Skóra z problemami naczyniowymi.doc

(51 KB) Pobierz
Skóra z problemami naczyniowymi

Skóra z problemami naczyniowymi

Klasyfikacja,  metody usuwania,  profilaktyka :


Powstawanie rozszerzonych naczyń krwionośnych - wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych na twarzy ma wiele czynników. Pierwszym jego objawem jest zaczerwienienie tzw. rumień. Początkowo rumień mija, ale z biegiem czasu utrwala się i pozostaje na stałe. W konsekwencji powstają wyrażne, trwałe rozszerzone naczynia krwionośne, które prześwitują przez naskórek. Takie zmiany określamy terminem teleangiektazje.

Teleangiektazje - są jedną z najczęściej występujących zmian w układzie naczyniowym skóry. Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się.

Teleangiektazje - to trwałe rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, które prześwitują przez naskórek w postaci czerwonych "nitek". W skrajnych przypadkach mogą one ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia - tzw. teleangiectatic erythema.



Teleangiektazje
Podział teleangiektazji:

·         Pierwotne (samoistne) - związane najczęściej z zespołami wrodzonymi, dotyczącymi samej skóry i narządów wewnętrznych.

·         Wtórne (nabyte) - będące wynikiem działania czynników zewnętrznych, schorzeń skóry i chorób ogólnoustrojowych oraz po leczeniu.
Odmianą teleangiektazji występującą na kończynach dolnych to - wenektazje czyli rozszerzenia żylakowate.

Usunięcie teleangiektazji - polega na zamknięciu naczynia krwionośnego z obu stron przez przerwanie jego ciągłości.

Wybór metody zależy od rozległości zmian, umiejscowienia, doświadczenia osoby wykopującej zabieg. Zamknięcie naczynek wykonuje się metodą elektrokoagulacji lub laserową (na twarzy i górna część ciała) oraz skleroterapią (na nogach). Duże znaczenie ma profilaktyka (kosmetyki/kosmeceutyki ochronne).

Metody usuwania teleangiektazji:

·         elektroterapia

·         kriochirurgia

·         laseroterapia

·         skleroterapia

Podział metod usuwania teleangiektazji:

·         Zabiegi fizykoterapeutyczne: jonoforeza, galwanizacja, lampa Solux z niebieskim filtrem, drenaż limfatyczny.

·         Jonoforeza - wykorzystuje się prąd stały. Metoda zapobiegająca poszerzania się naczynek krwionośnych. Zabiegi wykonywane w serii ok. 10, powtarzanych co pół roku. Zawęża i chroni przed powstawaniem nowych naczynek.

·         Galwanokaustyka (elektrokaustyka) - wykorzystanie prądu stałego za pomocą którego rozżarzonym kauterem następuje ścięcie białka.

·         Elektroliza - prąd stały niszczy tkanki przez działanie chemiczne

·         Termoliza - prąd zmienny niszczy tkanki przez działanie termiczne

·         Blend - połączenie metod termolizy i elektrolizy. W tych metodach wykorzystywane są specjalne igły, którymi wkłuwa się w rozszerzone naczynia co 1-2 mm.

·         Elektrokoagulacja  - (tzw. diatermia chirurgiczna - metoda bezinwazyjna) - koagulacja tkanek za pomocą prądu wysokiej częstotliwości. Specjalną elektroda dotyka się każdego naczynka powodując jego zamknięcie, - jedna z najskuteczniejszych metod do usuwania naczynek na twarzy i górnej części ciała.
Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i potrzeby ograniczenia obowiązków zawodowych.
Skóra po zabiegu (w zależności od HF- częstotliwość prądu)) jest lekko podrażniona - zaczerwieniona
Proces gojenia jest bardzo krótki i trwa w zależności od wrażliwośći skóry - od kilku godzin do jednego dnia.
Jest to metoda bezinwazyjna tzn. bez wkłuwania się w rozszerzone naczynia

·         Kriochirurgia (krioskleroterapia) - przy użyciu podtlenku azotu lub ciekłego azotu. Głównie dla osób z przeciwwskazaniami do elektrokoagulacji.

·         Lasery wysokoenergetyczne (fototermoliza) - światło lasera pochłaniane jest przez barwnik hemoglobiny, zawarty w czerwonych krwinkach. Powoduje to termiczną koagulację naczyń. Wykorzystuje się lasery: argonowy, neodymowy, CO2 oraz najnowszy barwnikowy (day laser) - wadą tej metody jest pojawianie się sinych plamek bezpośrednio po zabiegu, które utrzymują się przez 7-10 dni.
W zastosowania laserów stwierdza się jednak często tylko punktowe przerwanie ciągłości naczynia, oraz powstawanie przebarwień i blizn w wyniku pochłaniania światła lasera przez melaninę.
Efektem działania światła laserowego jest nieodwracalne oparzenie III lub IV stopnia w miejscach zabarwionych na ciemno i odwracalne oparzenie I lub II stopnia jaśniejszego otoczenia. Blizna jest gładka, jeżeli działanie lasera sięgało tylko warstwy brodawkowej skóry. Jeżeli została ona przekroczona ze względów terapeutycznych blizna może być widoczna. Uwaga ! - pojęcie metod laserowych jest bardzo szerokie. Natomiast bardzo często stosowane w gabinetach lasery to - lasery biostymulujace, które nie są przeznaczone do usuwania naczynek, a po zbyt częstych zabiegach następuje poszerzanie naczyń krwionośnych

·         Skleroterapia - polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego preparatu obliterujacego co powoduje zarastanie światła naczynia. Najskuteczniejsza do usuwania wenektazji - naczyń na kończynach dolnych (uda, okolica podkolanowa,podudzia, okolice kostki przyśrodkowej)

Skuteczność zabiegu zamykania naczynek jest uzależniona od: rodzaju metody, jakości urządzenia, umiejscowienia i rozległości zmian. Każdym nawet najbardziej skomplikowanym urządzeniem steruje ręka specjalisty, w związku z tym ostateczny rezultat zabiegu zależy od jego doświadczenia i techniki jaką wykonuje zabieg.

Czynniki zewnętrzne sprzyjające rozszerzaniu naczyń m.in.:

·         przewlekła ekspozycja na słońce

·         zbyt częste korzystanie z solarium

·         wiatr

·         duże wahania temperatur

·         duża wilgotność

·         stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów, zwłaszcza na twarz i szyję i dekolt, u osób predysponowanych (cienki naskórek, jasna karnacja, dzieci)

·         stosowanie laserów biostymulujacych (np. melonowo-neonowy)

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi naczynkami:

·         Ochrona skóry przed UV (słońce, solarium, lasery biostymulujace). Stosowanie preparatów z filtrami UVB. i UVA, a także z filtrem IR chroniącym przed podczerwienią

·         Ochronę skóry przed zimnem i wilgocią - stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym

·         Unikanie przegrzania skóry twarzy w saunie, przed gorącym powietrzem

·         Uzupełnienie niedoborów witaminowych głównie B2, PP, C

·         Stosowanie odpowiednich kosmetyków/kosmeceutyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne. Np. z kosmetyków aptecznych polecamy krem-mleczko ATODIANE, - działanie m.in. przeciwzapalne, zmniejszające rumień, silnie nawilżające, wzmacnia barierę naskórkową, ochronne, kremy: PHA 15 Face Cream , Bionic krem PHA 12, Bionic serum PHA 10% firmy NeoStrata lub Fadiamone firmy CS.Dermatologie, który wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzapalnie.
Uwaga ! - nieprawidłowa pielęgnacja skóry, źle dobrane kosmetyki mogą nasilić jej "naczyniowy charakter"

·         Bardzo skutecznym składnikiem wzmacniającym ścianki naczyń krwionosnych jest witamina K.
Preparat Auriderm K2 Gel zawiera aż 2% wit. K zamknietej w nowoczesnej formule nanosmomów.

·         Do najnowszej generacji substancji czynnych, które mają istotne włościowści w miejscowym leczeniu teleangiektazji zalicza się kwas laktobionowy

·         Preparaty wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych - profilaktyka cery naczyniowej

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin