Konspekt polonistyczny - Wprowadzenie liter „k”, „K” na podstawie wyrazu podstawowego „kotek”. Pisanie wyrazów z poznanymi literami.doc

(42 KB) Pobierz
KONSPEKT LEKCJI DLA KLASY I

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI POLONISTYCZNEJ DLA KLASY I

 

 

Temat: Wprowadzenie liter k, K na podstawie wyrazu podstawowego „kotek”.                 Pisanie wyrazów z poznanymi literami.
 

Cele operacyjne:

Uczeń:

- Koncentruje uwagę na czytanym utworze;

- Potrafi dokonać analizy i syntezy słuchowej wyrazów;

- Potrafi wyróżnić głoskę w nagłosie, śródgłosie i wygłosie;

- Zna obraz graficzny liter „k”, „K”;

- Czyta tekst z podręcznika;
           

Metody pracy: czynne: samodzielne doświadczenia dzieci, zadania stawiane do wykonania; słowne: rozmowa, wiersz, zagadka, polecenia; oglądowe: obserwacja, pokaz.

Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
 
Środki dydaktyczne: wiersz J. TuwimaKotek”, zagadki, białe i kolorowe nakrywki, podręcznik, ilustracje, przedmioty: kotek, oko, kubek, klej, kartki z napisanymi wyrazami, ilustracja kotka, łamigłówka literowa, litery z alfabetu ruchomego, kartki ze śladem litery „k” w liniaturze, karteczki z modelem głoskowym kotek

 

Przebieg zajęć:

 

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – rozwiązanie zagadki.

 

2. Analiza i synteza słuchowa wyrazów z głoską „k

- Wykonanie ćwiczenia

- Podanie przez uczniów przykładów wyrazów z głoską „kw nagłosie, śródgłosie i wygłosie.

 

3. Wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima.


Kotek

Miauczy kotek: miau!

- Coś ty, kotku, miał?

- Miałem ja miseczkę mleczka,

Teraz pusta jest miseczka,

A jeszcze bym chciał.

 

Wzdycha kotek: o!

- Co ci, kotku, co?

- Śniła mi się wielka rzeka,

Wielka rzeka, pełna mleka

Aż po samo dno.

 

Pisnął kotek: pii...

- Pij, koteczku, pij!

Skulił ogon, zmrużył ślipie,

Śpi - i we śnie mleczko chlipie,

Bo znów mu się śni.
 

4. Swobodne wypowiedzi na temat treści wiersza: kto jest bohaterem wiersza?

5. Wyodrębnienie wyrazu „kotek” oraz jego analiza i synteza do wprowadzenia litery „k”, „K”.

- Ile głosek słychać w wyrazie „kotek”?

- Powiedzmy ten wyraz głośno.

- Proszę powiedzmy go głoskami.

- Kto ułoży model wyrazu” kotek” z nakrywek.

- Przeczytajcie ten wyraz głośno.

- Które głoski w tym wyrazie już poznaliście?

- Nauczyciel układa wyraz w układzie sylab: ko-tek.

- Odczytajcie.

- Z podziałem, na co przeczytaliście ten wyraz.

 

6. Przerwa śródlekcyjna – dzieci piszą nogami i rękami poznane dotąd litery.

 

7. Modelowanie struktury dźwiękowej wyrazu: kotek. Określenie liczby samogłosek i spółgłosek w tym wyrazie.

 

8. Pokaz litery „k”, „K” drukowanej i pisanej.

 

- Wypowiadanie przez uczniów skojarzeń związanych z kształtem liter,

- Odszukanie drukowanych i pisanych liter na suwakach

- Pokaz przedmiotów zawierających w swej nazwie literę „k” z jednoczesnym wieszaniem napisów z nazwami na tablicy (kotek, oko, kubek, klej). Następnie dzieci dzielą wyrazy na głoski i sylaby.
 

9.  Nauka pisania litery „k”, „K” ze zwróceniem uwagi na rozmieszczenie jej w liniaturze.

 

- Obserwowanie pisanych liter k, K i porównywanie ich z drukowanymi

- Pokaz i objaśnienie pisania liter najpierw małej, później wielkiej

- Pisanie przez dzieci liter: rysowanie w powietrzu palcem, palcem po ławce, po śladzie na kartce

 

10. Pisanie liter w ćwiczeniach i zeszytach.

 

11. Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu o pająku.

 

- Wypowiedzi dzieci na temat tekstu i zdjęcia

- Wyszukiwanie w tekście wyrazów z literą „k

- Czytanie tekstu przez chętnych uczniów

 

12. Doskonalenie techniki czytania i pisania. - Wykonanie ćwiczeń w podręczniku

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin