gry i zabawy.doc

(57 KB) Pobierz
Bardzo duży wpływ na rozwój dziecka mają rodzice, opiekunowie, a jednym z czynników wpływających na ten rozwój jest zabawa - wspólna zabawa rodzica, opiekuna z dzieckiem

Bardzo duży wpływ na rozwój dziecka mają rodzice, opiekunowie, a jednym                      z czynników wpływających na ten rozwój jest zabawa - wspólna zabawa rodzica, opiekuna z dzieckiem. Daje ona dziecku ogromną radość,                             a jednocześnie jest źródłem zdobywania wielu wiadomości i umiejętności oraz nowych doświadczeń. Niekiedy jednak wyczerpują się rodzicowi pomysły na wspólną zabawę, tutaj znajdziesz kilka propozycji na miłe spędzenie czasu                  z dzieckiem, może przypomnisz sobie jak to miło jest być dzieckiem...
 

 

 

*NA DWORZE
Jest to zabawa w Eskimosów łowiących ryby. Dzień wcześniej trzeba wylać(w ogródku, kącie parku) trochę wody na duży foliowy worek na śmieci -tak by powstał "mały stawik". Najlepiej by worek nie był czarny tylko kolorowy, np niebieski. Trzeba przygotować wycięte rybki z tektury(pudło po tv itp) z przyczepionymi kółeczkami z drucika oraz wędki(kijek do którego przywiązujemy sznurek i na dole: haczyk z drucika).Bierzemy dziecko na spacer i staw jest dla niego niespodzianką. A potem zawody zręcznościowe: kto złowi najwięcej rybek.

* ÓSEMKI
Bierzemy dość dużą kartkę. Może być długa i wąska. Rysujemy leżącą ósemkę. Dziecko różnymi kredkami rysuje po śladzie tej ósemki. Zmieniamy rękę i kierunek rysowania. Wychodzą kolorowe drogi/kreski. Mniejszemu dziecku można prowadzić rączkę. Powstały rysunek przypomina drogę, na którą naklejamy wycięte z gazety samochody, tyle ile się zmieści. "Robimy" wyścig. Starsze dziecko może samo wycinać. Potem bawimy się jeszcze w nazywanie/zgadywanie marek. Zabawa wbrew pozorom nie tylko dla chłopców.

* WYKORZYSTANIE CZASOPISM I ULOTEK REKLAMOWYCH
Zanim wyrzucicie cokolwiek kolorowego do kosza warto się przyjrzeć, czy nie da się tego jakoś wykorzystać. My wycinamy obrazki - postacie ludzi, zwierząt, produkty spożywcze, itp. Na w/w stronie z szablonami jest wózek do supermarketu. Od czasu do czasu pastwimy się nad ulotkami reklamowymi i "robimy zakupy", naklejając na wózek wycięte zdjęcia produktów. Z innych wyciętych rzeczy robimy obrazki - daję dzieciom pustą kartkę i one tworzą obraz. Jak im czegoś brakuje - dorysowują
 


* OBRAZKI Z PROSTYCHKSZTAŁTÓW
Wycinam różne kształty z kolorowego papieru i dzieci tworzą obraz. Np. kwadrat to dom, trójkąt -dach, małe kwadraciki - okna, itp. Powstają naprawdę fajne prace. Jeszcze lepiej jak można wykorzystać inne materiały - różne tkaniny, watę (np. na chmury),sznurki, tasiemki, ryż (z czasem zaczyna odpadać  . W ogóle w sklepach jest dużo fajnych rzeczy do kupienia, o jakich się nie śniło kiedy ja byłam dzieckiem. Bloki techniczne kolorowe, nie gniotące się wycinanki w metalicznych kolorach, nożyczki o ostrzach we wzorki, tęczowe papiery, samoprzylepne papiery, masy papierowe, ciastoliny, i inne. Można robić cuda.

 

* KSIĄŻECZKI
Wycinamy jakiś prosty kształt(np. jabłko, kwiatek) w kilku egzemplarzach, w tym dwóch sztywnych, kolorowych - to będzie okładka; pozostałe utworzą strony książeczki. Wszystko składamy razem, robimy 2 dziurki dziurkaczem i związujemy wstążeczką albo sznurkiem. Dekorujemy okładkę, a w środku... to już, co kto chce. Można dać dzieciom wolną rękę, można wykorzystać książeczkę do nauki - np. kolorów (wycinamy obrazki i na każdej stronie naklejamy w innym kolorze), kształtów (jedna strona to przedmioty okrągłe, inna -trójkątne, itp), słów na daną literę i tysiąca innych.


* MOBILES -czyli wiszące ozdoby.
Wycinamy cztery pary, np. motylki z szablonów nadają się doskonale. Malujemy, ozdabiamy, sklejamy razem, żeby powstały motylki dwustronne. Przygotowujemy krzyżaka - krzyżujemy dwie słomki albo dwa równe patyki, przymocowujemy nasze motylki na każdym ramieniu(sznurkiem), całość wieszamy na żyrandolu albo haczyku i nasz mobile gotowy.

 

*OBRAZKI Z BIBUŁY
Na kartce rysuję kontury jakiegoś przedmiotu, zwierzaka, kwiatka itp, z kolorowej bibułki robimy dużo maluch kuleczek i tymi kuleczkami wyklejamy rysunek wewnątrz, inna wersja - drzemy kolorowy papier na małe kawałeczki i tez wyklejamy

 

* MALOWANIE RĄCZKAMI
Można kupić takie specjalne farbki do malowania rękoma (i nogami:), podobnie jak wyżej zaczynam od jakiegoś prostego kształtu narysowanego na kartce a dziecko za pomocą farbek     i rączek (lub nóżek) domalowuje resztę - np. kształt drzewa a w miejsce liści odciski małych łapek

 

* MALOWANIE KAMYKÓW
Duże kamienie znad morza malujemy farbami, ja we wzorki..

 

* WYCINANE LISTKI
Z pomocą małego szablonu (który możemy zrobić wcześniej z tektury) odrysowuje kształt liścia (muszelki, serduszka itp.) na kolorowym papierze, a potem wycina (dziecięcymi nożyczkami do paznokci) i przykleja na kartkę z bloku. w ten sposób można zrobić naprawdę ciekawe kompozycje.

* WYDZIERANKI
Liść z wydzieranki. Odrysowujemy dość duży kontur liścia, a ona wydziera małe kawałeczki kolorowego papieru i w ten sposób go koloruje. Można w ten sam sposób zrobić dowolny obrazek: kwiatek, tęczę, choinkę... Janie kupuję już gotowych kolorowych papierów, tylko używam np. stron z reklamami z kolorowych gazet (bardzo często są to duże płaszczyzny               w jednym ciekawym odcieniu albo z ciekawą fakturą i moim zdaniem takie gazetowe wydzieranki wyglądają nawet ciekawiej niż z gotowego papieru)i papieru do pakowania prezentów.

 

* MIASTO NOCĄ
Kartkę papieru - ale takiego twardszego np. brystol maluje się farbkami na różne kolory. to maja być takie w sumie plamy różnych kolorów. jak wyschnie to smarujemy ta kartkę grubo świecą tak żeby pokryć ja woskiem. potem nakładamy na to czary lub granatowy tusz albo atrament i czekamy jak wyschnie (to jest robota dla mamy) a potem rysujemy miasto nocą - bierzemy wykałaczkę, albo gwoździk i wyskrobujemy nasz rysunek: domy, drzewa, samochody, kota na plocie. wygląda to dość efektownie.

* ZIMOWY RYSUNEK
Brystol malujemy na ciemnogranatowy lub niebieski kolor. czekamy aż wyschnie a potem pasta do zębów malujemy palcami śnieżek, bałwana, itp. jak wyschnie pasta to możemy np. farbkami domalować bałwanowi nos :-)

 

* WAZONIK
Słoik oklejamy różnokolorową plasteliną i w nią wgniatamy koraliki, jagody jarzębiny, żołędzie itp. Wychodzą bardzo efektownie!

 

* ŁÓDECZKI
Co do pomysłu z połówkami skorupek orzecha włoskiego Można je wypełnić masą solną wstawić wykałaczkę lub zapałkę, dolepić do niej trójkącik i wychodzi piękną łódeczka

* MIKROKOSMOS
Łupiemy orzech włoski by wyszły dwie łupiny nasienne. Wydrążamy ze środka
orzech. Dziecko obrysowuje orzech na kartonie, mama dorysowuje łapki, czułki i wycina cały kształt, przyklejamy wycięty karton "kropelką do orzecha. Dziecko markerami, farbą etc. koloruje orzech tak by była z niego biedronka, żuk etc. I możemy bawić się w mikrokosmos...

 

* MALOWANIE WAŁKAMIDO MALOWANIA ŚCIAN
Kupujemy wąskie wałki domalowania ścian, farba może być rozcieńczona albo gęsta Za każdym razem wychodzi cos innego. Jest to bardzo fajne dla młodszych dzieci którym ciężko trzymać pędzelka wałkiem może jeździć w ta i z powrotem:)
 

* PIECZĄTKI ZZIEMNIAKÓW
Stare to jak świat. W ziemniakach wycinamy gwiazdki, kolka, kwadraty, trójkąty, paseczki.

* GRZECHOTKI
Grzechotki z ryżu i grochu. Tubkę po papierze toaletowym zaklejamy z jednej
strony taśmą sypiemy troszkę ryżu i grochu i zaklejamy. Tubkę ozdabiamy. Można oczywiście wykorzystać kubeczki po jogurtach, metalowe puszki, buteleczki. Każda z nich będzie wydawała inny dźwięk.

 

* PISANKI
Jajka pobarwiliśmy farbkami do jaj oczywiście. Kupiłam cekiny (lśniące
kolorowe) i kuleczki złote do ozdabiania paznokci (nie wiem jak to się nazywa,
ale ziarna są wielkości kaszy kuskus, złote i kupuje się to w kosmetycznym) i
przezroczystą taśmę dwustronną. Taśma na jajko, na taśmę cekiny i kuleczki, albo same kuleczki.

 

* WIATRACZEK
Potrzebne są: drucik dosyć sztywny, ale pozwalający się formować, kartka z bloku technicznego, albo jeszcze lepiej okładka z plastikowej teczki. Z kartki wycinamy kwadrat, można go pomalować. Nacinamy go po przekątnych pozostawiając ok. 2x2 cm w środku nie przecięte. Zawijamy prawy róg każdego powstałego trójkąta do środka(można jena środeczku skleić ale niekoniecznie). Przebijamy, przekładamy drut, zaginamy go tak, by wiatraczek nie spadł, ale mógł się kręcić i zaczepiamy do roweru, a sezon rowerowy przed nami.

 

* MALOWANIEPIASKIEM
Malowanie piaskiem, zabarwionym farbami lub nie. Na kartonie klejem malujemy jakiś rysunek,  po czym nasypujemy piasek i strzepujemy.

 

* WYDMUCHIWANIE OBRAZKU
Na kartonie robimy kleks z farby i rozdmuchujemy rurka, słomka do picia.

 

* ODBIJANIE, ODCISKANIE
Kładziemy pod karton guziczki, liście inne ozdoby i odbijamy na kartonie

 

* ORIGAMI
Orgiami z kół, kwadratów lub innych figur geometrycznych. Kombinacji może być kilka. Sama technika polega na składaniu figur (np kół) i łączeniu je w
jakieś konkrety od prostych kwiatków, przez misie, ptaszki, motylki aż po całe
kompozycje. Niestety technika wymaga przygotowania ogromnej ilości kolorowych kół różnej wielkości. Od małych (które mogą być wykorzystane jako oczka ) aż po duże (średnicy 10 cm)jako brzuszków zwierząt, skrzydeł itp. Dowolność wskazana. Szereg takich propozycji znaleźć można na stronach przedszkoli.


* WYSYPYWANKA
Wysypywanka z ziół. (coś podobnego jak wysypywanka z piasku) tym razem
wykorzystujemy spory arkusz folii samoprzylepnej i na nią rozsypujemy
paprykę, bazylię, majeranek itp.

 

* KSENOTYPIA
Składamy kartkę z dużego bloku na pół i na jednej z wewnętrznych stron nakładamy farbę plakatową w dużej ilości, po czym kartki ze sobą składamy i znów otwieramy. rysunek odbija się na drugiej stronie. Teraz (oczywiście po wyschnięciu) możemy mazakiem, kredką świecową, czy dowolnym ołówkiem obrysowywać widziane elementy.

* MASKOTKI Z WŁÓCZKI
Nawija się wełnę na 4 palce od ręki dość grubo. Zdejmujemy powstały włóczkowy podłużny kłębek i przez środek nawijamy znowu wełnę w poprzek. To będzie brzuch pieska. Z przodu dzielimy włóczkę na trzy części - grubsza to będzie głowa, dwie identycznej grubości pozostałe to nogi. Każdą obwijamy też poprzek. Z tylnej części tworzymy nogi i ogonek. Można doszyć oczka z koralików i języczek z czerwonej szmatki.

 

* MAKARONIKI
Przyklejamy takie małe makaroniki o różnych kształtach do kartki i dziecko maluje je na różne kolory.

 

* WARIACJE Z WATY
Bałwanki, górki saneczkowe, etc. Przyklejamy  watę do kartki a na watę przyklejamy  np sanki wycięte z papieru kolorowego, ludziki, etc.

 

 

 

 

 

* MALOWANIE PIŁECZKAMI
Materiały:
2 - 3 piłeczki do tenisa stołowego
farby w tubce
pudełko po butach
kartka

Do pudełka po butach wkładamy kartkę. Wyciskamy do pojemniczków (np. po maśle) farby (dodajemy wody, aby niemiały zbyt gęstej konsystencji). Wkładamy piłeczkę do farby i wrzucamy następnie do pudełka (możemy wrzucić do pudełka wszystkie piłeczki -każdą w innym kolorze)Zamykamy pudełko wieczkiem i bawimy się w "trzęsące się ręce". Dziecko mocno potrząsa pudełkiem a piłeczki w środku pudełka tworzą fantastyczny obraz. Gwarantuję wspaniałą zabawę. Powodzenia!

 

* SZALEŃSTWA ZBAŃKAMI MYDLANYMI
Płyn do kąpieli, woda, słomka. Aby bańki były "mocniejsze" dodajemy cukru pudru. Można także odciąć górę z plastikowej butelki po napojach, zeszlifować troszeczkę aby niebyło ostrych brzegów i mamy aparat do baniek "gigantów".
Jeżeli mamy farby w proszku/ do kupienia w drogeriach/ można je dodać do wody i puszczać bańki na białe kartki z bloku. Powstaje ciekawy obraz.

 

* PRZEBIERANKI
Zabawa dla młodszego dziecka ucząc samodzielności. Wyrzucamy mnóstwo
ubrań /najlepiej nie najnowszych/ i bawimy się w przebieranie. Sama wtedy
popełniam "błędy" ubierając skarpetkę na dłoń a spodnie na głowę. Mnóstwo
śmiechu a dzieciak uczy się rozpoznawania ubrań.

 

* RYSOWNIE SAMOCHODZIKIEM
Rysowanie "samochodzikiem". Troszeczkę rozpuszczonej farby na talerzyku , duży arkusz papieru. Maczamy w farbie koła samochodu i obraz w esy floresy gotowy... uprzedzam najlepiej łatwo zmywalna farba i dużo cierpliwości do sprzątania ;)

 

*PSZCZÓŁKI
Rurki po papierze toaletowym. Malujemy je w żółto-czarne pasy. Główkę robimy z piłeczki pingpongowej do której dolepiamy czułki np. z wąskich kawałków tektury. Skrzydełka robimy trochę jak witraż. Wycinamy kontur z tektury i wyklejamy go kalką techniczną. Wszystko doklejamy do korpusu w odpowiednich miejscach. Jeszcze tylko można dorobić żądło i powiesić nad głową.

 



* OBRAZEK
Stara książka telefoniczna, np dwa kawałki po 30 cm. Sznurka, kartki, farby ew. kawałek bandaża. Wkładamy czystą kartkę do książki telefonicznej Nitkę moczymy w farbie(najlepiej 2 lub 3 każda umoczona winnym kolorze) Dziecko kładzie mokrą od farby nitkę w fantazyjne S ,ale niezbyt skomplikowane ,by obrazek nie był zamazany (ładniej wychodzi jak farba jest gęsta),potem kładzie 2 nitkę w innej części kartki i nakrywa kartką, zamyka książkę i przytrzymuje ją Dziecko szybko wyciąga sznurek, potem drugi i piszcząc z zachwytu otwieramy książkę rozchylamy kartki i oglądamy obrazek.
 


* MALOWANIE PIŁECZKAMI
Materiały: 2 - 3 piłeczki do tenisa stołowego, farby w tubce, pudełko ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin