płaskie z koła - bocian i żabka.doc

(155 KB) Pobierz
płaskie z koła - bocian i żabka

Technika – kiri – origami płaskie z koła

Aniołek

W technice tej model origami wykonany jest z kilku poskładanych w odpowiednie formy kół, przy czym na niektórych wybranych kołach dokonujemy w miejscu uprzedniego zgięcia nacięcie (nacinamy fragment płaszczyzny origami lub odcinamy ten fragment w taki sposób, aby kształt wyjściowej płaszczyzny origami nie zatracił formy koła). Docelowa forma origami powstaje po zestawieniu poskładanych kół i naciętych poskładanych kół w zwartą, jednolitą kompozycję. Formy pozaginanych kół na modelu zachodzą na siebie, mogą łączyć się krawędziami, czasami układają się warstwami naprzemiennie. Po zakończeniu procesu modelowania i kompozycji przy użyciu niewielkiej ilości kleju poskładane koła w modelu podklejamy do tła, ale tylko w miejscach, które do niego przylegają. Trzeba pamiętać, iż istotą tej techniki jest nadal składanie, modelowanie i kompozycja, a nie wycinanie i wyklejanie.

Sposób nacinania koła przed jego zastosowaniem do budowy modelu opiera się na zasadzie zginania koła na pół, dalej zaginania zakładki opierającej się o średnicę koła, odgięcia tej zakładki, aby dokonać nacięcia po uprzednio wykonanym zgięciu. Nie wszystkie poskładane koła w modelu muszą być podklejone. Podklejamy tylko te miejsca, które zapewnią utrzymanie zwartej kompozycji na kartonie.

 

Model w technice kiri-origami płaskie z koła powstaje przy użyciu trafnej liczby kół, tzn. najmniejszej możliwej, przy której model powstać może. Ta zasada wpływa na poprawność kompozycyjną modelu, który w swej formie powinien być symboliczny i prosty.

Kolejna zasada tej techniki wiąże się ze stosowaniem odpowiedniej liczby zgięć na składanych kołach. Podobnie jak w origami klasycznym modele odróżniają się od siebie stopniem trudności, czyli w konsekwencji bardziej lub mniej skomplikowaną strukturą formy. Prawidłowy model w technice kiri-origami płaskie z koła powinien być zbudowany z poskładanych kół o bardzo zbliżonej liczbie zgięć.

Kurczak

Skrzacik

Technika kiri-origami płaskie z koła została opracowana podczas warsztatów dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, których dysfunkcje uniemożliwiają podjęcie trudu składania form przestrzennych. Warto poznać ją, ponieważ jest to ciekawa propozycja zmiany obowiązujących reguł składania i poznanie nowych, które tworzą kolejne pole doświadczeń edukacyjnych. Tylko ucieczka od raz wyznaczonych reguł, które nie ewoluują, pozwala działać wyobraźni.
„Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza.” – Albert Einstein.

Technika – origami płaskie z koła

Osiołek

W technice tej model origami wykonany jest z kilku poskładanych w odpowiednie formy kół. Docelowa forma origami powstaje po zestawieniu poskładanych kół w zwartą, jednolitą kompozycję. Formy pozaginanych kół na modelu zachodzą na siebie, mogą łączyć się krawędziami, czasami układają się warstwami naprzemiennie. Po zakończeniu procesu modelowania i kompozycji, przy użyciu niewielkiej ilości kleju poskładane koła w modelu podklejamy do tła, ale tylko w miejscach, które do niego przylegają. Trzeba pamiętać, iż istotą tej techniki jest składanie, modelowanie i kompozycja, a nie wyklejanie. Nie wszystkie poskładane koła w modelu muszą być podklejone. Podklejamy tylko te miejsca, które zapewnią utrzymanie zwartej kompozycji na kartonie.

Model w technice origami płaskie z koła powstaje przy użyciu trafnej liczby kół tzn. najmniejszej możliwej przy której model powstać może.

Ta zasada wpływa na poprawność kompozycyjną modelu, który w swej formie powinien być symboliczny i prosty.

Druga zasada tej techniki wiąże się ze stosowaniem odpowiedniej liczby zgięć na składanych kołach. Podobnie jak w origami klasycznym modele odróżniają się od siebie stopniem trudności, czyli w konsekwencji bardziej lub mniej skomplikowaną strukturą formy. Prawidłowy model w technice origami płaskie z koła powinien być zbudowany z poskładanych kół o bardzo zbliżonej liczbie zgięć. Niektórzy twórcy modeli w tej technice stosują do ich budowy nawet matematyczne wzory, aby modele utrzymać w oryginalnym własnym stylu.

Kubuś

Tygrysek

Technika origami płaskie z koła przeznaczona jest przede wszystkim dla dzieci i osób, które przerażone stopniem trudności technik przestrzennych boją się składać papier. Polskie Centrum Origami stosuje tę technikę od wielu lat jako wstęp do poznawania różnych technik składania papieru, bada jej wykorzystanie w edukacji i terapii. Origami z koła polecamy wszystkim osobom, które boją się technik przestrzennych. Zapewniamy , iż po dłuższym treningu z pewnością składanie form przestrzennych nie będzie już takie trudne, a sympatyczne modele płaskie z kół zrealizują zapewne przepiękne słowa przytaczane często przez naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II: „Moc w słabości się doskonali”.

płaskie z koła - bocian i żabka

Witam, pilnie potrzebuję wzorów wykonania z koła wymienionych w temacie bociana i żaby. Zaczynam dopiero przygodę z origami, także proszę o zrozumienie...:) Pozdrawiam:)


Technika – origami płaskie z kwadratu

GargamelW technice tej model origami wykonany jest z kilku poskładanych w odpowiednie formy kwadratów. Docelowa forma origami powstaje po zestawieniu poskładanych kwadratów w zwartą, jednolitą kompozycję. Formy pozaginanych kwadratów na modelu zachodzą na siebie, mogą łączyć się krawędziami, czasami układają się warstwami naprzemiennie. Po zakończeniu procesu modelowania i kompozycji, przy użyciu niewielkiej ilości kleju poskładane kwadraty w modelu podklejamy do tła, ale tylko w miejscach, które do niego przylegają. Istotą tej techniki jest składanie, modelowanie i kompozycja, a nie wyklejanie. Nie wszystkie poskładane kwadraty w modelu muszą być podklejone. Podklejamy tylko te miejsca, które zapewnią utrzymanie zwartej kompozycji na kartonie.

Model w technice origami płaskie z kwadratu powstaje przy użyciu trafnej liczby płaszczyzn origami tzn. najmniejszej możliwej liczbie kwadratów przy której model powstać może. Ta zasada wpływa na poprawność kompozycyjną modelu, który w swej formie powinien być symboliczny i prosty.

Druga zasada tej techniki wiąże się ze stosowaniem odpowiedniej liczby zgięć na składanych kwadratach. Podobnie jak w origami klasycznym modele odróżniają się od siebie stopniem trudności, czyli w konsekwencji bardziej lub mniej skomplikowaną strukturą formy. Prawidłowy model w technice origami płaskie z kwadratu powinien być zbudowany z poskładanych płaszczyzn origami o bardzo zbliżonej liczbie zgięć. Bardzo często w modelach płaskich z kwadratu występują już formy, które mają swe zastosowanie jako bazy wyjściowe w origami przestrzennym. Bardzo często stosuje się w technice origami płaskie z kwadratu np. bazę lody. Polskie Centrum Origami stosuje tę technikę od wielu lat jako kolejny krok w poznawaniu własności papieru. Przy wykorzystaniu tej techniki dzieci stopniowo wkraczają w świat technik przestrzennych z kwadratu.

Zabawę z kwadratami polecamy wszystkim osobom, które boją się technik przestrzennych, a poznały już technikę origami płaskie z koła. Zapewniamy, iż po dłuższym treningu przy użyciu techniki origami płaskie z kwadratu znacznie usprawni się Państwa wyobraźnia, a efekt swobodnej, choć nieskomplikowanej jeszcze zabawy origami zapewni duże poczucie satysfakcji.
„Bez swobodnej gry wyobraźni nie byłaby możliwa żadna praca twórcza. Jesteśmy jej niewypłacalnymi dłużnikami.” – Carl Jung.

Technika – kiri – origami płaskie z kwadratu

Technika – origami płaskie z trójkąta

Technika – kiri – origami płaskie z trójkąta

Zgłoś jeśli naruszono regulamin