Aktywacja Produktu Microsoft.doc

(30 KB) Pobierz
Aktywacja Produktu Microsoft

Aktywacja Produktu Microsoft

Autor: Krogulec   Artykuł obejrzano: 13319



Artykuł o aktywacji oprogramowania Microsoft Corporation autorstwa tejże firmy. Tekst pochodzi z materiałów udostępnianych przez firmę Microsoft Corporation.

Aktywacja produktu jest zabezpieczeniem antypirackim, które zostanie zastosowane w niektórych programach Microsoft® wprowadzanych na rynek w 2001 r., w tym w systemie operacyjnym Windows®, produktach z serii Office oraz programie do rysowania i tworzenia wykresów Visio®. Zadaniem aktywacji produktu jest ograniczenie nielegalnego kopiowania.

Aktywacja produktu wymaga od użytkowników oprogramowania Microsoft przeprowadzenia prostego i anonimowego procesu w celu aktywacji zainstalowanego oprogramowania. Aktywację można przeprowadzić korzystając z Internetu lub telefonicznie - wybór należy do użytkownika. Dokonując aktywacji przez Internet, należy podać kod identyfikacyjny produktu, po to, aby otrzymać automatycznie generowany numer identyfikacyjny instalacji, który stanowi potwierdzenie aktywacji. Nie ma konieczności podawania jakichkolwiek danych osobowych. Aktywacja przez Internet zajmuje zaledwie kilka sekund, a przez telefon, co wymaga tylko zadzwonienia do przedstawiciela Centrum Obsługi Klienta Microsoftu, nie więcej niż parę minut.

Aktywacja jest konieczna dopiero po pięćdziesiątym uruchomieniu aplikacji - w przypadku Office lub Visio, albo po upływie 30 dni od pierwszego uruchomienia systemu operacyjnego, np. Windows. Użytkownik musi aktywować produkt przed upływem tego terminu, aby móc go później używać.

W następnej wersji Windows - Windows XP - aktywację produktu będzie można wykonać podczas instalacji systemu. Przy czym będzie można wykonać aktywację internetową, gdyż podczas instalacji system Windows XP zestawi połączenie Internetowe do dowolnego dostarczyciela Internetowego, który jest preferowany przez użytkownika.

Wymóg aktywacji produktu może także dotyczyć klientów kupujących nowy komputer od producenta. Niektórzy producenci dokonują jednak aktywacji oprogramowania Microsoft fabrycznie, w związku z tym ich klient nie musi już tego robić.


Piractwo komputerowe i kopiowanie okazyjne

Koniunktura w branży oprogramowania komputerowego ma duże znaczenie dla stanu gospodarki światowej. Badanie przeprowadzone na zlecenie Business Software Alliance oraz Software and Information Industry Association wykazało, że w 1999 r. piractwo komputerowe zmniejszyło przychody ze sprzedaży oprogramowania o około 12 mld USD.

Piractwo komputerowe to nielegalne kopiowanie, reprodukowanie, używanie lub produkcja oprogramowania. Często spotykaną formą piractwa jest nielegalne kopiowanie , czyli sytuacja, w której osoby indywidualne lub firmy sporządzają kopie oprogramowania wbrew warunkom umowy licencyjnej jak np. wtedy, gdy ktoś pożycza kopię oprogramowania od kolegi z pracy lub znajomego, aby zainstalować ją na swoim komputerze, zamiast legalnie kupić ten produkt.

Aktywacja produktu stanowi zasadniczo uzupełnienie techniczne umów licencyjnych, które są powszechnie stosowane przez producentów oprogramowania. W niektórych przypadkach proces aktywacji produktu może też uświadamiać klientom warunki tej umowy.


Pomysł aktywacji produktów Microsoft

Aktywacja produktów Microsoft jako zabezpieczenie antypirackie nie jest rzeczą nową. Firma wprowadziła ją pilotażowo w 1999 r. dla wersji pakietu Office 2000 rozprowadzanych w sześciu krajach świata: Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych.

W ciągu dwóch lat trwania projektu pilotażowego Microsoft otrzymał wiele opinii od użytkowników, które zostały wykorzystane zwłaszcza w zakresie ułatwienia stosowania tej metody. Aktywacja produktu stała się obecnie procesem niezwykle prostym, który gwarantuje ochronę prywatności użytkownika, a jednocześnie zwalcza negatywne skutki piractwa komputerowego. Wielu użytkowników dostrzegło pozytywne strony aktywacji produktu, np. pewność, że ich produkt będzie zawierał podręczniki, numery identyfikacyjne, certyfikaty autentyczności i nienaruszony kod programu.

W momencie aktywacji klienci mogą także zarejestrować swój produkt w firmie Microsoft. Opcjonalna rejestracja może przyczynić się do osiągnięcia większych korzyści z zakupionego oprogramowania. Użytkownicy, którzy się zarejestrują, mogą być powiadamiani o uaktualnieniach produktów oraz wersjach serwisowych, a także otrzymywać od firmy Microsoft inne przydatne informacje. Rejestracja Internetowa oznacza, że stare formularze papierowe do rejestracji poszczególnych produktów Microsoft odchodzą w zapomnienie. Dodatkowo rejestracja Internetowa dokonywana jest przy szyfrowanym połączeniu, tak by nikt postronny nie przechwycił tajnych danych użytkownika podczas ich transferu do serwera Microsoft.


Reinstalacje, formatowanie dysku oraz modernizacje sprzętu

Aktywacja produktu Microsoft jest zabezpieczeniem elastycznym, które uwzględnia zmiany zachodzące w realnym świecie. Nie przeszkodzi użytkownikom, którzy chcą rozbudować, zmodernizować, wymienić lub sformatować swój komputer bądź dokonać reinstalacji oprogramowania.

W niektórych przypadkach, jeżeli komputer zostanie przerobiony w istotnym stopniu, może być konieczna ponowna aktywacja produktu.

Wszelkie wątpliwości dotyczące używania oprogramowania przy włączaniu komputerów do sieci są wyjaśnione w umowie licencyjnej użytkownika oprogramowania, dodawanej do legalnych programów Microsoft.


Aktywacja w Polsce

Aktywacje telefoniczną w Polsce przeprowadza Centrum Obsługi Klienta Microsoft pod ogólnopolskim numerem telefonu 0 801-308-801, oraz pod numerem (0-22) 43-11-999. Jest ono czynne 5 dni w tygodniu w godzinach od 9 do 21. Aktywacja Internetowa jest możliwa tak jak w innych krajach przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Centrum Obsługi Klienta Microsoft w szczególnych przypadkach będzie mogło skierować dzwoniącą osobę do pomocy technicznej Microsoft, która pomoże rozwiązać ewentualne problemy z oprogramowaniem.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin