Zajęcia origami. Dla wszystkich: starszych dzieci, młodzieży, podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej, domów opieki i dziennego pobytu.
Materiały:Koła origami mix kolorów różnej wielkości Patyczki szaszłykoweKlej do papieru w sztyfcieKlej wikolowyNożyczki Wzory kwiatów wykonane techniką origamiCzas trwania zajęć:90 minut
1. Opowieść
„Ogród, jest zwierciadłem duszy ogrodnika” – mawiała moja babcia. W jej ogrodzie już w maju wabiły zapachem bzy i jaśminy, później przyciągały wzrok złote głowy rudbekii posadzonych przy samym płocie, a pod ścianą domu rosły malwy: różowe, czerwone, białe, bordo. Były też lwie paszcze, nagietki i kolorowe cynie, pachnące piwonie i ogromne georginie... Wchodząc do grodu w letni, słoneczny dzień, kwiaty z całej swej mocy wabiły kolorami i zapachami, ogarniała mnie wtedy taka słodycz, że mogłam upajać się ich wonią. Zapraszam was do ogrodu, w którym rosną niezwykłe kwiaty – należące do rodziny Origami. Do ogrodu prowadzi kręta dróżka. Wokół ścieżki rośnie bujna trawa, a w oddali widać kwitnące kwiaty. Nad kolorowymi kwiatami unoszą się motyle, na chwilę przysiadają na płatkach i ponownie rozpoczynają swój taniec w powietrzu. Jest ciepło i przyjemnie, leniwie spacerujemy i wdychamy zapach rozkwitłych kwiatów. Uczestnicy zajęć powoli przechodzą wzdłuż liny rozłożonej na podłodze, w kształcie leniwej ósemki, obserwują obrazki kwiatów rozłożone dookoła, następnie wracają do stolików. Podczas tej wędrówki włączamy spokojną muzykę.Każdy otrzymuje zestaw sześciu kół (10 cm) i składa płatki kwiatka do opowieści:1) Za okrągłym stawem (koło) 2) Wznosiła się ogromna góra (złożenie na pół)3) Gdy doszliśmy do połowy wzgórza (odgięcie wierzchniej warstwy do dołu)4) Ujrzeliśmy nad nią wielka chmurę (obracamy o 180◦)5) Na jej wierzchołku (złożenie półkola na połowę, powstaje ćwiartka koła - układamy czubkiem do góry)6) Zobaczyliśmy (prawą ręką trzymamy za dolną część, kciukiem i palcem serdecznym odciągamy zakładkę i przesuwamy w lewo) 7) Ogród z kwitnącymi różnobarwnymi kwiatami.Po złożeniu sześciu płatków i sklejeniu (klejem w sztyfcie), dopasowujemy z mniejszego koła (8 cm) środek, doklejamy łodyżkę z patyczka szaszłykowego (klejem wikolowym). Następnie składamy listek i przyklejamy do patyczka. Patyczki można wcześniej pomalować na zielono farbą akrylową lub owinąć paskiem bibuły karbowanej.
W środek kwiatka można wkleić zdjęcie dziecka i taki piękny podarunek wręczyć babci lub mamie w dniu jej święta.
2. Propozycje kwiatowych zabaw rozwijających kreatywność oraz kształcących ekspresję ruchową:1. Ile kwiatów rośnie w naszym ogrodzie? Kształcenie spostrzegawczości. Na stoliku lub podłodze rozkładamy ilustracje kwiatów (np. wyciętych z czasopism) a następnie prosimy uczestników zajęć by przyjrzały się kwiatom. Potem zakrywamy je. Należy wymienić lub wypisać, jakie kwiaty były na obrazkach.
3. Pierwsze kwiaty - opowieść ruchowaUczestnicy przykucają na podłodze i wykonują opisane czynności: „Jest wiosna, robi się coraz cieplej, pierwsze kwiaty zaczynają kiełkować - osoby powoli się unoszą - rosną stają się coraz większe, wypuszczają łodygę - prostują się - wypuszczają liście - rozkładają ręce itd.” W przypadku osób niesprawnych ruchowo, uczestnicy siedzą na krzesłach, mają opuszczoną głowę i ręce, następnie powoli podnoszą je do góry, poruszają delikatnie itp.4. Jestem kwiatem w ogrodzie.Rozwijanie wyobraźni i pobudzanie aktywności językowej.Prosimy uczestników aby wyobraziły sobie, że są kwiatem w ogrodzie i opowiedziały o swoich wrażeniach. 5. Ogród wiosennych kwiatów- krążący rysunek. Współdziałanie w zespole.Dzielimy uczestników na grupy 3 osobowe. Każda grupa otrzymuje karton i kredki. Określamy ilość czasu na pracę. Osoby w grupie rysują kolejno 1 kwiat i podają rysunek następnej, która dorysowuje swój kwiat. Rysunek krąży w koło. Po zakończeniu prac prezentujemy rysunki każdej grupy. Uczestnicy opowiadają o nich.
6. Kwiatki.Uczestnicy ustawiają się parami, twarzami do siebie. Trzymają się za ręce i klęczą (stoją lub siedzą) z pochylonymi głowami (płatkami). Podczas muzyki granej cicho: „kwiatki śpią”, a przy zmianie muzyki na coraz głośniejszą - wolno prostują się, nie puszczając rąk, powoli podnoszą ręce i lekko przechylają się do tyłu "kwiatki się rozwinęły". Prowadzący tak reguluje muzyką, aby kwiatki na zmianę rozwijały i zwijały się.
7. Wspólny obraz. Zabawa kształcąca wyobraźnię, umiejętność pracy w zespole, umiejętność czytania ze zrozumieniem.Na stolikach układamy arkusze szarego papieru, oraz opis do każdego arkusza zawierający tematykę pracy. Obok papieru kładziemy farby, pędzle i wodę. Prowadzący zaprasza do każdego arkusza po 3 osoby. Ich zadaniem jest przeczytanie napisu i malowanie na podany temat. Po upływie np. 5 czy 10 min., grupa przechodzi do następnego arkusza, kierując się w prawą stronę. Zapoznają się z treścią napisu i malują przez kolejne minuty. Wszystkie grupy mają malować przy każdym arkuszu. Pracy towarzyszy spokojna muzyka. Po zakończeniu prezentujemy prace, uczestnicy dzielą się wrażeniami. Przykładowe tytuły prac:Kwiaty w ogrodzie marzeń. Wiosenne kwiaty nadziei. Słoneczne kwiaty przyjaźni. Wymarzone kwiaty miłości.
8. Świat kwiatów - czar zapachów- Uczestnicy mówią, gdzie można spotkać zapachy kwiatów (ogród, kwiaciarnia, perfumy itd.) - Rozpylamy wodę toaletową o konkretnym zapachu kwiatowym, uczestnicy zgadują jaki to kwiat.
3. Tworzenie obrazków kwiatów.
Bibilka