Atlas roslin Zakazane rośliny w Polsce.doc

(2760 KB) Pobierz

 

Szałwia wilcza

 

Nazywana jest także szałwią proroczą, boską lub szałwią czarownika i pochodzi z Meksyku. Używana jest rytualnie przez Mazateków. Zawiera substancje psychoaktywne. Była składnikiem niektórych mieszanek zielarskich, które można było dostać w polskich funshopach. Na początku tego roku została zakazana w Polsce. Mimo jej właściwości odurzających wielu naukowców uważa, że ma właściwości antydepresyjne. Uważają, że mogłaby być przydatna w leczeniu choroby Alzheimera, schizofrenii, a także AIDS.

 

 

Czuwaliczka jadalna

 

Znana już była przez Starożytnych Egipcjan, którzy odkryli jej właściwości stymulujące. Występuje w Afryce Wschodniej i Arabii. W naszym kraju od tego roku za posiadanie tej rośliny można zostać pozbawionym wolności do 3 lat.

 

San Pedro

 

Jest to gatunek kaktusa kolumnowego, który naturalnie występuje w Peru i Ekwadorze. Od kilku tysięcy lat używany jest przez tamtejszą ludność w obrządkach religijnych i ceremoniach uzdrowienia. Posiada substancje psychoaktywne w wysokim stężeniu. W naszym kraju posiadanie tej rośliny od marca tego roku jest nielegalne.

 

 

 

Ruta Stepowa

 

Występuje w Północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Indiach i na terenach śródziemnomorskich. W tych regionach roślina używana była jako afrodyzjak, stymulant czy środek nasenny. W Afryce i Indiach stosowana była na takie przypadłości jak: reumatyzm, choroba Parkinsona czy malaria. Ruta ma właściwości psychoaktywne. Jeszcze do niedawna była legalna w Polsce. Wielu eksperymentatorów używało jej jako zamiennika marihuany.

 

Powój hawajski

 

Jego nasiona były składnikiem afrodyzjaku i środkiem odurzającym na Hawajach. W niektórych kręgach znajduje zastosowanie we wróżbiarstwie, uzdrawianiu i rytuałach religijnych. W Meksyku ceniony jest za właściwości psychodeliczne, które trwają nawet 6 godzin. W Polsce została zakazana nowelizacją do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 20 marca 2009 roku.

 

 

Ayahuasca

 

Jest najczęściej wykorzystywana przez południowoamerykańskich szamanów. Tubylcy od puszcz Przesmyku Panamskiego po północną Argentynę stosowali ją podczas obrzędów zgłębiania tajemnic wszechświata. Ponoć przy spotkaniu z tą rośliną można znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące wszechświata. Według szamanów można zadać tylko do 4 pytań, ponieważ większej liczby nie wytrzymałby nasz mózg. Przez plemiona indiańskie ta roślina utożsamiana jest z bóstwem kobiecym. W Polsce zakazana jest od tego roku.

Leonotis Leonorus

 

Pochodzi z południowo-wschodniej Afryki. Znana jest tam jako "Dzika Dagga" (w znaczeniu dzika marihuana). Prawdopodobnie jest silnie uzależniające, ale tam stosowana jest jako lek na gorączkę, kaszel i bóle głowy. W Polsce jest nielegalna.

 

 

Mimosa hostilis

 

Naturalnie występuje na północno-wschodnich terenach Ameryki Południowej i w Meksyku. W korze jej korzenia występują substancje psychoaktywne. W celu objawienia jej narkotycznego potencjału łączono ją z Ayahuascą. W Polsce od tego roku uznawana jest jako środek odurzający taki jak morfina.

 

 

 

Kava Kava

 

Inaczej pieprz metystynowy. Podobny jest do czarnego pieprzu. Ma lekkie działanie psychoaktywne, mimo to nie stwierdzono żadnych uzależnień od tej rośliny. Podawana jest jako herbata. Jej działanie polega na relaksacji mięśni, uśmierzaniu bólu i poprawianiu nastroju. Mieszkańcy Pacyfiku wierzą, że picie Kavy uspokaja. W Polsce posiadanie tej rośliny jest nielegalne.

 

 

 

 

Męczennica cielista

 

Często używana jest jako zamiennik opium. Jej liście się pali lub sporządza z nich herbatę, a z żywicy robi się ekstrakt. Pomaga przy przełamywaniu uzależnień od kokainy i heroiny. W Tajlandii lepiej było wydać córkę za męża, który pali kratom (męczennicę cielistą) niż marihuanę. Od kilkudziesięciu lat jest tam nielegalny i za posiadanie 30 gramów tej rośliny grozi nawet kara śmierci. W naszym kraju nielegalna jest od tego roku i za jej posiadanie grozi tylko do 3 lat.

 

Konopie indyjskie

 

Chyba nie ma osoby, która nie wie czym jest Marihuana. To określenie pochodzi z Hiszpanii. Są to wysuszone i czasami sfermentowane żeńskie kwiatostany tej rośliny. Ma działanie psychotropowe, uspokajające i przeciwbólowe. U niektórych wywołuje lekką euforię. Jest nielegalna.

 

 

Bieluń

 

Ze względu na narkotyczne właściwości nazywany był: czarcim zielem, diabelskim zielem lub trąbą anioła. Jest rośliną halucynogenną i trującą. W naszym kraju, często nieświadomie, jest ozdobą ogródków.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin