Terapia przez sztukę.doc

(32 KB) Pobierz

Terapia przez sztukę

Mówi się w mieście, że w Teatrze Ludowym to zawsze dzieje się coś ciekawego. I to prawda. Program „Terapii przez sztukę” bierze pod uwagę tzw. zwykłych ludzi i ich zwyczajne problemy. Każdy kto chce coś w swoim życiu poprawić może w kontakcie z Teatrem Ludowym skorzystać.
Co prawda dyrektor Jerzy Fedorowicz zastrzega się: „Nie wymyślamy niczego nowego, w tym co robimy odwołujemy się do prastarej tradycji antycznej. Przecież dramoteraopię stosowano już w IV wieku p.n.e. w Pergamomie.”
Program „Terapii przez sztukę” obejmuje przede wszystkim specjalnie napisane i w specjalny sposób wyreżyserowane spektakle. Aktualnie są to „Bici biją”, „Odlot” na Scenie Nurt i „Błysk rekina” na Dużej Scenie.
„Błysk rekina” i „Bici biją” to spektakle nawiązujące do palących problemów przemocy i agresji. Inka Dowlasz: „Nie wystarczy dziś pokazać, że świat jest taki, czy taki. Naszą powinnością jako artystów jest wykorzystać możliwości teatru tak, aby dawał on to, co dawał w starożytności: możliwość zharmonizowania systemu nerwowego i osobistego rozwoju”. Spektakl „Odlot” nawiązuje do trzech bardzo istotnych spraw. Po pierwsze mówi o towarzyszącym nam na co dzień i niszczącym związki lęku. Po drugie o tym, jak łatwo jest w sytuacji emocjonalnej niepewności sięgnąć po...( narkotyki?), a po trzecie wreszcie spektakl ten jest wykładnią, że w gruncie rzeczy z najgorszej nawet sytuacji można wybrnąć i wyciągnąć twórcze wnioski.
Czy terapia przez sztukę działa? Inka Dowlasz: „Jedną z recenzji, które noszę w sercu test ta, którą otrzymałam okrężną drogą „Byłem na „Bici biją” i pewnych rzeczy już nigdy nie zrobię”- powiedział chłopak z poprawczaka do swojej kuratorki.
Autorzy programu „Terapii przez sztukę” duży nacisk kładą też na kontakt bezpośredni organizują spotkania, wykłady, warsztaty, a nawet roczne studium dla nauczycieli i zawodowych „pomagaczy”. Dzięki temu zawsze dotykamy najbardziej aktualnych i palących problemów. O tym jak istotne znaczenie ma ta praca świadczy uznanie i zainteresowanie dzielnością Teatru Ludowego coraz większej ilości instytucji. Do tradycji należy już współpraca z Komendą Policji, Kuratorium Oświaty, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSISTEJ, wspólne projekty ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu, Zespołem Szkół Specjalnych nr. 1 w Krakowie i zainteresowanie Miejskiego Programu Przeciwdziałania przestępczości Młodzieży prowadzonego przez Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. Nad III edycją festiwalu sztuki dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Festiwalem Radości i Uśmiechu Lajkonik Kraków 2002” patronat objęła Pani Jolanta Kwaśniewska.
_________________
Teatr Ludowy

Powrót do góry

Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailOdwiedź stronę autora

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin