wikipedia:
Tenshin Shōden Katori Shintō-ryū (天真正伝香取神道流) - jedna z najstarszych japońskich szkół sztuk walki, stanowiąca przykład koryū bujutsu. Została stworzona przez Izasa Ienao w XV wieku. Mistrz ten żył w epoce sengaku jidai i nauczał szermierki 9-tego shoguna z rodu Ashikaga. Nie godząc się z polityką bakufu udał się w góry, do klasztoru, gdzie przez 1000 dni medytował i ćwiczył bujutsu. Mistrz Izasa żył 102 lata. Obecnie szkoła ta ćwiczy z wieloma odmianami broni m.in. naginatą, kataną, kodachi i bo.
Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu jest najstarszą tradycyjną szkołą japońskiej białej broni. Została ona za-łożona w XV wieku przez Mistrza Iizasa Ienao, który urodził sie w 1387 r. w Iishino w prowincji Chiba. W młodości Mistrz Ienao uczył sie władać mieczem i włócznią. Dzięki zdobytym umiejetnościom zasłynął jako niepokonany mistrz w indywidualnych walkach oraz jako uczestnik wielu bitew, w których nigdy nie był ranny. Przez pewien okres swojego życia był nauczycielem szermierki na dworze shoguna Ashikaga Yoshimasa. Po upadku rodziny Chiba, zamieszkuje w świątyni Kato-ri i przyjmuje imię Choisai Ieano. Swiątynia Katori po-święcona była bóstwu Futsunushi No Kami - strażnikowi świata walki, szczególnie czczonego przez wszystkich wojowników. Mistrz Ienao prowadząc monastyczne życie doskonalił swoje umiejętności. Według legendy Mistrz Choisai zrozumiał moc Futsunushi No Kami po tym jak zdechł jego koń, którego nieopatrznie umyto w poświę-conej bóstwu fontannie, służacej do oczyszczania wiernych. Pod wpływem tego wydarzenia Mistrz Choisai Ie-nao powędrował na pobliską górę Umeki, gdzie przez tysiąc dni modlil się, pościł i doskonalil swoje umiejętności walki. Pod koniec tego odosobnienia Mistrz inspirowany przez Futsunushi No Kami zdefiniował dok-tryny szkoły. Dlatego nazwę szkoły poprzedza Tenshin Shoden, co mozna przetłumaczyć "prawdziwa i wierna boskiej tradycji". Mistrz Choisai Ienao zmarł w 1488 r. w wieku 102 lat, nigdy nie będąc pokonanym, co uważane było i jest za przejaw nadnaturalnej witalności. Prawie 600 lat nauki Mistrza Ienao były utrzymywane w tajemnicy i w swojej oryginalnej formie przetrwaly do dnia dzisiejszego, przez co w 1969 r. szkoła Katori Shinto Ryu została uznana przez Rząd Japonii za kul-turowe dziedzictwo Kraju Kwitnącej Wiśni. Z tego dziedzictwa czerpało wiele prestiżowych szkół szermier-ki w Japonii, które wzięły początek ze szkoły Mistrza Choisa Ienao. Źródło: www.aikibudo.pl
Basic positions
base
Jodan No Kamae
Hidari Gedan No Kamae
In No Kamae
Ko Gasumi
Migi Gedan No Kamae
O Gasumi
Seigan No Kamae
Sha No Kamae
Shin No Kamae
Suwari Migi Gedan No Kamae
Suwari No Tori
Tachi No Tori No Kamae
Te Ura Gasumi
Waki Tori No Kamae
·
IIZASA CHOISAI IENAO (1387 – 1488) był synem GOSHI (wojownik z wiejskiej szlachty), żył w Iizasa (obecnie Tako-Machi) w prefekturze Chiba. Jako młody mężczyzna Ienao praktykował wojenną sztukę miecza i włóczni. Między członkami rodziny Chiba oraz jej starszyzny był znany z powodu dużych umiejętności wojennych.
Młody Ienao brał udział w pojedynkach na polu bitwy, nigdy nie był pokonany, dzięki temu szybko rozeszła się wieść o nim, jako sławnym wojowniku. Po upadku klanu Chiba Ienao zostawił swoją rodzinę i podarował 1000 koku ryżu (1 koku = 180l) świątyni Katori, a także zbudował świątynię Shintokusan Shimpuku-Ji w Miyamoto-Mura, Otsuki, gdzie również podarował 1000 koku ryżu. Następnie odizolował się na górze Umeki, w miejscu blisko świątyni Katori. Podczas tego odosobnienia, jeden z jego bliskich uczniów umył konia w źródle blisko świątyni Katori, w którym pielgrzymi dokonywali abolicji. Po tej kąpieli koń zaczął odczuwać wielkie bóle i zdechł. Ienao i jego uczeń przypisali śmierć konia boskiej sile FUTSU-NUSHI-NO-MIKOTO. Mówi się, że pod wpływem tego wydarzenia Ienao otrzymał duchową intuicję.
W wieku 60 lat poświęcił się codziennym praktykom sztuk walki w świątyni Katori na okres 1000 dni. Po ceremonii oczyszczenia rozpoczął srogi reżim wojennych ćwiczeń. W wyniku praktyki i duchowej dyscypliny Ienao miał wizję Futsu-nushi-no-mikoto, w postaci młodego chłopca siedzącego na gałęzi starej śliwy, rosnącej niedaleko miejsca treningów Ienao. Chłopiec podarował mu HEIHO SHINSHO, księgę o strategii wojennej, która była napisana nawiedzonymi rękami. Ienao usłyszał również: „Powinieneś zostać wspaniałym nauczycielem wszystkich szermierzy pod słońcem”. Po tym doświadczeniu Ienao zbudował swoją własną tradycję wojenną i nazwał ją „TENSHIN SHODEN” co oznacza przyznanie boskiej aprobaty i protekcji przez Futsu-nushi-no-mikoto.
Jest rzeczą oczywistą, że Ienao doświadczył niezwykłego rodzaju wojennego i duchowego treningu, na dowód czego jest pozostawiona przez niego ogromna ilość sekretnych manuskryptów o strategii wojennej (HEIHO), które są wciąż trzymane przez głowę rodziny Iizasa.
Mistrz Iizasa Choisai Ienao zmarł w wieku 102 lat. Jego pośmiertne buddyjskie imię brzmi TAIGANIN-den-TAIRA-no-ASON-IGA-no-KAMI-RAIODO-HON-DAI-KOJI, a jego żony Kogakuin-den-Myoshitsu-Seiko-Taishi.
Źródło: Otake Risuke, (1978), The deity and the sword, Tokio: Minato Research and Publishing Co.
Drzewo genealogiczne mistrzów
Od czasów założenia Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu przez Iizasa Choisai Ienao, tradycyjnie głównym mistrzem tego ryu był najstarszy syn rodziny. Również zwyczajem było, że nigdy nie nauczał on żadnych posiadaczy ziemskich z jakiejkolwiek prowinji, bez względu na cenę jaką by mu oferowano.
Obecnie SHURI-NO-SUKE Yasuada jest dwudziestym głównym mistrzem.
Lista wszystkich głównych nauczycieli:
Założyciel szkoły: Iizasa Choisai Ienao (Iga-no-kami)II Pryncypał: Wakasa-no-kami MorichikaIII Pryncypał: Wakasa-no-kami MorinobuIV Pryncypał: Yamashiro-no-kami MoritsunaV Pryncypał: Saemon-no-jo MorihideVI Pryncypał: Oi-no-kami MorishigeVII Pryncypał: Shuri-no-suke MorinobuVIII Pryncypał: Shuri-no-suke MorinagaIX Pryncypał: Shuri-no-suke MorihisaX Pryncypał: Shuri-no-suke MorisadaXI Pryncypał: Shuri-no-suke MorishigeXII Pryncypał: Shuri-no-suke MoritsuguXIII Pryncypał: Shuri-no-suke MorikiyoXIV Pryncypał: Shuri-no-suke NagateruXV Pryncypał: Shuri-no-suke MoriteruXVI Pryncypał: Shuri-no-suke Morishige (Kanrokusai)XVII Pryncypał: Shuri-no-suke MorifusaXVIII Pryncypał: Shuri-no-suke MorisadaXIX Pryncypał: Shuri-no-suke KinjiroXX Pryncypał: Shuri-no-suke Yasusada
Wybitni szermierze Ryu:
Nie ma końca imion wyszkolonych szermierzy powiązanych z Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu. Tacy ludzie jak: Kami-Izumi Ise-no Nobutsuna – założyciel Shinkage Ryu, Tsukahara Tosa-no-kami i Tsukahara Bokuden od Kashima Shinden, Matsumoto Bizen-no-kami, Modrooka Ippasai – to przykład kilku najbardziej słynnych uczniów tego ryu. Wśród uczniów Moritsuna, czwartego głównego mistrza, byli m.in. Takenaka Hanbei Shigeharu, który zasłynął jako genialny strateg wojenny i znany jest dziś jako Toyotomi Hideyoshi (1536-98), Katakura Kojuro Muranori oraz Kurosawa Genshichiro, członkowie rodziny Date; Nakadai Shintaro, Matsumoto Naoichiro oraz Iba Gunbei – członkowie rodu Tokugawa. To tylko nieliczne nazwiska, które można znaleźć na listach sporządzonych przez nauczycieli szermierki szkoły Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu.
Program szkoły obejmuje min.: - Ken-Jutsu (techniki miecza), - Bo-Jutsu (techniki kija), - Naginata-Jutsu (techniki halabardy), - Iai-Jutsu (techniki szybkiego dobywania miecza), - Ryoto-Jutsu (techniki walki dwoma mieczami), - Kodachi-Jutsu (techniki małego miecza), - Soo-Jutsu (techniki długiej włóczni), - Shuriken-Jutsu (techniki rzucania ostrzami), - Ju-Jutsu (techniki walki gołymi rękami), - Nin-Jutsu (techniki szpiegostwa), - Sen-Jutsu (strategia), - Chikujo-Jutsu (techniki budowania fortyfikacji). Nauczaniem w Polsce oryginalnego Katori Shinto Ryu zajmuje się Sensei Paweł Kliglich, który jest jedynym przedstawicielem Tenshin Shoden Katori Shinto Ryu w Polsce oraz od 1992 roku bezpośrednim uczniem: Mistrza Goro Hatakeyama (tytuł Menkyo Kaiden) oraz Mistrza Alain Floquet 7 dan.
Danzig666