t 4 posliu 2 pl.doc

(400 KB) Pobierz
6 batalion dowodzenia

6 batalion dowodzenia

 

 

 

ZATWIERDZAM                                                                                                     

Dowódca kompanii rozpoznawczej

Kpt Jacek GRĘDA

Data...........................

 

PLAN KONSPEKT

do przeprowadzenia zajęć z terenoznawstwa z plutonem rozpoznawczym

w dniu 21.04.2006

 

TEMAT:               4 POSŁUGIWANIE SIĘ MAPĄ Z SIATKĄ KARTOGRAFICZNĄ UTM.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 OPRACOWAŁ

              Dowódca 1 plutonu

                                                 ppor Damian PIECHULSKI

 

 

 

 

 

 

 

 

KRAKÓW

2006

 

 

TEMAT:               4 POSŁUGIWANIE SIĘ MAPĄ Z SIATKĄ KARTOGRAFICZNĄ UTM.

 

CEL:              Zapoznać i uczyć żołnierzy:

·         ogólnych wiadomości o mapach topograficznych;

·         znaków umownych map topograficznych;

·         orientowania się w terenie wg mapy.


FORMA:                             Ćwiczenie praktyczne.

 

MIEJSCE:               OSPG ZIELENIEC


CZAS:               x 45 min.


ZAGADNIENIA SZKOLENIOWE:

1.       Ogólne wiadomości o mapach topograficznych.

2.       Znaki umowne map topograficznych.

3.       Orientowanie się w terenie wg mapy.

LITERATURA:

 

1.       „Topografia wojskowa”. Szt. Gen. WP Oddział Topograficzny.

2.       „Tablice poglądowe do nauki topografii wojskowej” Szt. Gen. wew. 7/32/98.

WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE:
PRZED ZAJĘCIAMI:

-        przygotowuję PLAN- KONSPEKT do zajęć;

-        przed zajęciami przeprowadzam instruktaż z dowódcami drużyn oraz z wyznaczonymi
osobami funkcyjnymi;

-        dzień przed zajęciami sprawdzam plany pracy oraz przygotowanie osób funkcyjnych do zajęć;

-        sprawdzam przygotowanie oraz skompletowanie środków materiałowo- technicznych;

-        w dniu zajęć sprawdzam w rejonie pododdziału wygląd zewnętrzny żołnierzy oraz ich
wyposażenie /do zajęć/;

W CZASIE ZAJĘĆ:

-        zajęcia prowadzone są formą ćwiczenia praktycznego;

-        w czasie zajęć zwracam szczególną uwagę na metodyczne szkolenie żołnierzy przez dowódców
drużyn /w przypadku stwierdzenia rażących niedociągnięć przerywam natychmiast szkolenie w
drużynie, wzywam dowódcę drużyny i omawiam stwierdzone błędy/;

-        wymagam właściwego zachowania się dowódców drużyn oraz zgodnego z regulaminem
podawania komend;

-        zwracam uwagę na czynności wykonywane przez żołnierzy;

-        w czasie marszu żołnierze doskonalą technikę poruszania się w terenie różnymi sposobami.

 

ORGANIZACJA SZKOLENIA:

Ćwiczenie praktyczne / sposobem szeregowym /.

 

- część wstępną i końcową prowadzę osobiście /dowódca plutonu/;

- część główną zajęć organizuję sposobem szeregowym /PN prowadzą dowódcy drużyn
   wg modelu podstawowego /, zmianą na PN kieruję osobiście.

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ZAJĘĆ

/d-ca plutonu











3 drużyna
ZAGADNIENIE 3

/ d-ca drr/

2 drużyna

ZAGADNIENIE 2

/ d-ca drr /

1 drużyna
ZAGADNIENIE 1

/ d-ca drr/









 

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ

/d-ca plutonu/

 

 

 

 

 

 

 

WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA:

-    czynności wykonywać tylko na komendy instruktorów;

-    zabraniam oddalania się z miejsca ćwiczenia;

-    zabraniam odkładania broni;

-    zabraniam kierowania broni w stronę ludzi;

-    zabraniam podnoszenia znalezionych środków pozoracji pola walki;

-    nakazuję zwrócić szczególną uwagę na nierówności i przeszkody terenowe w czasie szkolenia
oraz podczas przemarszu;

-    nie wykonywać czynności które mogą doprowadzić do wypadku.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Lp.

Zagadnienia.

Czynności kierownika zajęć.

Czynności szkolonych.

1.

Część wstępna.

… min.

- przyjęcie meldunku;

- sprawdzenie obecności;

- podanie tematu, zagadnień i celu zajęć;

- podanie organizacji i przebiegu zajęć;

- omówienie warunków bezpieczeństwa;

Słuchają i wykonują polecenia.

 

 

 

2.

Część główna.

… min.

    

Wykład

Realizacja zagadnienia nr 1.             -  …min.               

-  załącznik nr 1.

Realizacja zagadnienia nr 2.             -  … min.               

- załącznik nr 2.

Realizacja zagadnienia nr 3.             -  … min.               

-  załącznik  nr 3.

 

 

Słuchają i notują..

3.

Część końcowa.

… min.

- sprawdzenie sprzętu i wyposażenia żołnierzy;

- omówienie zajęć;

- podanie tematu następnych zajęć;

Słuchają i wykonują polecenia.

ZAŁĄCZNIKI DO PLANU KONSPEKTU:

Załącznik nr 1 -  Ogólne wiadomości o mapach topograficznych.

Załącznik nr 2 -  Znaki umowne map topograficznych.

Załącznik nr 3 -  Orientowanie się w terenie wg mapy.

 

 

Załącznik nr 1 OGÓLNE WIADOMOŚCI O MAPACH TOPOGRAFICZNYCH.

 

Jednym z najpoważniejszych celów człowieka jest coraz lepsze poznanie naszej planety. Niezastąpionym do tej pory narzędziem i pomocą jest w tej działalności mapa. Mapy, których treścią jest powierzchnia naszej planety nazywamy geograficznymi, natomiast zbiór pozostałych map astronomicznymi.

Mapą geograficzną nazywamy zmniejszony, matematycznie określony, umowny obraz powierzchni Ziemi na płaszczyźnie, przedstawiający rozmieszczenie i stan różnych zjawisk przyrodniczych i społecznych, scharakteryzowanych zgodnie z przeznaczeniem każdej konkretnej mapy.

Jeśli na mapie są przedstawione wszelkie elementy powierzchni Ziemi, jak rzeźba, jeziora, rzeki, osiedla, trasy komunikacyjne, wszelkie granice itd., to o takiej mapie mówimy, że jest mapą ogólnogeograficzną. Jeśli zaś na mapie przedstawiono jedynie wybrane elementy, pomijając inne, to będzie to mapa tematyczna lub inaczej nazywana specjalną.

 

Mapy ogólnogeograficzne, ze względu na skalę, w jakiej zostały opracowane, dzielą się na mapy:

1.       Topograficzne,  wykonywane w skalach od 1:5 000 do 1:100 000. Dzięki dużej skali zawierają
wszelkie,   nawet   najdrobniejsze,   elementy   krajobrazu,    przedstawione   bardzo   czytelnie,   z   dużą
dokładnością.    Są   wykorzystywane    do    projektowania,    np.    prac    melioracyjnych,    budowy   tras
komunikacyjnych i planowania przedsięwzięć, np. na wypadek...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin