Rodzaje_masażu.doc

(45 KB) Pobierz
Rodzaje masażu

Rodzaje masażu

 

Masażysta, wykonując zabiegi - dobiera nie tylko siłę, ale sposób i technikę masażu. Istnieje dość sporo technik i nieskończenie wiele sposobów masowania. Do najważniejszych technik należą:

 

Masaż klasyczny – jest podstawową techniką, która stosowana jest przez profesjonalistów jako tło dla właściwego masażu. Od niego zaczyna się terapia, on też jest przygotowaniem do zabiegu, który leczy. Nie można natomiast powiedzieć, że jest sam w sobie skuteczną metodą leczenia – jest po prostu mało efektywny i dość męczący dla masującego.

 

Masaż segmentarny – jest bardzo zaawansowaną techniką polegającą na wykorzystaniu oddziaływań reflektorycznych pomiędzy odpowiednimi odcinkami na poziomie poszczególnych segmentów, jak również pomiędzy niektórymi segmentami ludzkiego ciała. Ten masaż nadaje się świetnie do leczenia nie tylko chorób narządu ruchu i oddziaływania w sposób ogólny na organizm chorego, ale też do usuwania objawów i przyczyn całego szeregu chorób wewnętrznych.

 

Masaż izometryczny – jego celem jest przede wszystkim praca nad mięśniami chorego i ich wzmocnienie. Bywa stosowany też u sportowców.

 

Masaż metodami uciskowymi – jego korzenie sięgają kultur dalekowschodnich. Polega na silnym uciskaniu odpowiednich punktów na ciele masowanego i wywoływaniu efektu leczniczego, bądź na drodze oddziaływań reflektorycznych, bądź też w sposób bezpośredni.

 

Drenaż limfatyczny – jest to masaż, którego zadanie polega na przepchnięciu krwi żylnej i limfy, a tym samym usunięciu obrzęków. Ma swoje zastosowanie również w gabinetach kosmetycznych.

 

Masaż Chiński – jest to obszerna dziedzina wiedzy i z niej wynikające metody leczenia. Bardzo ściśle wiąże się z filozofią i religią starożytnych Chin. W ostatnich latach jest wyjątkowo modną metodą, jednak nie należy lekceważyć tu pewnej sprawy, otóż jego skuteczność jest bardzo silnie związana z nastawieniem emocjonalnym i subiektywnymi odczuciami pacjenta.

 

Masaż relaksacyjny – polega na stosowaniu chwytów i opracowań doprowadzających pacjenta do odprężenia. Istotą zabiegu jest ogólne rozluźnienie zarówno mięśni, jak i zmniejszenie napięć układu nerwowego. Ten rodzaj masażu można połączyć z innymi metodami relaksacji jak np. aromaterapią, muzykoterapią...

 

Masaż odchudzający – jego celem jest przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Należy pamiętać, że masaż nie odchudza, a jedynie wspomaga ten proces i jeżeli nie jest połączony z odpowiednią dietą oraz aktywnością fizyczną, nie może być uznany za terapię odchudzającą.

 

Masaż antystresowy i antydepresyjny – podobnie jak w przypadku masażu, relaksacyjnego jego celem jest uzyskanie odprężenia i rozluźnienia, w szczególności układu nerwowego. Zabieg jest jednak wykonywany w sposób bardziej delikatny z uwzględnieniem aktualnego stanu psychicznego pacjenta.

 

To tylko kilka najważniejszych technik, jakimi dysponuje arsenał profesjonalnego masażysty. Trzeba wiedzieć jednak, że każdy pacjent i każda jednostka chorobowa jest osobnym przypadkiem, do którego należy podchodzić w sposób indywidualny, stąd też bierze się owa nieskończoność w sposobach masowania.

 

Terapeuta ma za zadanie dobrać i odpowiednio zastosować te techniki, czy ich elementy, które przyniosą w danym przypadku najlepszy efekt.

 

Nie jest to zadanie łatwe, ale po wielu latach praktyki nabiera się potrzebnej wprawy. :-)

 

 

MASAŻ KLASYCZNY

 

Do masażu klasycznego należą zabiegi, które mają na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta, znajdują one zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób z dziedziny ortopedii, neurologii, pediatrii, ginekologii ora chorób internistycznych. Masaż klasyczny uwzględnia odpowiednie ułożenie pacjenta, zapewniając rozluźnienie mięśni poddawanych masażowi. W zależności od sytuacji masaż klasyczny może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego.

 

MASAŻ ODCHUDZAJĄCY

 

Masaż odchudzający - to intensywne i głębokie zabiegi manualne rozbijające nagromadzoną w nadmiarze tkankę tłuszczową połączone z modelowaniem mięśni.

Intensywne i energiczne rozcieranie prowadzi do zwiększonego wydzielania ciepła, co z kolei przyspiesza wewnątrztkankową przemianę materii. Oklepując, masażysta wprowadza mięśnie w silne drgania, powodujące rozdrabnianie złogów oraz rozbijające tkankę tłuszczową. Dodatkowo, stosowane w trakcie masażu ugniatanie, pozwala na wyprowadzenie toksyn przez krwioobieg poza ustrój.

 

MASAŻ RELAKSACYJNY

 

Masaż ten ma przede wszystkim zastosowanie przy redukcji napięć oraz stresu. Stres atakuje zarówno małe jak i duże partie mięśni, osłabiając nie tylko ogólne krążenie, ale także cały układ limfatyczny, który jest oparty na regularnych skurczach mięśni. Usztywnienie ich przez podwyższony tonus mięśniowy osłabia także układ odpornościowy, limfa zaczyna trudniej krążyć. Nadmierne rozbudowanie niektórych mięśni, a także usztywnienie ich w wyniku oddziaływania chronicznego stresu wpływa nie tylko na sposób poruszania się, ale jednocześnie zmniejsza się elastyczność oraz gracja ciała.

 

MASAŻ AROMATERAPEUTYCZNY

 

Jest to forma masażu relaksacyjnego z zastosowaniem wonnych olejków roślinnych, które skutecznie zwiększają efektywność masażu. Masaż olejkami eterycznymi jest coraz bardziej popularny nie tylko ze względu na jego skuteczność, ale także z powodu przyjemnych doznań. Mózg człowieka reaguje nawet na słabe bodźce zapachowe, dlatego też wystarczy niewielka ilość olejku. Aromaterapia wyjątkowo skutecznie zwalcza napięcia emocjonalne, oraz odbudowuje nasz układ wegetatywny redukując negatywne skutki codziennego stresu.

 

 

WPŁYW MASAŻU NA TKANKĘ SKÓRNĄ

 

Podczas masażu usuwane są ze skóry obumarłe komórki naskórka.

 

Masaż ułatwia oddychanie skórne.

 

Poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych.

 

Pod jego wpływem naczynia skórne rozszerzają się, przez co poprawia się odżywienie skóry i znajdujących się w niej gruczołów.

 

Masaż przyśpiesza obieg krwi i chłonki w naczyniach skórnych, dzięki czemu z jednej strony następuje bardziej aktywne dostarczanie tkankom i organom substancji odżywczych a z drugiej strony - szybsze wydalanie produktów przemiany materii. Skóra staje się jędrna i ma odpowiedni koloryt.

 

 

WPŁYW MASAŻU NA TKANKĘ MIĘŚNIOWĄ

 

Pod wpływem masażu tkanka mięśniowa jest lepiej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze.

 

Masaż powoduje szybsze wydalanie produktów przemiany materii.

 

Zwiększa zdolność mięśni do pracy (po 5 - minutowym masażu zdolność do pracy zmęczonego mięśnia wzrasta 3÷5 krotnie).

 

Pobudza włókna mięśniowe do skurczu i podnosi ich napięcie, co zapobiega zanikom mięśniowym.

 

 

WPŁYW MASAŻU NA STAWY I APARAT WIĘZADŁOWY

 

Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość ścięgien oraz więzadeł a co za tym idzie wzrasta stopień ruchomości stawu.

 

Pod wpływem masażu zdolność stawów do pracy jest przywracana dużo szybciej, a ryzyko kontuzji zmniejszone do minimum.

 

 

WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD KRWIONOŚNY I LIMFATYCZNY

 

Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy, co powoduje wzmożenie zasilania organów w tlen i substancje odżywcze.

 

Zwiększa szybkość usuwania z organizmu produktów rozpadu, likwiduje objawy zastoinowe, przyspiesza wchłanianie obrzęków.

 

Ułatwia odpływ krwi żylnej.

 

Zmniejsza opór krwi w tętnicach, przez co ułatwia pracę serca.

 

Pod wpływem masażu naczynia krwionośne rozszerzają się i wzrasta szybkość obiegu krwi.

 

 

WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD NERWOWY

 

Działając na centralny układ nerwowy powoduje wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów organizmu.

W zależności od potrzeb może działać pobudzająco lub uspokajająco.

 

 

WPŁY MASAŻU NA INNE UKŁADY

 

Masaż przyśpiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa.

 

Pod wpływem masażu polepsza się działanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen.

 

Masaż wpływa na układ pokarmowy polepszając jego ukrwienie, co w znacznym stopniu poprawia trawienie i przyswajanie substancji odżywczych, a także przyspiesza wydalanie z przewodu pokarmowego produktów nie strawionych.

 

Pod wpływem masażu zwiększa się ilość krwi przepływającej przez nerki, przez co poprawia się ich czynność filtracyjna i lepiej wydalane są substancje przemiany materii.

 

 

WSKAZANIA DO MASAŻU

 

stany po złamaniach kości, stany pourazowe (po zdjęciu opatrunku gipsowego),

 

stłuczenia, skręcenia,

 

stany pooperacyjne, blizny,

 

przewlekłe zapalenia stawów, mięśni, ścięgien,

 

choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe,

 

zespół bólowy ścięgna Achillesa,

 

wady wrodzone oraz zaburzenia rozwoju narządu ruchu,

 

wady postawy i stany wywołane przeciążeniem mięśni oraz stawów,

 

zespoły bólowe kręgosłupa,

 

porażenia i niedowłady,

 

choroby przemiany materii,

 

choroby reumatoidalne stawów,

 

nerwobóle,

 

kręcz szyi,

 

nadwaga.

 

 

PRZECIWWSKAZANIA DO MASAŻU

 

wszystkie ostre i niektóre podostre stany zapalne,

 

choroby przebiegające z wysoką gorączką (powyżej 38 st.C),

 

choroby nowotworowe (złośliwe i niezłośliwe),

 

zapalenie żył, duże żylaki i tętniaki,

 

zaawansowana choroba nadciśnieniowa,

 

zmiany ropne i zapalne na skórze chorego,

 

krwotoki lub tendencje do ich występowania,

 

menstruacja.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin