Jak bocian zachęci dzieci do sprzątania.doc

(25 KB) Pobierz
Scenariusz sytuacji edukacyjnej

Scenariusz sytuacji edukacyjnej

 

Opracowanie i prowadzenie : Barbara Drążewska

Grupa dzieci 6-letnich

Data: 21.04.2005

 

Temat: „Jak bocian zachęcił zwierzęta do sprzątania stawu i

                lasu ?”                     

 

Cele ogólne:

-         rozwijanie umiejętności tworzenia wypowiedzi na określony temat

-         rozbudzanie aktywnych postaw wobec ochrony środowiska (uświadomienie dzieciom współodpowiedzialności za jego stan)

-         wzbogacanie słownictwa dzieci o treści ekologiczno – przyrodnicze

-         kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy

-         rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody kształcenie wyobraźni plastycznej

-         rozwijanie umiejętności współpracy w grupie

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

-         wypowiada się na temat opowiadania

-         uzasadnia potrzebę ochrony środowiska

-         wie, jakie zachowania sprzyjają środowisku przyrodniczemu

-         tworzy wypowiedź kilkuzdaniową, powiązaną logicznie

-         aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych

-         śpiewa piosenki tematycznie związane ze środowiskiem przyrodniczym, tańczy przy muzyce

-         rozwiązuje zadania utrwalające umiejętności czytania i liczenia

-         zna znaczenie słowa recycling, rozumie konieczność segregowania odpadów i ponownego ich wykorzystania

-         zna niektóre nazwy ptaków wodnych i zwierząt leśnych

-         czyta wyrazy i zdania, wyróżnia głoski w wyrazach, słowa w zdaniach

-         wykonuje ćwiczenia graficzne ozdabiając pojemniki na śmieci

-         wypowiada poprawnie określone grupy spółgłoskowe

-         układa i rozwiązuje zadania matematyczne

 

Metody:

-         słowna : rozmowa, opowiadanie

-         oglądowa: obserwacja

-         poszukująca – zadań stawianych dzieciom

-         ćwiczeń praktycznych (zabaw i gier dydaktycznych i ruchowych, przy muzyce )

 

 

 

Formy:

-         z całą grupą (zbiorowa jednolita)

-         w zespołach (zróżnicowana)

-         indywidualna

 

 

Środki dydaktyczne:

-         płyta CD, ilustracje, karta z zadaniami, szarfy, przybory plastyczne, podręcznik, napisy 

 

 

Przebieg:

1. „Kle, kle boćku...” zabawa ruchowa z piosenką.

2. „Jak bocian zachęcił zwierzęta do sprzątania stawu i lasu?” - opowiadanie nauczyciela (na podstawie tekstu Stanisława Karaszewskiego).

3.     Wypowiedzi na temat wysłuchanego opowiadania(dowolne i kierowane).

4.     Zestawienie treści wysłuchanego opowiadania z ilustracją w podręczniku. Odczytywanie zdań wykrzyknikowych.

5. „Powietrze, woda, ziemia” – zabawa orientacyjno  -  porządkowa .

5.     „Zwierzęta leśne i ptaki wodne” – utrwalenie umiejętności analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej. Ćwiczenia w czytaniu.

6.     Układanie zadań matematycznych o zwierzętach leśnych i ptakach wodnych.

7. „Szumi sosna, szumi las...” – ćwiczenia artykulacyjno-słownikowe.

8. „Nasze pomysły na sprzątanie najbliższego otoczenia” – wypowiedzi dzieci

9.Recycling – wprowadzenie pojęcia.

10. „Segregowanie odpadów” – ćwiczenia graficzne.

11. „Dmuchaj na piórko” – zabawa z elementem ćwiczeń oddechowych.

12. „W lesie”, „Nad wodą” – zabawa ruchowo-muzyczna (nagranie Vivaldiego)

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin