Scen. nr 4-techniki mnemo.doc

(26 KB) Pobierz
Techniki mnemoniczne

Techniki mnemoniczne

Scenariusz nr 4

 

 

Cele:

Uczeń:

-          jest pozytywnie nastawiony do chęci udoskonalenia swojej pamięci

-          poznaje kolejne sposoby ułatwiające zapamiętywanie (wykorzystanie jak największej ilości zmysłów)

-          wierzy coraz bardziej w swoje siły

 

Przebieg zajęć:

 

1.      Zabawa w kręgu – „Powiedz wyraz i dodaj do niego gest”. Dzieci kolejno w kole mówią wymyślony przez siebie wyraz i wykonują wymyślony gest. Kolejna osoba musi to powtórzyć i sama coś wymyślić, itp.

 

2.      Krótkie ćwiczenie utrwalające poznany na poprzednich zajęciach sposób zapamiętywania.

Dzieci otrzymują kartki. Nauczycielka mówi 6 wyrazów, powoli, w takim tempie, aby uczniowie zdążyli wymyślić swoją historyjkę. Po czym dzieci zapisują zapamiętane słowa we właściwej kolejności. Sprawdzenie wykonanego zadania. Pozytywna motywacja.

 

3.      Nauczycielka uświadamia uczniom, że oprócz wyobrażenia sobie obrazu w zapamiętywaniu dużą rolę odgrywa również dołączenie do zapamiętywania odczucia smaku, zapachu, ruchu oraz wyolbrzymanie zapamiętywanej rzeczy.

 

4.      Po podaniu kilku przykładów przez nauczycielkę, ćwiczą dzieci. Nauczycielka kolejno podaje wyrazy, a uczniowie głośno omawiają swoje wyobrażenia wykorzystując do tego jak największą ilość zmysłów.

 

 

5.      Ćwiczenia j/w lecz indywidualnie na karteczkach. Nauczycielka podaje powoli

7 wyrazów:

·         krasnoludek

·         baloniki

·         chmury

·         lody

·         truskawka

·         domy

·         niebo

 

 

Następnie opowiada krótką historyjkę dzięki, której można łatwo zapamiętać dane wyrazy, kładąc duży nacisk na uaktywnienie jak największej ilości zmysłów.

 

 

 

Techniki mnemoniczne – scenariusz 4 c.d.

 

Oto ona:

Wyobraź sobie krasnoludka. Nosił czerwone ubranko i miał czerwoną czapeczkę. Pewnego razu wyszedł na spacer. Maszerując po ulicach miasta nagle krasnoludek zauważył na wystawie sklepowej kolorowe baloniki. Wszedł do sklepu i kupił jeden wielki, różowy balon. Nagle balon wzbił się w powietrze i poszybował blisko chmur. Przyjrzał się i zauważył, że chmura przypomina lody z bitą śmietaną. Wyobraź sobie siebie jedzącego słodkie, zimne lody. Wewnątrz lodów znajdujesz czerwoną truskawkę. Czujesz jej zapach. Przykładasz truskawkę do ust i zjadasz ją. Jest bardzo soczysta. Wydaje ci się, że unosisz się nad domami. Czujesz się jak w niebie.

 

6.      Zdaniem dzieci jest spisanie kolejno zapamiętanych wyrazów.

 

7.      Kontrola i ocena  - wzmocnienie pozytywne.

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała: Iwona Jacek

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin