Sisson Colin P. - Sztuka świadomego Oddychania.doc

(1025 KB) Pobierz
COLIN P

COLIN P. SISSON

sztuka świadomego oddychania

nowy rebirthing

- DROGA DO

WEWNĘTRZNEGO

PRZEBUDZENIA

Przekład:

rozdziały 1-14 Anna Łobocka-Oleksowicz

rozdziały 15—24

Wanda Grajkowska i Małgorzata Jałocho

Wydawnictwo MEDIUM


T

l

Tytuł oryginału: The Art of Conscious Breathing

i1

Coypright© 2001 by Colin Sisson Copyright© for the Polish edition by Holding Medium,

2001

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żaden fragment niniejszej książki nie może być publikowany ani reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy.

Wykorzystano fragmenty przekładu Agaty Błaż z książki              P7EŚĆ I
Collina P. Sissona Wewnętrzne przebudzenie

Projekt okładki: Marcin Wlazłowski Opracowanie redakcyjne: Wanda Grajkowska Skład i łamanie: Katarzyna Młynarczyk Zdjęcie na okładce: Zefa

Wydawnictwo MEDIUM Holding Medium Sp. z o.o.

05-510 Konstancin-Jeziorna

Czarnów 172/2

tel. (0-22) 754-62-16, fax (0-22) 754-71-69

internet: http://www.rnedium.corn.pl

e-mail:      sekretariat@medium.com.pl

Dział handlowy, dystrybucja:

Grupa A5 Sp. zo.o.

90-353 Łódź, ul. Kilińskiego 169 A

tel./fax (0-42) 674-37-95, 676-49-29

Księgarnia wysyłkowa: „ESSE" Sp. z o.o.

90-353 Łódź, ul. Kilińskiego 169 A tel. (0-42) 674-77-69, 676-49-59 internet: http://www.dobreksiazki.pl

ISBN: 83-87025-12-7

Druk i oprawa: Podlaska Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Białystok, ul. 27 Lipca 40/3, tel./fax 675-48-02; http://www.podlaska.com.pl


wprowadzenie W istotę świadomego ...       7


 


Rozdział l

Wprowadzenie w istotę świadomego oddychania połączonego

CZYM JEST ŚWIADOME ODDYCHANIE POŁĄCZONE?

Nauka o oddychaniu, znana pod nazwami „świa­dome oddychanie połączone", „integracja oddechem" lub „rebirthing", stosuje proces, w którym posługu­jemy się technikami oddechowymi w celu usunięcia fizycznych, mentalnych i emocjonalnych blokad czy stresów, zwłaszcza powstałych w momencie narodzin i we wczesnym okresie życia.   Źródłem większości problemów w zachowaniach ludzkich są przeżycia z najwcześniejszego dzieciństwa. Dzięki uświado­mieniu sobie przeszłych traumatycznych doświad­czeń stłumionych w podświadomości i delikatnemu uwolnieniu się od nich uzyskujemy przynoszącą radość integrację energii; dzięki temu potrafimy pełniej cieszyć się życiem, samymi sobą i związkami z innymi ludźmi.


Świadome oddychanie połączone jest to proces we­wnętrznego rozwoju. Składają się nań, poza swobod­nym oddychaniem, także samoobserwacja i medy­tacja. Dzięki niemu uzyskujemy większą samoświa­domość. Celem jest osiągnięcie wolności w chwili obecnej, doświadczenie samorealizacji (odkrycie, kim naprawdę jesteśmy). Podobny cel stawiają so­bie liczne inne szkoły rozwoju osobistego. Ważne jest to, że wszystko, co zostało tutaj napisane, można osobiście sprawdzić dzięki doświadczeniu i prakty­ce. Praca z oddechem nie jest teorią, lecz praktycz­nie przeżywanym procesem.

PODSTAWY FILOZOFICZNE

W naszym podejściu staramy się trzymać z dale­ka od wszelkich filozofii czy koncepcji samorozwoju, lecz koncentrujemy się na rozpoznaniu przeszkód w odkrywaniu samego siebie. Zamiast gubić się w wy­jaśnieniach prawdy, skupiamy się na wyjaśnianiu „osobistych blokad". Kiedy je zrozumiemy, każdy może wyruszyć we własną „wewnętrzną przygodę", by odkryć własną prawdę. Zatem oświadczam na samym początku, iż jeśli już musimy mówić o filozo­fii, jest nią idea, że myśl jest twórcza i że tworzymy swoje życie zgodnie z naszymi:

•   postawami i przekonaniami,

•   myślami i uczuciami,

•   wyborami i decyzjami - zarówno w podświado­mej, jak i świadomej sferze umysłu.


8

sztuka świadomego oddychania


wprowadzenie W istotę świadomego...     9


 


Sprawdzianem twierdzenia, że tworzymy naszą rzeczywistość, są ćwiczenia zawarte w tej książce. Wiedza, której nie można potwierdzić doświadcze­niem, ma niewielką wartość.

Przez pierwszych siedem lat życia wpajano nam normy zachowań społecznych, które ukształtowały nasze przyszłe wybory i decyzje, myśli i uczucia, posta­wy i przekonania. Nikt nie zaprzeczy potężnemu wpły­wowi rodziców, nauczycieli i społeczeństwa. Problem w tym, iż programowanie społeczne doprowadziło do tego, że większość z nas nie potrafi osiągnąć naj­ważniejszych celów w życiu: nie umie znaleźć trwałej miłości, szczęścia i wolności. W miarę jak oczysz­czamy się z blokad, zaczynamy pojmować, że nikt nie rodzi się po to, by cierpieć.

POCZĄTKI PRACY Z ODDECHEM

Posługiwanie się oddechem w celu osobistego rozwoju sięga tysiące lat w przeszłość.   Amerykanin Leonard Orr na nowo odkrył dawno zapomnianą me­todę oddychania i nazwał ją rebirthingiem. Od roku 1980 rozwijam własny styl rebirthingu, składający się z pięciu elementów, który nazwałem „rebirthin­giem ułatwionym". Mój system skupia się bardziej na integracji i rozpuszczaniu niż na dramatycznym przeżywaniu i otwartym wyrażaniu przeszłych ura­zów. Wytycznymi w mojej pracy stały się potęga miło­ści i zezwolenie na to, by procesy zachodziły w sposób naturalny bez ponownego przeżywania urazów przez


„wewnętrzne dziecko". Metoda integracji oddechem zrodziła się z połączenia elementów kilku innych pro­cesów, takich jak medytacja, samoobserwacja i tech­niki uwalniania stresów. W roku 1992, kiedy spo­tkałem Marinę, praca przyjęła nowy obrót. Razem rozszerzyliśmy The Inner Adventures Programmes (IAP) (Programy Wewnętrznego Przebudzenia), stowa­rzyszenie nadające ramy organizacyjne naszej pracy, i rozpoczęliśmy działalność w wielu krajach świata. Narodziła się metoda integracji oddechem. Ale nazwa nie jest ważna i niezależnie od tego, czy nazwiemy ten system świadomym oddychaniem połączonym, integracją oddechem, rebirthingiem, czy po prostu świetną zabawą, jest on wspaniale skuteczny.

RÓŻNICA MIĘDZY REBIRTHINGIEM A INTEGRACJA ODDECHEM

Zasadnicza różnica polega na tym, że rebirthing skupia się głównie na oddechu, a integracja odde­chem, aczkolwiek również stosuje pracę z oddechem - koncentruje się na świadomości. Jedna metoda nie jest lepsza od drugiej. Obie bardzo skutecznie prowa­dzą do uzyskania czystości energetycznej, równowagi i osobistego spełnienia.

Nazywamy ten proces integracją oddechem z dwóch powodów: oddychanie jest głównym narzędziem czy też techniką, a integracja jest rezultatem. Oddycha­nie wywołuje u nas naturalne poczucie rozluźnienia i przyjemności. Poszerza świadomość, dzięki czemu


10

sztuka świadomego oddychania


wprowadzenie W istotę świadomego. ..       11


 


obejmuje wszystkie doświadczenia z przeszłości i uwal­nia przeżycia traumatyczne. Czasami może się w nich zawierać wspomnienie własnych narodzin. Integra­cja daje nam wyraźne poczucie zupełnie nowego startu w życiu, jaśniejszy kierunek, większą radość i zdol­ność współodczuwania. Jest to cudowna przygoda w głębi własnego serca, zarazem jednak poszerza ona świadomość tak, że obejmujesz nią cały świat.

CO TO SĄ STŁUMIENIA?

Stłumienia są ogniskami stresu i napięcia, two­rzącymi się wskutek konfliktu w umyśle. Konflikt powstaje, kiedy staramy się uniknąć tak zwanych przeżyć traumatycznych, ponieważ postrzegamy je jako złe, bolesne albo nieprzyjemne.

Nasze wyuczone w przeszłości uwarunkowane na­wyki działają jak wbudowany mechanizm obronny, który wycofuje naszą świadomość z pewnych doświad­czeń. Dzieje się tak, abyśmy mogli znowu lepiej się poczuć i lepiej sobie radzić. Unikamy nieprzyjemnego przeżycia i zaprzeczamy, że jest niedobrze. Często zdarza się to zupełnie nieświadomie.

Niczego nie da się nigdy uniknąć. Jeśli jednak pró­bujemy, to tylko tłumimy doświadczenie. Stłumio­ne, tworzy blokadę energetyczną tamującą naturalny przepływ życia. Dotyczy to każdego negatywnie osą­dzonego przeżycia, w tym osądzania jako złe pew­nych wewnętrznych obszarów nas samych, a także cech czy zachowań innych ludzi.


W głębokich pokładach pamięci tkwią wspomnie­nia wszystkich doświadczeń życiowych. Doświadcze­nia postrzegane jako nieprzyjemne albo traumatycz...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin