Ulubiona_zabawka.doc

(27 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z wykorzystaniem ćwiczeń rozwijających myślenie twórcze

 

              Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem  ćwiczeń  rozwijających myślenie twórcze   dla dzieci 4 –5 letnich

 

Opracowała: Mozal Barbara

 

     Temat:  Ulubiona zabawka.

 

     Cele:  Kształtowanie postawy twórczej poprzez:

-          rozwijanie myślenia  twórczego wg ćwiczenia ,, Co by było gdyby......’’

-          rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej

-          rozwijanie twórczej ekspresji plastycznej

-          pomoc w odkrywaniu własnych możliwości twórczych.

 

     Po zajęciach dzieci wiedzą: - że czasami  do przedszkola  mogą przynieść swoją 

                                                       ulubioną zabawkę;

                                                   

     Po zajęciach dzieci potrafią:- wypowiadać się na określony temat;

                                                     - myśleć dedukcyjnie:

                                                     - przedstawić swój pomysł w formie plastycznej:                     

                                     - dokonywać analizy sylabowej, fonemowej:

                                                                              

     Materiały: zabawki przyniesione przez dzieci , nagranie muzyczne do zabawy ,, Zabawki  

                        się bawią’’, kartony z narysowanymi konturami zabawek, kredki, kartony.

 

     Przebieg zajęcia:

 

A.    Zabawy i ćwiczenia wprowadzające

1.      Powitanie przy piosence ,, Dzień dobry’’.

 

Dzień dobry, dzień dobry

wszyscy się witamy.

 

Dzień dobry, dzień dobry

dobry humor mamy.

 

Dzień dobry, dzień dobry

słońce jasno świeci.

 

Dzień dobry, dzień dobry

pani wita dzieci.

 

Dzień dobry, dzień dobry

jest bardzo wesoło.

 

Dzień dobry, dzień dobry

zróbmy wszyscy koło.

 

Dzień dobry, dzień dobry

podaj prawą rękę.

 

Dzień dobry, dzień dobry

zaśpiewaj piosenkę.

 

Dzieci dobierają się w pary stojąc w rozsypce. Podczas zwrotek dzieci witają się podając sobie ręce, natomiast w czasie przerw pomiędzy zwrotkami wyszukują partnera, z którym się jeszcze nie przywitały.

 

 

 

2.      ,, Zabawki się bawią’’ – zabawy przy akompaniamencie wesołej muzyki..

-          Dzieci wiążą koło, trzymając między sobą zabawki. Dosuwają wolno nogę do nogi najpierw np. w prawą stronę, a potem w lewą stronę.

-          Każde dziecko tańczy ze swoją zabawką tak jak potrafi.

 

3.      ,, Opowiedz o swojej zabawce’’ – swobodne wypowiedzi dzieci, prezentacja ulubionych zabawek.

Nauczycielka pomaga dzieciom, zadając pytania:

-          Jak się nazywa twoja ulubiona zabawka? ( np. powiedz sylabami, głoskami)

-          Dlaczego ją lubisz?

-          Skąd ją masz?

 

B.     Ekspresja ruchowa: ,, Zamień się w swoją ulubioną zabawkę’’.

 

Dzieci maszerują po sali w takt wybijany przez nauczycielkę na bębenku. Gdy dźwięki instrumentu milkną, zamieniają się w swoją ulubioną zabawkę i poruszają się w taki sposób, aby ich koledzy mogli odgadnąć, co naśladują.

 

C.    Trening zadaniowy:

1.      Ćwiczenie tworzenia pomysłów w oparciu o rozumowanie typu ,, Co by było, gdyby........’’.  Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka prosi o odpowiedź na pytanie: Co by było, gdyby ze sklepów, z waszych domów i z przedszkoli znikły wszystkie zabawki?

2.      Ekspresja plastyczna  ,, Kreatywne rysowanie’’. Dzieci losują kartki z narysowanym konturem zabawki ( np. kontur wiaderka, skakanki, piłki ) i otrzymują mazaki  lub kredki. Następnie wykonują polecenie nauczycielki : Zamień prawdziwą zabawkę w taką zabawkę jakiej nie ma na świecie.

 

-          Prezentacja prac. Po skończonej pracy dzieci nadają nazwy stworzonym przez

siebie ,, zabawkom’’.

D.    Pożegnanie przy śpiewie:

Zajęcia skończone

i chce nam się jeść

do domu idziemy

adie,  baj, baj cześć.

 

 

 

 

                                                                

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin