JAGODA.doc

(110 KB) Pobierz
1

1.0 CEL I ZAKRES PRACY, MATERIAŁY WYJŚCIOWE.

 

Projekt budynku mieszkalnego wykonanego w systemie OWT67N wykonano na zlecenie Katedry Technologii i Zarządzania Politechniki Gdańskiej w Gdańsku.

Celem pracy jest wykonanie projektu technologii robót budowlanych. W zakres projektu wchodzą roboty montażowe. Opracowanie obejmuje transport i montaż materiałów, warunki BHP na budowie.

2.0 CHARAKTERYSTYKA I DANE TECHNICZNE OBIEKTU.

 

Projektowany obiekt to budynek mieszkalny, dziewięciokondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony realizowany w systemie OWT67N67N. Długość budynku to 8153 cm, szerokość 992 cm, a wysokość 2790 cm.

System OWT67N jest zamkniętym rozwiązaniem konstrukcyjno-technologicznym. Stosuje się go przede wszystkim dla wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego.

Wysokość kondygnacji nadziemnych wynosi 280 cm brutto, a kondygnacji podziemnych 250 cm brutto.

Ściany podłużne występują w rozstawie osiowym 480 cm.

Rozstawy osiowe ścian poprzecznych to 270 i 540 cm. Zabudowa klatkowa. Budynek posiada loggie. Ściany szczytowe nadziemia są grubości 17 cm. Grubość ścian szczytowych podziemia, ścian wewnętrznych oraz płyt stropowych wynosi 14 cm.

 

3.0 Warunki, terenowe, hydrologiczne, lokalizacja.

 

Projektowany budynek mieszkalny powstanie w Wąbrzeźnie na osiedlu mieszkaniowym 700-lecia przy ulicy Cisowej. Obiekt będzie znajdował się na gruntach klasy III. Nie ma konieczności obniżenia poziomu wód gruntowych.

 

4.0 Roboty montażowe.

 

Po zasypaniu wszystkich wykopów zostanie ułożone torowisko dla żurawia.

Podłoże ziemne należy wzmocnić i starannie zagęścić.

Równocześnie należy przygotować teren do składowania prefabrykatów i wykonać drogi tymczasowe do ich dowozu na składowiska.

Założono jednostronny montaż budynku oraz wykonanie wszystkich robót montażowych jednym żurawiem -
ŻB 75/100, z tego samego torowiska. Torowisko żurawia należy wykonać po stronie loggii(przeciwnej do wejścia do budynku).

Przyjęto montaż elementów prefabrykowanych z naczep ciągników siodłowych tzw. Montaż z „kół”.

Montaż poszczególnych kondygnacji budynków należy przeprowadzać działkami montażowymi, a pionowanie - metodą geodezyjną.

Kolejność montowania elementów projektowanego budynku dokonano według następujących wytycznych.

- montaż ścian wewnętrznych podłużnych i poprzecznych,

- montaż ścian-belek zewnętrznych podłużnych,

- montaż bloków wentylacyjnych i spalinowych,

- montaż ścianek działowych,

- montaż bloków elektrycznych,

- montaż płyt stropowych,

- montaż elementów klatki schodowej,

- montaż płyt balkonowych.

Przed rozpoczęciem montażu płyt dachowych panwiowych  należy wymurować ścianki ażurowe z cegły, stanowiące oparcie dla płyt dachowych panwiowych; obmurować cegłą bloki wentylacyjne i spalinowe nad stropem ostatniej kondygnacji oraz wykonać izolację termiczną stropu nad ostatnią kondygnacją.

Przed przystąpieniem do montażu ścian na danej kondygnacji należy założyć fartuch blaszany na „noskach” elementów szczytowych niższej kondygnacji w miejscu ich połączeń uszczelki sprężyste

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                  poliuretanu i warstwę zaprawy cementowej grubości 2 cm pod płaszczyzny oparcia konstrukcyjnej warstwy tych elementów.

Bezpośrednio po prawidłowym ustawieniu ścian szczytowych w wyznaczonych osiach poziomych oraz w pionie (za pomocą stężeń montażowych)należy wykonać izolacją pionową złącza pomiędzy dwoma elementami ścian szczytowych z warstwy papy na lepiku oraz z paska styropianu na lepiku.

Po zakończeniu montażu budynku spoiny pionowe pomiędzy elementami ścian szczytowych trzeba wypełnić od zewnątrz kitem trwaleplastycznym „PLASTKIT”.

Ściany wewnętrzne podłużne i poprzeczne, układać na warstwie zaprawy cementowej grubości 2 cm, dokładnie w uprzednio wyznaczonych osiach poziomych.

Połączenia spawane, pomiędzy ścianami wewnętrznymi poprzecznymi i podłużnymi , tworzącymi węzeł pionowy należy rozpocząć dopiero po dokładnym ustawieniu ich w pionie.

Wypełnienie złączy pionowych betonem należy prowadzić z poziomu stropu, po uprzednim wykonaniu połączeń spawanych pomiędzy płytami stropowymi oraz po zmontowaniu deskowań tego węzła.

W celu zachowania wymaganego poziomu montażu dla poszczególnych elementów ściennych pożądane jest stosowanie kalibrowanych podkładek stalowych o szerokości od 25 do 30 mm i długości 14 cm (odpowiadającej szerokości ścian). Podkładki te, po wystarczającym stwardnieniu zaprawy w spoinach poziomych, powinny być odzyskiwane przez ich „wybicie”.

Ściany zewnętrzne betonowe należy opierać „na sucho” w specjalnych wycięciach poprzecznych ścian wewnętrznych i ścian szczytowych.

Połączenia stałe spawane trzeba wykonywać, pomiędzy ścianami zewnętrznymi belkowymi i ścianami wewnętrznymi oraz pomiędzy płytami stropowymi i ścianami zewnętrznymi belkowymi, po uprzednim sprawdzeniu prawidłowego ustawienia elementów w pionie i osiach poziomych.

Wszystkie połączenia spawane oraz izolację węzła powinno się wykonywać zgodnie z katalogiem węzłów dla systemu OWT67N.

Płyty stropowe należy układać na ścianach na warstwie zaprawy cementowej grubości 2 cm ,po uprzednim zakończeniu montażu na danej działce montażowej wszystkich elementów.

Przy montażu płyt stropowych w celu zapewnienia równej płaszczyzny sufitu , należy ustawić dwa stemple teleskopowe z głowicami płaskimi w pobliżu końców ich oparcia w ten sposób ,aby głowice górne stempli stanowiły jednocześnie oparcie dla drugiej płyty stropowej na danej działce konstrukcyjnej.

Stemple teleskopowe mogą być usunięte dopiero po:

- wykonaniu wszystkich połączeń spawanych,

- założeniu zbrojenia w postaci spirali w spoinach podłużnych stanowiących połączenie krawędzi swobodnych każdej pary płyt stropowych - ułożeniu zbrojenia  w połączeniach , węzłach i wieńcach zgodnie z dokumentacją konstrukcyjną,

- zabetonowanie wszystkich węzłów , połączeń i wieńców na danej działce montażowej - uzyskaniu minimum 0,7 wytrzymałości projektowanej betonu w węzłach, połączeniach i wieńcach.

W czasie prowadzenia robót montażowych należy kontrolować wbudowane elementy w zakresie:

- osiowego ustawienia elementu,

- pionowego lub poziomego ustawienia elementu,

- wielkości przesunięć elementu w pionie oraz poziomie zarówno w kierunku poprzecznym jak i podłużnym,

- wielkości przesunięcia elementu jednej kondygnacji

w stosunku do kondygnacji następnej .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.4.1 Montaż prefabrykatów ściennych.

 

 

Montaż prefabrykatów ściennych trzeba poprzedzić pracami przygotowawczymi, które polegają na:

- wyznaczeniu śladów osi i krawędzi wbudowania ścian,

- niwelacji powierzchni stropu w miejscach ustawienia prefabrykatów ściennych,

- przygotowaniu miejsca na ustawienie prefabrykatu ściennego na stropie,

Przy ustawieniu tych elementów należy przestrzegać następujących wytycznych:

- zapewnienia stateczności zmontowanych fragmentów konstrukcji,

- montaż ścian musi być prowadzony z wyprzedzeniem montażu stropów o co najmniej jedną działkę.

 

 

4.4.2 Montaż prefabrykatów stropów i dachów.

 

 

W celu zapewnienia fabrykatom płytowym oparcia na całych ich powierzchniach oporowych stosuje się urządzenia nazwane ryglami. Eliminują one podkładki, ponieważ prefabrykaty opierają się na deskach spoziomowanych ryglami, przez co uzyskuje się też równomierność oparcia płyt na odpowiedniej pod względem grubości warstwie zaprawy. Rozściełanie zaprawy następuje bezpośrednio przed podaniem prefabrykatu, po uprzednim zwilżeniu wodą płaszczyzny oporowej.

              Płyty wymagają dokładnego układania za pomocą żurawia. Późniejsza ich rektyfikacja jest niedozwolona. Ażeby zapewnić właściwe naprowadzenie płyty na projektowane miejsce, należy w końcowym momencie jej opuszczania posługiwać się drążkami montażowymi. Płytę opuszcza się po ich ostrzach. Jeżeli płyty nie ułożono dokładnie, należy podnieść ją żurawiem i dokonać ponownej próby.

 

4.4.3 Montaż prefabrykatów schodów.

 

              Zaleca się przeprowadzanie montażu spoczników i biegów schodowych w dwóch etapach. Przy ustawieniu ścian trzeba zamontować spocznik miedzykondygnacyjny oraz dolny bieg schodowy, a przy montażu stropu - spocznik na jego poziomie, a następnie bieg górny. Biegi schodowe należy zawieszać na zawiesiach zapewniających im pozycje taką samą, jak pozycja wbudowania. Przy montażu biegów schodowych powinno pracować trzech montażystów: dwóch z nich przyjmuje prefabrykat stojąc na dolnym spoczniku, a brygadzista przyjmuje go na spoczniku górnym. Prefabrykaty schodów nie mogą podlegać późniejszej rektyfikacji.

 

4.4.4 Dopuszczalne odchyłki montażu.

 

Dopuszczalne odchyłki od osi projektowanych budynków przy montażu prefabrykatów systemu OWT67N.

 

 

 

Rodzaje prefabrykatów

Przesunięcie prefabrykatów

Wychylenie z pionu

Przesunięcie górnej kond.

 

w pionie

mm

w poprzek

mm

wzdłuż

mm

 

mm

względem dolnej

Płyty ścian wewnętrzne

±10

±5

±5

±5

±5

Usztywniające płyty wewnętrzne ścienne

±10

±5

±5

±5

±5

Płyty ścienne szczytowe

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin