HerbataPorcja dla 4 osob. Czas przygotow. 20 min.5 lyzeczek suszonych listkow herbaty czarnej (jednej z odmianchinskich lub kaukaskich),1 l wody (najlepiej miekkiej).1. W metalowym pobielonym lub emaliowanym czajniku, a najlepiej w samowarzena wegiel drzewny, doprowadzic wode do stanu tzw. bialego wrzenia. Jest todrugie stadium gotowania sie wody, w trakcie ktorego woda lekko metnieje,wydajac charakterystyczny szum. W zadnym wypadku nie nalezy gotowac wodydluzej.2. Czajniczek do parzenia herbaty (porcelanowy lub fajansowy) o pojemnosci ok.1 l wyparzyc trzykrotnie wrzatkiem i osuszyc. Czajnik powinien ogrzac siedo temp. ok. 50żC. Wsypac herbate i zalac ja 1/2 l wrzatku. Odstawic; pokrywke i dziobek czajnika przykryc lniana serwetka lub woreczkiem wypelnionym liscmi herbaty i odczekac ok. 4 min, poki herbata nie naciagnie. Napowierzchni naparu powinna pojawic sie piana.3. Napar wymieszac, uzupelnic wrzatkiem i rozlac do porcelanowych filizanek.Herbata zawsze musi byc swiezo zaparzona.- Tradycyjnie w Rosji herbate pito gorzka, podajac osobno kawalki cukru, rozmaite konfitury, ciasteczka i slodycze. Do jej przygotowania uzywano specjalnie w tym celu wymyslonego naczynia, zwanego samowarem. Konstrukcja tegourzadzenia, ktore rychlo stalo sie jednym z obiegowych symboli Rosji, pozwalala na dokladne ustalenie momentu, w ktorym woda wchodzila w stadium "bialego wrzenia" co umozliwialo podawanie herbaty o niezrownanym bukiecie.Źródło: Encyklopedia sztuki kulinarnej, tom 2 "Kuchnia rosyjska", strona 92.
tatanka.com