pielęgnowanie i upiększanie oprawy oczu.doc

(31 KB) Pobierz

DZIAŁ II

PIELĘGNOWANIE I UPIĘKSZANIE OPRAWY OCZU

 

 

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa, ponieważ jest pozbawiona gruczołów tłuszczowych. Jest bardzo cienka – ma tylko 0,5mm grubości, podczas gdy w innych miejscach na twarzy jej grubość wynosi ok. 2mm. Ponadto skóra wokół oczu „ciężko pracuje”, dlatego szybko ulega procesowi starzenia. Wszystkie czynności wokół oczu należy wykonywać bardzo delikatnie, aby nadmiernie nie rozciągnąć delikatnej skóry.

 

Demakijaż. Podczas usuwania makijażu należy unikać pocierania i rozciągania skóry. Do demakijażu oczu używamy specjalnych preparatów w postaci mleczek, płynów, olejków czy żeli. Płatek nasączony odpowiednim preparatem należy położyć na zamkniętych powiekach i delikatnie najpierw ruchami pionowymi z góry do dołu zmywamy tusz na podłożony uprzednio pod polne rzęsy płatek. Następnie ruchami od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka zbieramy pozostałość kosmetyk z powiek. Czynność powtarzamy tak długo, aż płatek pozostanie czysty.

 

Zasady wykonywania henny. Na rynku kosmetycznym wyróżniamy hennę proszkową i żelową. Henna proszkowa jest mocniejsza w działaniu, żelowa nieco łagodniejsza. Do rozrobienia henny używam 3% Wdy utlenionej. Henna jest dostępna w kilku kolorach – czarny, brązowy, grafitowy, granatowy. Istotny jest wybór odpowiedniego koloru. Rzęsy farbujemy przeważne na czarno. Kolor brwi dobieramy odpowiednio do urody, wieku i upodobań klientki. Zdarzają się uczulenia na hennę, dlatego niezbędne jest wykonanie próby uczuleniowej przed pierwszy zabiegiem. Niewielką ilość preparatu łączymy z wodą utlenioną i nakładamy na skórę za uchem lub w zgięciu łokcia. Jeśli w ciągu 24 godzin w miejscu nałożenia preparatu nie wystąpił odczyn alergiczny (świąd, zaczerwienienie) wówczas możemy przystąpić do wykonania zabiegu.

 

Przeciwwskazania do wykonywania henny:

- uszkodzenia skóry w okolicach oczu

- stany zapalne w okolicach oczu

- wszelkiego rodzaju ciała obce w oku

- alergia na hennę

- zmiany skórne w okolicach oczu

- łzawienie oczu

 

Przebieg zabiegu:

1.     Zabezpieczenie ubrania klientki pelerynką ochronną.

2.     Wykonanie demakijażu.

3.     Przygotowanie henny (przygotowana henna powinna mieć konsystencję gęstej śmietany).

4.     Dolne powieki pod rzęsami smarujemy wazeliną (przy użyciu patyczka higienicznego).

5.     Nałożenie pod oczy wilgotnych podkładów z waty lub gotowych piankowych.

6.     Patyczkiem higienicznym smarujemy wazeliną powiekę górną u nasady rzęs.

7.     Przygotowaną hennę nakładamy plastikową lub szklaną szpatułką i dokładnie rozprowadzamy na rzęsach.

8.     Nadmiar henny z górnych powiek należy delikatnie zebrać patyczkiem higienicznym.

9.     Następnie przystępujemy do farbowania brwi; henna do brwi powinna być rzadsza, co ułatwi rysowanie łuku brwiowego, dlatego rozcieńczamy hennę wodą utlenioną.

10. Łuk zaczynamy malować od lewej brwi, nadając odpowiedni kształt i długość.

11. Patyczkiem higienicznym wyrównujemy ewentualne nierówności w konturze brwi.

12. Czas pozostawania henny na brwiach jest zróżnicowany; zależy od gatunku włosa, włos cienki przyjmuje farbę wolniej, natomiast włos grubszy szybciej.

13. Po upływie określonego czasu, zmywamy wilgotnym wacikiem brew, która była farbowana jako pierwsza, a następnie drugą brew, pamiętając o odpowiednim przytrzymaniu skóry.

14. W przypadku zbyt silnego efektu domywamy łuk brwiowy namydlonym patyczkiem higienicznym.

15. Przystępujemy do zmywania rzęs (czas farbowania około 15 minut); usuwamy podkłady razem z henną i zmywamy farbę z rzęs. Sposób zmywania henny proszkowej różni się od sposobu zmywania henny żelowej. Hennę żelową zmywamy tak jak podczas demakijażu, natomiast hennę proszkową spłukujemy wodą nad specjalnie wyprofilowanym naczyniem przyłożony do policzka. Rzęsy zmywamy obficie namoczonym w wodzie tamponem z waty do czasu aż będzie czysty. Po zmyciu rzęsy należy starannie osuszyć, odchylić dolną powiekę i wilgotnym wacikiem usunąć resztki henny z worka spojówkowego, zachowując kierunek od zewnętrznego kąta oka do wewnętrznego.

16. Po zmyciu henny przystępujemy do regulacji łuku brwiowego. Regulację wykonuje się przeważnie metodą mechaniczną. Lewą ręką naciągamy skórę i przeprowadzamy zabieg pęsetą od zewnętrznego kąta oka do wewnętrznego, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Szybkie ruchy powodują mniej bolesny zabieg. Regulację łuku brwiowego można przeprowadzić również za pomocą wosku, jednak w ten sposób nie można nadać brwiom idealnego kształtu, więc należy dodatkowo użyć pęsety.

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin