Na wiosennej łące - ćwiczenia w ogrodzie przedszkolnym.doc

(39 KB) Pobierz

 

Scenariusz zajęć

 

Grupa wiekowa: 5-latki

Temat: „Na wiosennej łące” – ćwiczenia w ogrodzie przedszkolnym.

Czas trwania: 35 min.

Cele operacyjne:

-        rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych na powietrzu

-        porusza się po wyznaczonym terenie w ogrodzie przedszkolnym

-        reaguje na dźwięk instrumentu (trójkąt, bębenek) w czasie zabaw ruchowych;

-        biega w różnych kierunkach bez potrącania innych.

 

Metody nauczania: zabawy naśladowcze, zadaniowa

Formy nauczania: zbiorowa jednolita, grupowa jednolita, zabawowa

Środki dydaktyczne: pachołki, krążki, obręcze, trójkąt, bębenek, dzwoneczek, tamburyn, chusta animacyjna, piłeczka
 

Przebieg:

1. Rozmowa z dziećmi.

2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych..

3. Zabawy z uwzględnieniem stymulacji różnych obszarów ciała.

4. Zakończenie.

 

 

 

 

Tok zajęć:

 

Poszczególne etapy zajęć (czas trwania)

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi o realizacji

Ad. 1 (5 min.)

- podaje i objaśnia cel zajęcia,

- przypomina o zasadach zachowania w czasie zajęć w ogrodzie (zabawa na wyznaczonym terenie, biegamy bez potrącania).

- słuchają

 

 

- dzieci mogą zadawać pytania

Ad. 2 (5 min.)

- objaśnia ćwiczenie

- pokazuje jak je poprawnie wykonać ćwicznie

- obserwuje

- słuchają

- obserwują

- wykonują ćwiczenie, pt. „Jestem słońcem” – język ciała – dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej.
 

 

Ad. 3 (20 min.)

- wydaje polecenia,

- objaśnia zadania,

- pokazuje przebieg ćwiczeń

- słuchają,

- obserwują,

- wykonują ćwiczenia:

„Motyle i bąki” – zabawa orientacyjno-porządkowa – na wyznaczonym terenie leżą rozłożone na trawie krążki i obręcze. Dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk trójkąta, na przerwę w muzyce – sfruwają na kwiaty (krążki). Chłopcy (bąki) poruszają się na dźwięk bębenka, na przerwę w muzyce – sfruwają do uli (obręcze). Zamiana ról. Następnie dzieci zbierają krążki, maszerują z nimi po kole, oddają je nauczycielowi.

„Mrówki budują mrowisko” – zabawa z elementem czworakowania - na trawie są rozłożone pałeczki, dzieci (mrówki) chodzą na czworakach w różnych kierunkach, na hasło nauczyciela zbierają pałeczki, zanoszą na wyznaczone miejsce, wkładają do obręczy.

„Bociany” – zabawa z elementem równowagi - dzieci chodzą unosząc wysoko kolana, na dźwięk bębenka stają na jednaj nodze i rozkładają w bok ręce.

„Żaby” – zabawa bieżna z elementem skoku – dzieci biegają w różnych kierunkach przy dźwiękach tamburyna, na przerwę w muzyce, skaczą w różnych kierunkach.

„Skrzydło motyla” – zabawa z chustą animacyjną – dzieci falują chustą.

 

 

Ad. 4 ( 5 min.)

- organizuje zbiórkę

- podsumowuje zajęcie


- ustawiają się w pary

- słuchają

- odpowiadają na pytania

 

- n-lka zadaje pytania dzieciom na temat tego, która z zabaw była najbardziej atrakcyjna, co było łatwe, trudne, itp.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin