a19.docx

(16 KB) Pobierz

…......................................

      (pieczątka szkoły)

 

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka –

Rok szkolny – 2010/2011

 

Forma wychowania przedszkolnego – oddział przedszkolny w szkole podstawowej
 

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I.       Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1.      Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej :

a)     mocne strony dziecka – Stosuje się do norm społecznych. Chętnie pomaga rówieśnikom i dzieli się z nimi zabawkami. Jest lubiana przez inne dzieci. Dziecko interesuje się czynnościami szkolnymi. Bierze udział w zabawach grupowych.

b)     zauważone trudności – brak

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – brak

d)     wskazówki dla rodziców – brak

 

2.      Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki pisania i czytania:

a)     mocne strony dziecka –Prawidłowo przelicza liczmany, dodaje i odejmuje w granicach 10 i więcej na konkretach. Rozumie i potrafi wskazać: tyle samo liczmanów, więcej lub mniej. Zna liczebniki porządkowe oraz figury geometryczne. Potrafi dokonywać prostej klasyfikacji elementów. Umie zdanie podzielić na kilka wyrazów. Prawidłowo dzieli wyrazy na sylaby. Potrafi w wyrazach podać pierwszą głoskę. Lubi słuchać opowiadań, czytania książek.

b)     zauważone trudności – Dziewczynka posiada dużą wiedzę, ale rzadko zgłasza się do odpowiedzi. Czasami myli litery podobne kształtem do siebie, niektóre litery i cyfry czasami pisze lub odwzorowuje w odbiciu lustrzanym. Trudności sprawia jej synteza głoskowa wyrazów.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Zachęcanie do aktywności. Prowadzono ćwiczenia spostrzegania słuchowego, zwłaszcza w syntezie głoskowej wyrazów. Prowadzono dodatkowe ćwiczenia, zabawy z rozpoznawaniem i odwzorowywaniem liter, cyfr.

d)     wskazówki dla rodziców – Zabawy z rozpoznawaniem i rozróżnianiem liter, domino sylabowe. Zabawy w przegłosowywanie wyrazów, przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka.

 

3.      Umiejętności motorycznej i koordynacji wzrokowo - ruchowej:

a)     mocne strony dziecka – Ruchy są płynne, ale powolne. Sprawność ruchowa prawidłowa dla wieku. Prawidłowo posługuje się ołówkiem. Rysowane szlaczki utrzymuje w liniaturze, prawidłowo odwzorowuje figury geometryczne. Dobrze wycina nożyczkami. Prace plastyczne są staranne i bogate w szczegóły. Bardzo ładnie śpiewa, chętnie uczy się wierszyków i tekstów piosenek na pamięć.

b)     zauważone trudności – Karty pracy wykonuje w wolnym tempie, ale dokładnie. Nie zawsze pamięta o przyjęciu prawidłowej postawy przy rysowaniu, pisaniu, jedzeniu.

c)      podjęte lub potrzebne działania  wspierające potrzeby dziecka – Różnorodność prac rozwijających tempo wykonywania prac. Zwracanie uwagi na prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przy stole i wykonywania różnych czynności.

d)     wskazówki dla rodziców – Zwracać uwagę na postawę ciała podczas pisania, jedzenia.

 

4.      Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

a)   mocne strony dziecka – Potrafi zorganizować sobie czas wolny w szkole. Utrzymuje porządek w swoim otoczeniu. Zwykle bez upomnień osoby dorosłej odkłada zabawki na swoje miejsce i uczestniczy w pracach porządkowych. Dziecko jest samodzielne. Sprawnie i bez pomocy osoby dorosłej ubiera się i rozbiera, korzysta z toalety, spożywa posiłki.

b)   zauważone trudności – Bardzo długo je śniadanie, często się rozprasza i zapomina, że jest w trakcie spożywania jedzenia.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Wyznaczenie konkretnego czasu na zjedzenie śniadania.

d)     wskazówki dla rodziców – Wyznaczenie konkretnego czasu na zjedzenie posiłku.

  

II.  Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania

a)   opis – Dziewczynka ma talent plastyczny. Lubi bawić się w sklep.

b)  podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu – Zachęcano dziecko do rozwijania zainteresowań w czasie dowolnych zajęć i zabaw.

c)   wskazówki dla rodziców – W wolnych chwilach wspólnie rozwiązywać krzyżówki, rebusy, labirynty itd.. Zachęcać do wspólnego czytania literatury dziecięcej.

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku:

Dziewczynka spokojna, zamknięta w sobie. Jest nieufna  przy zawieraniu nowych znajomości. Wstydzi się wypowiedzi na forum klasy podczas zajęć dydaktycznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

….......................................                                                    ……………………………………

    ( data i podpis nauczyciela )                                                      ( pieczęć i podpis dyrektora )

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin