZECHOWYWANIE I TRWAŁOŚĆ OLEJKÓW
Olejki eteryczne są bardzo wrażliwe na ciepło i światło, dlatego powinny być przechowywane w ciemnych szklanych buteleczkach, w temperaturze ok. 15-22oC.
Najmniej trwałe są olejki cytrusowe a najtrwalsze są olejki żywiczne, korzenne i drzewne.
Oleje eteryczne dzielimy na:
a. lotne – są lekkie, nie tłuste, bezbarwne lub jasnożółte
b. nielotne
…………………………………………………………………………………….
Wybór olejku zależy od właściwości skóry.
Olejki eteryczne stosowane dla każdego rodzaju skóry:
- rumiankowy
- geraniowy
- lawendowy
- różany
- cytrusowy
Olejki eteryczne stosowane dla skóry suchej:
- rozmarynowy
- cytrynowy
- paczulowy
- mirtowy
Olejki eteryczne stosowane dla skóry wrażliwej:
- cyprysowy
- pomarańczowy
Olejki eteryczne stosowane dla skóry ze skłonnościami do cery suchej:
- bergamotowy (z gorzkiej pomarańczy)
Olejki eteryczne stosowane dla skóry tłustej:
- szałwiowy
- lawednowy
Olejki eteryczne stosowane przy łuszczycy:
Olejki eteryczne stosowane dla skóry z rozszerzonymi naczynkami:
PODZIAŁ OLEJKÓW WEDŁUG WŁAŚCIWOŚCI
Afrodyzjaki
- jaśminowy
- sandałowy
- neroli
Antydepresyjne
- z szałwi muszkatołowej
- slangowy
Antyseptyczne
- bergamotowy
- eukaliptusowy
- z liści drzewa herbacianego
Łagodzące
- ylangowy
Przeciwzastoinowe
- z mięty pieprzowej
Tonizujące
Uspokajające
- z szałwii muszkatołowej
Obecnie w preparatach kosmetycznych zastosowanie znalazło ponad 100 różnych olejków eterycznych. Dodawane są one do olejków do ciała, olejków do masażu, kremów do twarzy, kosmetyków do kąpieli, inhalacji, miękkich masek.
1
xsmtx