Scenariusz zajęć kompensacyjno – wyrównawczych.doc

(11 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć kompensacyjno – wyrównawczych z wykorzystaniem programu innowacyjnego „Bajkoludek sprosta wszystkim trudnościom, jeśli nauka będzie zabawą i radością”, przeprowadzonych 17 XI 2005 r. w kl. IIIa przez Dorotę Różalską.

 

 

Temat zajęć: „Podróż do Krainy Ówlandii” – utrwalenie pisowni wyrazów z „ó” oraz

                     mnożenia i dzielenia w zakresie 100.

             

 

CELE:

 

dydaktyczne:  - wyrabianie czujności ortograficznej – kształcenie poprawnej

                        pisowni wyrazów z „ó”,

                      - przypomnienie poznanych reguł ortograficznych dotyczących

                        pisowni „ó”,

                      - doskonalenie techniki mnożenia i dzielenia w zakresie 100.

 

    terapeutyczne:   - usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej oraz

                                koordynacji wzrokowo – ruchowej,

                              - ćwiczenie spostrzegawczości oraz sprawności manualnej i

                                motorycznej,

                              - rozwijanie pamięci, uwagi i logicznego myślenia,

                              - umacnianie wiary we własne siły, zapewnienie powodzenia

                                podczas ćwiczeń.

 

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA:

Uczeń:

zna reguły ortograficzne dotyczące pisowni wyrazów z „ó” i potrafi zastosować je w praktyce,

sprawnie mnoży i dzieli w zakresie 100,

wyszukuje wyrazy w wyrazach i starannie je zapisuje,

dokładnie i starannie pogrubia kontury obrazka,

potrafi rozwiązać krzyżówkę oraz ułożyć domino ortograficzne,

bierze aktywny udział w zabawach ruchowych,

zgodnie współdziała w zespole,

potrafi rytmicznie zaśpiewać piosenkę.

 

POMOCE:

układanka w kształcie piramidy, drogowskaz, sylwety środków lokomocji, domki ortograficzne, wyrazy z „ó” wymiennym zapisane na papierowych liściach, krzyżówka, „wyrazy w wyrazach”, domino ortograficzne (wyrazy z „ó” niewymiennym), kontury obrazków, gra matematyczna „Schody”, piosenka, pt. „Porady nad strumykiem”, „Pamiątki z podróży” – tekst bajki ortograficznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

RODZAJ        ĆWICZEŃ

CEL  ĆWICZENIA

     PRZEBIEG ĆWICZENIA

     POMOCE

1.

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11.

 

 

 

 

12.

Powitanie – zabawa „Imię i ruch”

 

 

 

Zabawa              ruchowa rozwijająca koncentrację – „Wyjeżdżam w podróż”   

 

 

 

 

 

Odszyfrowanie nazwy miejsca – celu podróży (piramida matematyczna)

 

 

 

Podróż w parach do Ówlandii wybranym środkiem lokomocji

 

 

 

 

 

 

 

Zabawa – „Sprzątanie liści”

 

 

 

 

Szukanie  „wyrazów w wyrazach”

 

 

 

 

 

 

 

Układanie domina ortograficznego

 

 

Pogrubianie konturów obrazków i ich podpisywanie – tworzenie plakatu, pt. „Skarby królewny Różyczki”

 

Wspólne rozwiązywanie krzyżówki „Ówka”

 

 

 

 

 

 

Gra matematyczna- „Schody”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Śpiewanie piosenki, pt. „Porady nad strumykiem”

 

Zakończenie zajęć – wręczenie pamiątek z podróży.

 

 

 

 

Wytworzenie miłej atmosfery, rozładowanie napięcia emocjonalnego.

 

Uświadomienie tematu zajęć, rozwijanie pamięci, koncentracji i sprawności motorycznej. 

 

 

 

 

Doskonalenie mnożenie i dzielenia w zakresie 100. Rozwijanie spostrzegaw-

czości.

 

Rozwijanie wyobraźni oraz sprawności motorycznej. Przypomnienie reguły ortograficznej dotyczącej pisowni wyrazów z „ó” wymiennym.

 

Ćwiczenia w głośnym czytaniu. Rozwijanie

myślenia.

 

Usprawnienie percepcji wzrokowej. Rozwijanie spostrzegaw-

czości. Doskonalenie kształtnego pisania.

 

Usprawnianie percepcji wzrokowej, ćwiczenie uwagi.

 

Ćwiczenie grafomotoryki – wyrabianie płynności i precyzji ruchów ręki, usprawnianie pisania.

 

Ćwiczenie funkcji wzrokowych, doskonalenie czytania i pisania, rozwijanie logicznego myślenia.

 

Ćwiczenie mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Doskonalenie umiejętności samokontroli. Wdrażanie do przestrzegania ustalonych reguł.

 

 

 

 

 

Relaksacja, usprawnienie percepcji słuchowej.

 

Wzmocnienie wiary we własne siły, zachęta do dalszej pracy.

Każdy uczeń przedstawia się, wykonuje określony ruch, grupa powtarza jego imię i ruch.

 

 

 

Uczniowie siedzą w kręgu. Pierwsza osoba mówi: „Wyjeżdżam w podróż, ale najpierw muszę umyć okna”. Wykonuje jednocześnie ruch naśladujący mycie okien. Następna osoba mówi, iż także wyjeżdża w podróż, powtarza mycie okien, dodaje inną czynność, którą musi wykonać i pokazuje ją.

 

Uczniowie układają piramidę matematyczną - do działania dokładając kartkę z jego wynikiem, tak aby powstała piramida. Następnie odczytują hasło: „Ówlandia”.

 

 

Uczniowie znajdują drogowskaz, wybierają sylwetę z nazwą środka lokomocji i naśladują w parach sposób poruszania się nim. Następnie „parkują” pojazdy przed odpowiednim domem. Przypominają regułę dotyczącą pisowni wyrazów z „ó” wymiennym.

 

 

 

Uczniowie segregują liście według zasady, że „ó” wymienia się na o, a, e, wrzucając je do odpowiedniego worka.

 

 

W podanych wyrazach z „ó” wymiennych uczniowie wyszukują nowe wyrazy i zapisują je obok.

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci układają domino ortograficzne.

 

 

 

Uczniowie pogrubiają kontury obrazka (wewnątrz rysują innym kolorem, a innym na zewnątrz). Następnie podpisują swój obrazek i przyklejają go na kartonie.

 

 

 

 

Uczniowie wspólnie rozwiązują krzyżówkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby wejść na strych domku „Ówka” i zobaczyć, co się tam znajduje trzeba wejść na ostatni stopień schodów. Dzieci rzucają kostką i wchodzą po schodach zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek, obliczając po drodze iloczyny i ilorazy. Dokonują samokontroli, w przypadku błędu schodzą o stopień w dół. Wygrywa ten, kto pierwszy wejdzie na ostatni stopień. W nagrodę odczytuje wierszyk o wyjątkach ukryty na strychu.

 

Uczniowie śpiewają piosenkę utrwalającą wiadomości nt. reguł dotyczących pisowni „ó”.

 

 

Uczniowie otrzymują pamiątki z podróży.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Układanka w kształcie piramidy

 

 

 

 

 

 

Drogowskaz, 4 sylwety z nazwą środków lokomocji (łódź, parowóz, powóz, samochód), domy ortograficzne

 

 

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin