Socjometria.rtf

(3 KB) Pobierz

METODA SOCJOMETRYCZNA

polega na podawaniu przez osoby badane nazwisk czlnko grupy, do której należą, zgodnie z określonymi kryteriami wyboru.

Kryteria te przybierają formę pytań, dotyczą w szczególności żywionych przez osoby badane uczuć: sympatii, przyjaźni, uznania lub antypatii, wrogości i uprzedzenia wobec czlnko swojej grupy np. klasy szkolnej,

Pozwala to na zidentyfikowanie osób popularnych w grupie czy to pod względem pozytywnym czy negatywnym.

Metoda ta jest łatwa w użyciu i nie wymaga dużo czasu na przeprowadzenie. Ale nie jest ona w stenie odpoowiedzieć nam na np. pytanie co do motywów jakimi kierują się członkowie grupy przy odpowiadaniu na pytania.

Lecz mimo  wszystko jest ważnym źródłem informacji o nieformanlym nurcie życia grupy.

 

TECHNIKI

 

J.L.MORENO:

Twórca techniki w wersji klasycznej. Technika ta przewiduje starannie przemyślane i sformuowane pytania, dotyczące np. najlepszych przyjaciół, osó najbardziej lubianych, cenionych lub najmniej uważanych za przyjaciół, osoby lubiane czy szanowane. Zestaw zadawanych pytań jest nazywany testem socjometrycznym.

Pytania posiadają jedno kryterium wyboru i dotyczą przede wszystkim sytuacji rzeczywistych i formuowane są zazwyczaj w trybie warunkowym np. Komu z klasy powierzył(a)byś swoje tajemnice? Liczba pytań zależy gł ównie od celu badań. Zaleca się jednak nie wiecej niż 3-5 pytań.

 

 

"ZGADNIJ KTO"

 

Stosowana jest najczęściej do uchwycenia osób spełniających określone role w grupie lub odznaczające się interesującymi nas cechami.

W technice tej podajemy nazwiska osób, których zachowanie identyfikujemy z przedstawioną sytuacją czy to pozytywną czy negatywną np. "To jest ktoś komu można zaufać w klasie." Technika ta wymaga wyboru członków danej grupy na podstawie ogólnie panujących w niej stosunków, czyli dostaracza informacji jak członkowie spostrzegają wzajemne relacje w grupie. Liczba nazwisk w odpowiedziach nie jest ograniczona.

 

PLEBISCYT ŻYCZLIWOŚCI I NIECHĘCI

 

Technika ta polega na ocenianiu każdego członka grupy w pięcio stopniowej skali: bardzo lubię (++) lubię (+) Jest obojetny (0) raczej nie lubie (-) nie lubię (--). Każda z odpowiedzi posiada znak, który stawiamy przy nazwisku. Oceniamy wszystkich członków grupy prócz siebie.

Technika ta umożliwia wgląd w całokształt panujących w grupie stosunków międzyludzkich.

 

 

 

METODA SOCJOMETRYCZNA nie sprawia większych problemów w przeprowadzeniu, jednak ważne jest by wybrać technikę odpowiednią do założonych celów badawczych, oraz dokładne wytłumacznie badanym w jaki sposób mają dokonywać odpowiedzi na stawiane im pytania.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin