Paint Shop Pro X,XI - porady.doc

(2762 KB) Pobierz

1

 

 

Ekran powitalny PSP X

 

Ekran powitalny, PSP, który pojawia się podczas uruchamiania PSP znacznie spowalnia

cały proces uruchamiania.

Możemy się go w łatwy sposób uwolnić od tego ''ciężaru''

Klik na > Plik>Preferencje>Ogólne preferencje dotyczące programu/ Różne"

Odptaszamy przy >Pokazuj ekran powitalny przy uruchamianiu aplikacji

Od tej chwili, nie zobaczymy już ekranu powitalnego i PSP uruchomi sie szybciej

 

Przywracanie ustawień standardowych PSP

 

Jeśli cos narozrabiamy i chcemy, aby program wyglądał tak jak za pierwszym razem to resetujemy cały program do ustawień domyślnych trzeba tylko przytrzymać naciśnięty klawisz SHIFT podczas uruchamiania programu.

 

Porady w PSP

 

1. POBIERANIE OBRAZKA

Aby otworzyć znajdujący się na płycie CD lub na dysku plik obrazka, wybierz File -> Open i kliknij przycisk Browse, a następnie odnajdź potrzebny plik. Jeśli przed otwarciem obrazka chcesz obejrzeć jego miniaturę, sprawdź czy zaznaczyłeś opcję Preview. Przy użyciu opcji Preferences z menu File możesz przyporządkować do programu Paint Shop Pro wiele formatów plików. Jeśli teraz klikniesz dwukrotnie obrazek w Eksploatorze Windows, program zostanie automatycznie uruchomiony.

 

2. WIECZNY TWAIN

Bezpośrednio w Paint Shop Pro możesz uruchomić oprogramowanie dowolnego skanera kompatybilnego z TWAIN. Aby wybrać skaner użyj menu File -> Import TWAIN i wybierz opcję Select Source. uzyskasz w ten sposób listę wszystkich zainstalowanych urządzeń kompatybilnych z TWAIN-em. Wersja 6 i 7 programu zawiera także obsługę wielu aparatów cyfrowych.

 

 

 

3. ZRZUT EKRANU

Programu Paint Shop Pro możesz także używać do tworzenia zrzutów ekranu. Naciśnij klawisz [Print Screen], aby załadować do schowka obraz całego ekranu, lub naciśnij ten klawisz trzymając wciśnięty klawisz [ALT], aby załadować do schowka jedynie obraz aktywnego okna. Przełącz się teraz do Paint Shop Pro i urzyj opcji Paste w menu Edit, aby załadować obraz do PSP. Więcej specjalistycznych opcji dotyczących zrzutów ekranu znajdziesz w menu Screen Capture.

 

4. JASNOŚĆ I KONTRAST

Aby zmienić jasność i kontrast obrazka, użyj opcji menu Colours -> Adjust -> Brightness/Contrast lub po prostu wciśnij klawisz [Shift] i naciśnij B. W wersjach do wersji 6 możesz dostosować jasność kontrastu przy użyciu suwaków, a w wersji 7 użyć liczb. Ewentualnie możesz wprowadzić dodatnie lub ujemne liczby, aby zmienić jasność i kontrast o odpowiedni procent w stosunku do oryginału. Kliknij AutoProof, aby zobaczyć efekty swoich działań.

 

5. OSTRZEJSZY OBRAZ

Zeskanowane zdjęcia sa często nieostre. Aby poprawić ostrość wybierz opcję Sharpen lub Sharpen More z menu Image (do wersji 6) lub z menu Effects w wersji 7. Czasami można zauważyć pogarszanie się jakości niektórych tekstów podczas wyostrzania zdjęcia.

 

6. UNSHARP MASK

W przypadku zdjęć z dużą liczbą pionowych, poziomych lub ukośnych lini lub zdjęć zawierających tekst, na którym ci zależy, możesz zwiększyć ostrość używając opcji Unsharp Mask. Znajduje się one w tym samym miejscu, w którym umieszczone są wcześniej wspomniane narzędzia wyostrzające.

 

7. WYMIANA KOLORU

Mniej więcej w połowie wysokości lewego paska z narzędziami, znajdziesz ikonę o nazwie Color Replacer (wygląda jak czerwona strzałka na niebieskim tle). Użyj go do malowania w danym kolorze po obrazku, zastępując jednocześnie inna barwę. Na początku należy wybrać kolory: źródłowy i docelowy, używając narzędzia Eydropper. Kliknij lewym przyciskiem myszki na obszarze, pomalowanym w kolorze źródłowym, a prawym - na docelowym.

 

8. KLONOWANIE

Klonowanie jest przydatnym sposobem do ukrycia uszkodzeń i zadrapań na zdjęciach. W przypadku pionowych zadrapań wybierz narzędzia klonowania wyglądające jak "podwójny pędzel", znajdujące się na lewym pasku narzędzi, i kliknij prawym przyciskiem myszy po lewej stronie zadrapania. Teraz kliknij lewym przyciskiem myszy na górnej części samego zadrapania. Naciskając lewy przycisk myszki zakrywaj rysę, przesuwając wzdłuż niej pędzel.

 

9. OPCJE NARZĘDZIA

Wszystkie narzędzia w Paint Shop Pro posiadają mnóstwo opcji. Aby je dostosować użyj opcji Tool Options, jeśli nie jest ono widoczne na ekranie, kliknij przycisk Toggle Tool Options Windows znajdujący się w górnym pasku narzędzi. Gdy umieścisz kursor myszy nad belką tytułową okna opcji, pojawi się ono na ekranie.

 

 

 

 

10. USUWANIE EFEKTU CZERWONYCH OCZU

Wersja 7 programu Paint Shop pro ma automatyczne narzędzi do usuwania efektu czerwonych oczu. Znaleźć je można w menu Effects -> Enhance Photo. W wersji 6 i poprzednich po prostu zamaluj pędzlem wywołane zbyt dużym błyskiem lampy czerwone okręgi w oczach.

 

11. ZMIANA ROZMIARU OBRAZKA

Do zwiększenia lub zmniejszenia rozmiaru zdjęcia służy wiele narzędzi. Począwszy od wersji 6 Paint Shop Pro posiada opcję SmartSize, którą znaleźć można w menu Image -> Resize. Wybiera ona automatycznie najlepsze do wybranego zadania narzędzie. Podczas zmiany rozmiaru zdjęcia upewnij się, że zaznaczyłeś opcję Maintain aspect ratio, chyba że chcesz zaburzyć proporcję pomiędzy wysokością, a szerokością.

 

12. GŁĘBIA KOLORÓW

Paint Shop pro pracuje najlepiej w trybie 24 bitów, w którym uzyskać można 16,7 mln kolorów. Jeśli jednak chcesz zmniejszyć rozmiar obrazka lub zoptymalizować obrazek dla mniejszej palet kolorów (np. do zastosowania na stronie WWW), użyj opcji Menu -> Colors -> Decrease Color Depth. najlepsze rezultaty daje użycie Nearest Color dla clipartów i Error Diffusion dla zdjęć.

 

13. DOWOLNE KOLORY

Aby namalować na zdjęciu nowe elementy lub dodać tekst, wybierz kolor, klikając na panel kolorów znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy umożiwia wybranie koloru pisaka, a kliknięcie prawym przyciskiem myszy - wybranie koloru tła. Jeśli jednak klikniesz kolorowa prostokąty znajdujące się poniżej głównego panelu, będziesz mógł wybrać oba kolory dużo dokładniej.

 

14. WARSTWY

Warstwy można określić jako wirtualne przezroczyste arkusze, które nałożone są na oryginalny obrazek. Umożliwiają one wykonanie szeregu różnych procedur i zastosowanie różnych efektów bez naruszenia głównego obrazka. Więcej informacji o warstwach znajdziesz we wbudowanej pomocy.

 

15. MALOWANIE

Aby namalować coś w wolnym obszarze lub dodać namalowane obiekty do istniejącego zdjęcia, wybierz narzędzia pędzla z paska narzędzi znajdującego się po lewej stronie - ma on symbol pędzla. W oknie Tool Option możesz zmienić rozmiar pędzla i jego typ Możesz również malować wielokąty wypełnione, lub nie, wybierając przycisk Preset Shapes znajdujący się na pasku narzędzi po lewej stronie.

 

16. RYSOWANIE

Rysowanie w przeciwieństwie do malowania, powoduje naniesienie na zdjęcie lini i kształtów, które przechowywane są w podzielnych warstwach głównego zdjęcia. Korzyści z tej metody są takie, że możesz indywidualnie zmienić rozmiar lub kształt takich obiektów. Jeśli zapiszesz obrazek w pliku Paint Shop Pro, obiekty te będą umieszczone na osobnych warstwach, ale jeśli zapiszesz obrazek w innym formacie, zostaną one połączone z głównym obrazkiem.

 

 

17. DODAWANIE TEKSTU

Do obrazka można dodać tekst, stosując wiele czcionek TrueType, o wielu rozmiarach, kolorach i stylach (np. pogrubione czy pochylone). Kliknij przycisk z literką A znajdujący się w pasku narzędzi po lewej stronie, a otworzy się okno dialogowe, w którym będziesz mógł określić wszystkie wymagane atrybuty tekstu. Kliknij przycisk Ok, a do obrazka zostanie dołączony tekst, który można później przesuwać.

 

18. EFEKTY SPECJALNE

Różna wersje Paint Shop Pro mają różne wersje efektów specjalnych, które można zastosować do obrazka, np. Mosaix, Hot Wax i Motion Blur. Najlepiej jest wypróbować co poszczególny efekt robi. Baw się dobrze, ale pamiętaj, aby przed rozpoczęciem zabawy zrobić kopie wszystkich ważnych obrazków.

 

19. KOPIOWANIE

Używając opcji menu Edit -> Copy możesz kopiować całe obrazki lub ich fragmenty. Przy użyciu tego samego menu można wklejać te fragmenty jako nowe obrazki. Jeśli nie chcesz kopiować całego obrazka, do wycięcia określonych jego fragmentów zastosuj narzędzia selekcji.

 

20. ZAPISYWANIE

Paint Shop Pro nie ogranicza cię do zapisywania swych obrazków tylko w swoim własnym formacie. W rzeczywistości obrazek możesz zapisać w wielu formatach. Jeśli chcesz wykorzystać obrazek jako tapetę pulpitu, użyj formatu BMP. Formatu JPeG użyj, aby zapisać obrazek w pełnej skali kolorów przeznaczony na stronę WWW, a formatu GIF aby zapisać obrazek 256-kolorowy przeznaczony do umieszczenia na stronie WWW. Skompresowane pliki TIF mają optymalną jakość i zmniejszoną objętość i są idealne do przechowywania zdjęć.

 

W przeciwieństwie  do Photoshopa  w

Paint Shop jest możliwość prezentacji już

gotowych  pięknych ramek.

 

 

 

Po wejściu  do > Ramka  obrazka otwiera się nam okienko ze stylami ramek

 

 

 

 

 

 

 

Kanały

 

Umiejętność stosowania kanałów w programie Paint Shop jest dla użytkownika bardzo przydatna.

 

Pozwala na uzyskiwanie skomplikowanych zaznaczeń.

Dzięki kanałom można też tworzyć maski, poprawiać zdjęcia wyodrębniając dowolne składowe oraz  uzyskiwać ciekawe efekty.

 

Poprzez rozbicie obrazu na kanały, są tworzone nowe obrazy (monochromatyczne), które są praktycznie kopią pierwowzoru, czyli jeśli złożymy składowe uzyskamy osobny obraz identyczny z tym pierwszym.

 

Kanałami w grafice komputerowej nazywamy obrazy w Greyscale [Skala szarości] opisujące obraz z jakiego zostały wydzielone, czyli Rozdziel na kanały [Split channel].

Możemy uzyskać trzy modele kanałów: RGB, HSL i CMYK, czyli tak jak trzy modele barw.

 

Otwieramy  grafikę i z menu Obraz/Rozdziel na kanały (Image/Split Channel) wybieramy interesujący  wariant

 

 

Następnie...

Wchodzimy do menu Obraz/Połącz kanały [Image/Combine Channel] i wybieramy potrzebny nam wariant.

 

 

Widzimy, że można wybrać niekoniecznie tak, jak to nam sugeruje program, można zaznaczyć dwa razy żółty, a nawet  trzy razy, czy jak nam się podoba.

Możemy oczywiście mieszać kanały w dowolny sposób.

 

 

 

Jedenaste wydanie aplikacji Paint Shop Pro Corela pod względem wyglądu nie różni się znacząco od poprzednika. Producent dodał natomiast kilka nowych narzędzi fotoedycyjnych oraz wprowadził zmiany w części narzędzi już istniejących, m.in. przebudowanie organizera, usprawnienie narzędzia kadrowania czy poprawki w niektórych oknach dialogowych.

Wśród nowych narzędzi do przetwarzania grafiki znalazły się:

 

Time Machine - zestaw funkcji do stylizowania fotografii na starsze,

Film and Filters - pakiet 50 efektów i filtrów,

Depth of Field - opcja pozwalająca przypisać głębię wybranemu fragmentowi zdjęcia,

Color Changer - ułatwia zmianę kolorów zdjęcia w oparciu o analizę jasności kolorów utrwalonych w danych warunkach świetleniowych.

Skin Smoothing - usuwa widoczne skazy skóry ze zdjęć portretowych.

 

W programie poprawiono też szereg narzędzi. Oprócz wspomnianych wyżej usprawnień kadrowania (Crop), poprawiono także narzędzie One Step Photo Fix, odpowiadające za automatyczne dostosowanie balansu kolorów i kontrastu fotografii), okno dialogowe krzywych i poziomów (dodano opcję histogramu oraz 3 domyślne ustawienia optymalizacji kontrastu i kolorów). Pozostałe nowości to:

 

Organizer - ułatwia lokalizację i porządkowanie zdjęć na dysku,

Quick Review - podgląd zdjęć w trybie pełnoekranowym (także metodą pokazu slajdów),

Photo Trays - agreguje zdjęcia z wielu folderów na potrzeby druku czy wysłania pocztą elektroniczną

Image Information - panel udostępniający informacje o plikach (z jego poziomu można też dodawać oceny do zdjęć, jak również słowa kluczowe).

 

W CPSP XI można również otwierać pliki wideo i przechwytywać z nich pojedyncze klatki. Dodano także obsługę nowych formatów RAW.

Aplikacja obługuje również format RIFF, domyślny format zapisu dokumentów w programach Corel Painter Essentials i Corel Painter.

 

Z programem instalowana jest aplikacja Corel Snapfire Plus SE, wyposażona w opcje korekcji kontrastu czy nasycenia zdjęć do optymalnego poziomu, funkcje automatycznego pobierania zdjęć z urządzeń przenośnych po podłączeniu ich do komputera oraz szablony albumów fotograficznych, kalendarzy itp.

 

Wtyczki/Pluginy

 

Możemy również zrobić porządek w dodatkach

Skoro nazbieraliśmy sporo dodatków typu tubki, maski, ramki ect...

To za każdym razem wszystkie ładowane są razem z programem, co również spowalnia działanie programu.

Zakładamy sobie katalogi / foldery i podpisujemy na przykład - Dodatki, do PSP.

 

W moim przypadku ja dałam sobie na C/ i podpisałam > Pluginy !!! , chociaż wskazane jest utworzenie takiego- zapasowego foldera  na innej partycji, aby nie stracić tak mozolnie dobieranych pluginów.

 

Istnieją wtyczki, które mają swoją własną instalke-exeka- i taką wtyczkę to już trzeba różnie. Bo może być tak, że jak ją widzi Paint Shop ProX, to nie będzie widział  Photoshop i na odwrót.

 

Różnie to bywa z tymi wtyczkami, ja już po własnym doświadczeniu po prostu ładuje do danego programu to, co mi bardzo potrzebne, bo oba wymienione programy, posiadają już w sobie bardzo wiele wtyczek, gdzie z chwilą nałożenia na tę wtyczkę wersji demo, możemy zakłócić nie tylko sam program, ale istniejącą wtyczkę  zepsuć, już nie do naprawienia.

Wiem z własnego doświadczenia, na przykład wtyczka o nazwie Page Curl, która ma za zadanie - zawijanie strony - i która posiada prawie każdy program już w sobie, a nie znając nazwy zainstalowałam demo i straciłam nawet tę, która miałam w programie.

Także na początku radzę sobie obstukać nazwy wtyczek, co, do czego i czy nam to potrzebne.

A wtyczki /pluginy to super sprawa, bo służą i ułatwiają pracę w znaczny sposób. Na przykład nad falami  czy chmurkami trzeba się namęczyć, aby uformować odpowiedni  wizerunek obrazka, a tu pach-ciach ładujesz odpowiednią wtyczkę, klikasz na nią raz i już masz gotowca.

Nazwy wtyczek i pluginów są różne nieraz jest to nazwa firmy, a nieraz dziwna nazwa wtyczki, to zależy chyba od humoru autora.

Zawsze pamiętaj, aby nie przeładowywać programu zbędną ilością plików. Przeciążony PSP otwiera sie wolno lub po prostu gaśnie w najmniej oczekiwanym momencie gubiąc często w połowie zaczętą pracę.

Tuby, kształty, gradienty, patterny czy też inne pluginy nie muszą być wcale umieszczane w folderach/plikach  programu, takie dodatki można śmiało trzymać osobno, lecz w taki wypadku należy wskazać ścieżkę , po to aby prawie wszystkie  programy graficzne mogły z jednego miejsca  korzystać z tych dodatków.

 

Otwórz nowy folder i nazwij go np. Pluginy/Wtyczki/Dodatki..czy cóś  w tym stylu.

W folderze, którego już utworzyłeś > Pluginy !!! , aby nie pomieszać groch z kapusta należy utworzyć dodatkowe  foldery podpisując je swoimi nazwami, najlepiej niech to będą już te wymagane firmowe nazwy.

 

Jeśli utworzyłeś tak jak wspominałam folder dla dodatków w: C/Pluginy

To tam musisz wskazać ścieżkę programowi.

 

 

Utworzyłam folder o nazwie Pluginy!!!, A w nim utworzyłam następny folder z wtyczkami, które znalazłam za free o nazwie VmNatural-  która tworzy między innymi brokat na blinki i glittery, krople wody..ect, oraz wtyczkę do maski , która podpisałam _Jablko

Po ściągnięciu z sieci następnej wtyczki, rozpakowuje juz ją do następnego stworzonego folderu i od nowa wskazuje  dla niej ścieżkę w >  Lokalizacji plików, czyli w -Moduły dodatkowe.

Każda ściągnięta z sieci wtyczka powinna mieć swój własny folder.

 

Większość porad w sieci jest w języku angielskim, jeśli masz wersje spolszczoną to ścieżka gdzie można ładować wszelkie  dodatkowe filtry nazywa się - Moduły dodatkowe.

W angielskiej wersji -Plugins –in

 

Czyli krótko, jeśli zdobyłeś Tubki to dodać do Tubek, jeśli nowe Gradienty to ścieżka do Gradientów..itd.

 

W Tubkach również trzeba utworzyć następne foldery,aby ułożyć Tubki tematycznie na przykład - “kwiaty, zwierzęta, koła..ect..

 

W sieci jest wiele porad i trzeba dokładnie poczytać w jaki sposób importować pędzle-brushe.

 

Także nie można i nie powinno się wszystko -Włączyć do >Moduły dodatkowe.

 

A jak już nam nie są potrzebne to najlepiej je z powrotem Wyłączyć (odptaszyć )

Tak samo postępujemy w przypadku wszystkich innych dodatków.

 

 

Czyli-Pliki/Preferencje/Skojarzenia plików

Otwiera się następne okienko, które już powinno być uzupełnione , a ścieżki powinny być naprostowane podczas instalacji.

Mowa teraz cały czas o dodatkowych pluginach znalezionych w sieci.

Mam zaznaczone Gradienty, ale jak widać tam nie mam jeszcze nic nowego, dodatkowego,  tylko ścieżki do spolszczenia i do programu.

 

Po ściągnięciu pliczka-maski spakowanego w zipie tu >

http://www.cavesofice.org/~grant/Challenge/Tools/Files.html

 

Rozpakowałam do folderu Pluginy !!!  utworzyłam i podpisałam  następny folder  >  Maska_Jablko, ponieważ  tam się znajduje obrazek z jabłuszkiem.

 

Jak można zauważyć to mamy możliwość dodawać więcej niż jeden zestaw z  maskami.

 

W  innym temacie,napisze nieco więcej o tym co nam daje taki dodatek , gdzie go można znaleźć  w programie i jakie są z tego korzyści.

 

Mam nadzieję, że dość prosto i jasno opisałam  o tym gdzie jest  najlepiej  trzymać dodatkowe pluginy, które są zmorą dla początkujących użytkowników CPSC.

 

Tu znajdziecie pliczki, które naprawiają  felerne lub źle zainstalowany kod zródłowy wtyczki i wyświetla  nam komunikat  o błędzie.

 

Innym powodem nie działania plugina jest brak odpowiednich bibliotek dynamicznych (ang. Dynamic Link Library.)w systemie. By temu zaradzić ściągamy ten plik i rozpakowujemy go do katalogu systemowego, czyli C:\WINDOWS\system32. Teraz już nie powinniśmy mieć problemów

http://www.psp-grafika.pl/index.php?go=podstawy/plugins

 

Przy okazji bardzo świetna strona z wieloma tutorialami, a światna dlatego że:

1.Nie trzeba płacić, ani się rejestrować, aby zdobyć cenne  informacje.

2. Autor obok angielskich nazw od razu tłumaczy na polskie, co jest dużym plusem dla tej strony.

 

A oto przykładowe ustawienia wszystkich zakładek przy domyślnych ustawieniach systemu:

 

Desenie

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Desenie

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Desenie

 

Edytor źródła Python

C:\WINDOWS\NOTEPAD.EXE

 

Gradienty

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Gradienty

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Gradienty

 

Kształty wzorcowe

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Kształty wzorcowe

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Kształty wzorcowe

 

Linie stylizowane

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Linie stylizowane

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Linie stylizowane

 

Mapy deformacji

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Mapy deformacji

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Mapy deformacji

 

Mapy przemieszczenia

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Mapy przemieszczenia

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Mapy przemieszczenia

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Tekstury

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Tekstury

 

Mapy środowiska

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Mapy środowiska

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Mapy środowiska

 

Mapy wypukłości

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Mapy wypukłości

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Mapy wypukłości

 

Maski

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Maski

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Maski

 

Moduły dodatkowe

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Moduły dodatkowe

 

Obszary robocze

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Obszary robocze

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Obszary robocze

 

Palety

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Palety

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Palety

 

Pamięć podręczna

C:\Documents and Settings\TTwoja_nazwa_użytkownika\Dane aplikacji\Corel\Paint Shop Pro\10\Cache

 

Pędzle

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Pędzle

C:\Program Files\Corel\Corel Paint Shop Pro X\Pędzle

 

Pliki cofania/tymczasowe

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Ustawienia lokalne\Temp\Corel Paint Shop Pro X Corel Paint Shop Pro X Temp Files

 

Profile CMYK

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Profile CMYK

 

Profile monitorów

C:\Documents and Settings\Twoja_nazwa_użytkownika\Moje dokumenty\Moje pliki PSP\Profile monitorów

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin