Montaż anten a administracja i sąsiedzi.docx

(12 KB) Pobierz

Montaż anten a administracja i sąsiedzi


 

Jeżeli właściciel budynku, w którym mieszkasz, nie zezwala Tobie na wystawienie anteny, przeczytaj zawartość tej strony. Przekonasz go...

Wystawienie anteny CB bez pozwolenia administracji jest dozwolone. CB RADIO czyli Citizen Band Radio czyli Radio Obywatelskie, tak samo jak radio, telefon lub odbiornik TV można instalować w pomieszczeniu bez żadnego pozwolenia ze strony administracji budynku, należy tylko uiścić odpowiednie opłaty za użytkowanie tych że urządzeń. Jeżeli administracja przy odbiornikach RTV nie zapewni instalacji antenowej to użytkownik ma prawo do wystawienia na zewnątrz budynku anteny odbiorczej.
Do prawidłowej pracy CB RADIA niezbędna jest antena nadawczo-odbiorcza. Użytkując takie urządzenie w budynku należy zainstalować antenę stacjonarną na dachu takiego budynku w odległości nie mniejszej niż 3 metry od najbliższej anteny RTV. Jeżeli lokator opłaca czynsz lub jest prawowitym właścicielem mieszkania w budynku wielorodzinnym to jego własnością jest nie tylko to pomieszczenie, jest on także współwłaścicielem klatki schodowej, piwnicy oraz dachu tego budynku, co uprawnia go do instalacji w razie potrzeby np. anteny CB na dachu tegoż budynku. Musi on spełnić jednak pewne warunki: podczas montażu takiej anteny nie może nastąpić uszkodzenie pokrywy dachu, kominów ani ścian nadbudówek, za wszelakie uszkodzenia ponosi on odpowiedzialność. Instalacja musi być wykonana tak aby nie zagrażała życiu i zdrowiu ludzi.

Art.238. KC. Wieczysty użytkownik uiszcza przez czas przez czas swego prawa opłatę roczną.
Art.268. KC. Użytkownik może zakładać w pomieszczeniach nowe urządzenia w takich granicach jak najemca.
Art.684. KC. Najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów.

Wystąpienie zakłóceń programów RTV spowodowanych nadajnikami CB może pochodzić od dwóch źródeł:

1. Wadliwa instalacja CB (nadajnik posiada zbyt duże harmoniczne, brak uziemienia anteny, skorodowane połączenia itp.);
2. Wadliwa instalacja RTV, instalacja zbiorcza (założona przez najemcę), instalacja indywidualna (są to najczęściej tzw. anteny siatkowe. Charakteryzują się one szerokim pasmem odbioru (najczęściej również CB), oraz tym że nie posiadają homologacji. Anteny te bardzo często zastępują stare już i połamane anteny typu YAGI, lecz są podpinane do nadal skorodowanych przewodów antenowych);

Jedyną instytucją mogącą sprawdzić po której stronie leży wina i wydać werdykt jest Urząd Regulacji Telekomunikacji (oddział okręgowy, adresy znajdziesz w dziale "Adresy"). Nigdy nie można podejmować decyzji pod wpływem słów "bo u sąsiada działa dobrze... a wina jest po stronie CB". Należy nadmienić iż w przypadku gdy instalacja RTV wykonana jest wzorcowo ale używa się anteny nie homologowanej (np. siatkowa antena szerokopasmowa) żadna instytucja, nawet URT, nie wyda opinii o poprawności instalacji. Oraz rzecz druga, jeżeli zakłóceniom podlegają programy zagraniczne oraz nie posiadające koncesji URT, instytucja ta nie zareaguje na wezwanie. W przypadku gdy obie instalacje są wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, a zakłócenia występują nadal, należy zastosować odpowiednie filtry zarówno w instalacji RTV jak i CB RADIA.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin