Razem z Wami, specjalistami z zakresu bhp, opracowaniem potrzeb szkoleniowych powinni zająć się specjaliści do spraw rozwoju i szkoleń w firmie. Analiza planowania i przeprowadzania szkoleń bhp powinna być opracowana na 3 poziomach organizacyjnych tzn.:
· pracownika (stanowiska pracy),
· zespołów zadaniowych (oddziałów, wydziałów, sekcji, brygad),
· oraz firmy (organizacji).
W tym celu powinniście przeprowadzić:
· ocenę ilości i jakości wykonanej pracy;
· diagnozę aktualnych potrzeb pracowników;
· obserwację zachowań i efektów pracy personelu;
· analizę zrealizowanych planów i programów szkoleń;
· opis stanowisk pracy;
· testy z wiedzy i umiejętności wśród pracowników firmy;
· wywiady i rozmowy z pracownikami i osobami kierującymi firmą.
Analizując potrzeb szkoleniowe pracowników, osób nimi kierujących i pracodawców w firmie powinniście brać pod uwagę także aspekt:
· analizy celów,
· obszaru analizy,
· metody analizy,
co przedstawia rysunek 1.
Rys. 1. Analiza potrzeb szkoleniowychLuka szkoleniowaMiejcie na uwadze, że nie należy sprowadzać roli szkoleń tylko do âmodelu niedoboruâ opierającego się na założeniu, że celem szkolenia jest tylko i wyłącznie korygowanie nieprawidłowości. Niezmiernie ważne jest również â ze względu na dynamiczny charakter zmian zachodzących w firmie i jej otoczeniu â prowadzenie szkoleń, które umożliwiają nabywanie nowych umiejętności i kompetencji oraz skutecznie zwiększają elastyczność operacyjną pracowników. Przykład Pracodawca zatrudnia na podobnych stanowiskach â portiera i ochroniarza â dwóch pracowników. Jeden z nich, portier, ma rozszerzony zakres obowiązków na właściwe dla ochroniarza, co wymaga od niego opanowania nowych bądź dodatkowych umiejętności, aby zmniejszyć tzw. lukę szkoleniową. Zmniejszenie luki szkoleniowej może nastąpić w sposób przedstawiony na rysunku 2.
Rys. 2. Luka szkoleniowa w obszarze bhp
dr Włodzimierz Chojnackispecjalista z zakresu edukacjiw organizacji i doradztwazawodowego
Więcej informacji z zakresu metodyki szkoleń bhp znajdziesz w poradniku "Szkolenia bhp w firmie" i jego aktualizacjach.
Porusz ten problem na bhpforum
Prezentacje BHP na CD do szkoleń BHP w firmie materiały i gotowe testy!www.szkoleniabhpwfirmie.pl
Czy jako pracownik służby bhp prowadzący zajęcia w ramach szkolenia okresowego z dziedziny bhp mogę omawiać jednocześnie zagadnienia związane z ochroną ppoż.? W czasie kontroli strażak z prewencji zakwestionował szkolenia z uwagi na brak uprawnień do szkolenia z zakresu ppoż.
Podczas szkoleń okresowych w zakresie bhp omawiane są zagadnienia profilaktyki przeciwpożarowej, które wymagają poprawnego ich przedstawienia zatrudnionym pracownikom. Zatem osoby prowadzące takie zajęcia w zakładach pracy powinny ukończyć odpowiednie szkolenie z tego zakresu. Osoby wykonujące czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinny zdobyć odpowiednie kwalifikacje, aby móc należycie wypełniać swoje obowiązki (art. 4 ust. 2 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej; Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1229 ze zm.).Oznacza to, że pracownik służby bhp w celu omawiania zagadnień dotyczących ppoż. podczas szkolenia z zakresu bhp powinien legitymować się ukończonym odpowiednim szkoleniem. Szkolenia takie prowadzą szkoły Państwowej Straży Pożarnej lub ośrodki szkolenia w komendach wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej (§ 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 25 października 2005 r. w sprawie wymagań kwalifikacyjnych oraz szkoleń dla strażaków jednostek ochrony przeciwpożarowej i osób wykonujących czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej; Dz.U. nr 215, poz. 1823). Szkolenie takie trwa minimum 72 godziny (1 godzina lekcyjna â 45 min.). Ukończenie takiego szkolenia uprawnia do omawiania zagadnień z problematyki ochrony przeciwpożarowej.
justynak5