M3 - Badanie progu czucia wibracji.doc

(38 KB) Pobierz

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

 

1. Ruch harmoniczny.

 

Jest to szczególny przypadek ruchu drgającego. Powstaje przez odrzutowanie na średnicę koła punktu poruszającego się ruchem jednostajnym po okręgu. Określa go szereg parametrów:

 

a) wychylenie:

 

X=A sin (ωt + φ0), gdzie

 

A – amplituda (max wychylenie)

w - prędkość kątowa

φ0 – faza początkowa

 

b) prędkość:

 

c) przyspieszenie:

 

2. Parametry fizyczne wibracji.

 

Drgania, które przenoszone są na żywy organizm przez bezpośredni kontakt z układem drgającym, nazywane są wibracjami. Chodzi tu zwykle o częstotliwości z zakresu poniżej kilkunastu Hz. Wibracje opisują te same wielkości co ruch harmoniczny, jednak najważniejsze dla nas są amplituda i częstotliwość.

 

3. Zjawisko rezonansu mechanicznego.

 

Rezonansem mechanicznym nazywamy pobudzenie ciała do drgań wskutek przekazywania mu drgań o okresie drgań równym okresowi jego drgań własnych.

 

4. Mechanoreceptory.

 

Występują na skórze (ciałka Vatera-Paciniego) oraz w uchu wewnętrznym. Te drugie reagują np. na drgania akustyczne a także na przyśpieszenie i zmiany równowagi organizmu. Są to komórki mające na jednym z końców włosowate wyrostki ułożone w pęczek o jednej tylko płaszczyźnie symetrii. Odkształcenie wyrostków w określonym kierunku powoduje depolaryzację komórki w okolicy pęczka, która rozprzestrzenia się ku podstawie komórki i tam aktywuje kanały przepuszczające jony wapniowe. Wniknięcie Ca2+ do komórki powoduje wydzielenie nueroprzekaźnika do synapsy i generację potencjału czynnościowego w nerwie kontaktującym się z receptorem. Komórka receptorowa reaguje na odkształcenie leżące w płaszczyźnie symetrii pęczka wyrostków lub mające składową leżącą w tej samej płaszczyźnie; może więc wyróżniać kierunek działającego bodźca. Odkształcenie w jednym kierunku powoduje depolaryzację, a w drugim hiperpolaryzację komórki. Aktywacji ulegają kanały potasowe i przepływ tych jonów jest odpowiedzialny za pierwszy etap depolaryzacji.

 

5. Oddziaływanie wibracji na człowieka.

 

Działanie biologiczne wibracji zależy głównie od amplitudy i częstotliwości. Szczególnie charakterystyczny wpływ wywiera częstotliwość tych drgań, gdyż pewne jej wartości, zgodnie z częstotliwości drgań własnych niektórych narządów wewnętrznych wywołują rezonans. Rezonanse różnych organów zachodzą w różnych częstotliwościach dla klatki piersiowej jest to zakres 4-10Hz pęcherza moczowego 18Hz. Wywołane przez wibracje oscylacyjne rozciąganie i przemieszczanie tkanek, zwłaszcza przy częstotliwościach rezonansowych, może prowadzić do wielu subiektywnych i obiektywnych objawów. Występują np. bóle w klatce piersiowej (czasem o charakterze wieńcowym), zaburzenia oddechowe, parcie na mocz i stolec, zmiany naczyniowe i ciśnienia krwi (częstotliwości w zakresie 35- 250Hz mogą wywoływać skurcz naczyń krwionośnych). Poza tym stwierdza się różne zmiany hormonalne i biochemiczne.

 

6. Choroba wibracyjna. Palestezjometria.

 

Przy przewlekłym działaniu wibracji np. w pracy zawodowej może dojść do choroby wibracyjnej. Występować w niej mogą zaburzenia naczynioruchowe (cierpnięcie i blednięcie opuszek palców) oraz ze strony nerwów obwodowych i układu autonomicznego, przedsionka układu kostno stawowego trawiennego a także bóle o różnej lokalizacji. Ocen zaburzeń czucia wibracji dokonuje się za pomocą palestezjometrii. Palestezjometr służ do bezinwazyjnego badania progów czucia wibracji działających na palce człowieka. Dzięki zależnościom pomiędzy czuciem drgań w palcach a pewnymi jednostkami chorobowymi, istnieje możliwość wczesnego ich wykrycia.

 

7. Metody ochrony organizmu przed szkodliwym oddziaływaniem wibracji i hałasu.

 

Z wibracjami bardzo często spotykamy się w przemyśle i komunikacji. Występują one np. w pracy z drgającymi narzędziami, jak młotki i dłuta pneumatyczne, na traktorach, w śmigłowcach samolotach rakietach, samochodach. W zapobieganiu ważną rolę odgrywa tłumienie kontaktu miedzy przedmiotami drgającymi a ciałem ludzkim (np. podkładki z materiału tłumiącego).

Minimalny poziom hałasu od którego obserwuje się najlżejsze objawy wynosi 80dB – dla pasma częstotliwości 3-4 kHz. oraz 0dB dla pasma 5-6kHz. Na podstawie długoletnich badań i obserwacji ustalone zostały dopuszczalne poziomy hałasu. W problemie ochrony przed hałasem stosowany jest podział środowiska na strefy akustyczne według wartości dopuszczalnych poziomów hałasu. W miastach mogą występować następujące strefy: lotniska (80-140dB), strefa przemysłowa (80-100dB), arterie miejskie (70-90dB), strefy ochronne (tereny mieszkalne i rekreacyjno-wypoczynkowe 50-70dB), tereny wymagające ciszy (szpitale, uzdrowiska 30-50dB) 

Stosowane środki ochrony przed hałasem można podzielić na techniczne i organizacyjne. Do pierwszej grupy należą środki techniczne stosowane u źródła hałasu (zmiany konstrukcyjne maszyn, wymiana części generujących hałas, użycie tłumików) dodatkowo ograniczenie rozprzestrzeniania się hałasu (instalowanie przegród i barier dźwiękochłonnych), stosowanie ochron usznych. Do grupy drugiej możemy zaliczyć takie środki ochrony jak skrócenie czasu ekspozycji na hałas, zwiększenie odległości miedzy źródłami hałasu a ludźmi, okresowe badania audiometryczne, szerzenie oświaty wśród pracowników narażonych na działanie hałasu w zakresie skutków biologicznych i zasad ochrony.           

 

·         wolne zakończenia nerwowe w skórze i w tkankach głębszych. Sygnalizują one dotyk, a także i ból;

·         ciałka dotykowe (ciałka czuciowe Meissnera) są zakończeniami grubych włókien nerwowych, otoczonych torebką, w których znajduje się delikatna siateczka włókienek nerwowych. Ciałka występują w dużej liczbie, głównie w opuszkach palców i na wargach. Wykrywają one dotyk szczególnie lekkich przedmiotów. Są one odpowiedzialne za dokładną lokalizację dwupunktową bodźca dotykowego i za rozpoznawanie kształtu przedmiotów;

·         łąkotki dotykowe (tarczki Merckla) składają się z tarczek utkanych z siateczki łącznotkankowej. Odbierają one bodźce dotykowe, zwłaszcza szybko działające, o zmiennej sile działania. Występują głównie w opuszkach palców.

·         receptory koszyczkowe mieszków włosowych stanowią zakończenia cienkich włókien mielinowych wokół mieszków włosowych. Wykrywają one bodźce dotykowe o słabej intensywności. Dzięki nim każdy włos jest receptorem dotyku;

·         ciałka zmysłowe (narządy końcowe Ruffiniego) stanowią kłębki nie- osłoniętych włókien nerwowych znajdujących się w warstwie brodawkowej skóry i w tkance podskórnej. Służą do odbierania długotrwałego i silnego ucisku;

ciałka blaszkowate (ciałka Paciniego) składają się z zakończenia włókna nerwowego, na które, niczym warstwy cebuli, nakładają się komórki satelitowe. Sygnalizują nie tyle sam ucisk, ile raczej aktualnie zachodzące odkształcenie. Zmiana ucisku wywołuje chwilowe odkształcenie ciałka i tym samym zakończenia nerwowego. Znajdują się one w tkance podskórnej, krezce i w stawach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WNIOSKI

 

Rzuca się w oczy, iż najlepiej wyczuwalne przez receptory na palcach są dźwięki o częstotliwościach w zakresie 160 – 400Hz. Poszczególne palce cechuje różna wrażliwość – palec II jest najczulszy. Wynika to z tego, że na opuszkach tego członka rozlokowanych jest najwięcej mechanoreceptorów – ciałek Meissnera i Paciniego. Z wykresu wynika także, że badanego cechuje wrażliwość na bodźce w granicach normy. Nie stwierdza się choroby wibracyjnej. Wynik badania można uznać za wiarygodny nawet w warunkach, jakie panują w laboratorium biofizycznym.

 

 

Składanie drgań prostopadłych:

 

Gdy ruchy są do siebie pod kątem prostym, czyli płaszczyzny ich drgań są prostopadłe, to powstały ruch jest złożeniem dwóch niezależnych drgań o równaniach:

x = Axcos(wx t + d )
y = Aycos(wy t + f )


Jeżeli ruchy w płaszczyznach OX i OY mają różne amplitudy, fazy i częstotliwości wtedy otrzymujemy ciekawe krzywe, zwane krzywymi Lissajous.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin