wykłady z psychopatologii - Cierpiałkowska.doc

(225 KB) Pobierz
Wykład 1A

Wykład 1A

 

Seligman, Walker, Rosenhan (2003) PSYCHOPATOLOGIA, Zysk i S-ka r. 5, 6,7, 8, 9, 10, 11,12 (pominięte zostały niektóre obszary, które poznamy już na specjalności; wyłączone zostały obszary uzależnień i zaburzenia na tle seksualnym i zaburzenia tożsamości)

 

Egzamin testowy 50 pytań, czas 50 minut

 

CO TO JEST PSYCHOPATOLOGIA?

 

Psychopatologia łączy się każdemu z czymś co nazywamy zaburzeniami psychicznymi. Najczęściej uznaje się ją jako dziedzina nauki stosowanej  o charakterze interdyscyplinarnym korzystająca z dorobku psychologii i psychiatrii, która podobnie jak te dziedziny koncentruje się na  zagadnieniach zaburzeń zchowania/psychicznych.

 

Przedmiotem dociekań teoretycznych i badań empirycznych są zaburzenia psychiczne zarówno pojedyncze symptomy jak i jednostki kliniczne. Psychopatologia z jednej strony jest dziedziną która przywiązują dużą wagę do zdefiniowaniu symptomów, z drugiej strony dąży do tworzenia jednostek klinicznej. Inaczej wyodrębnia się symptomy w psychopatologii a inaczej w psychologii.

 

Jeśli psychopatologia jest subdyscypliną, to rodzi się pytanie w którym z obszarów. Nauki działają w czterech głównych obszarach w zależności od tego czym się zajmują:

·         opis różnych sposobów przezywania i zachowania w kategoriach objawów, zwanych symptomami; jest to czysta deskrypcja, nauki te wypracowały cały system pojęciowy

·         Wyjaśnianie mechanizmów rozwoju zaburzeń z uwzględnieniem saluto-  i patomechanizmów, wywodzących się z określonej koncepcji psychologicznej natury człowieka (zazwyczaj wykorzystuje się 4 obszary)

·         Wskazanie na patogenezę: endogenną, egzogenną i psychogenną. Czy istotne są cechy konstytucjonalne, biologiczne, genetyczne czy środowiskowe (np. stresogenne wydarzenie, czy wdychanie farby przez malarza dając halucynacje – jest to b. szerokie pojęcie). Psychogenne – uwarunkowane jakimś wewnętrznymi cechami jednostki.

·         Opracowanie wskazań do leczenia, które wywodzą się z założeń o patogenezie i badań nad efektywnością. W zależności jakie czynniki rozważmy takie działania zostają podjęte, farmakologia, terapia etc.

 

 

PSYCHOLOGIA KLINICZNA

·         opisuje nieprzystosowawcze wzorce zachowania i zaburzeń procesów psychicznych

·         wyjaśnienia patomechanizmu ich utrzymywania się na podstawie specyficznych teorii natury człowieka

·         formułuje na tej podstawie założenia o celach, procedurach i strategiach terapeutycznych (dzięki temu potrafimy odróżniać czy dane oddziaływanie jest psychoterapią czy nią nie jest

 

 

PSYCHIATRIA

 

·         opisuje zaburzenia w postaci symptomów

·         wyjaśnia znaczenie czynników biologicznych: genetycznych konstytucjonalnych, organicznych w patogenezie tych zaburzeń

·         formułuje programy leczenia farmakologicznego

 

Co takiego powinno zostać wprowadzone do organizmu aby uzyskał on równowagę

 

PSYCHOPATOLOGIA

 

·         opisuje i kategoryzuje zjawiska psychiczne  o znaczeniu klinicznym w postaci symptomów (tworzenia systemów pojęciowych, systemów klasyfikacyjnych; historia kobiety opuszczonej przez męża – czy jej wypowiedzi miały znaczenie kliniczne? Czy były symptomami? Jeśli tak to które można uznać za symptom, które nie i dlaczego? – m. in. odpowiedziami na te pytania zajmuje się psychopatologia)

·         tworzy całościowe systemy diagnostyczne zaburzeń psychicznych ( mamy dwa podstawowe systemy ICD (?)międzynarodowy system klasyfikacyjny odnoszący się do wszystkich zaburzeń i chorób w tym również psychicznych, DSM amerykańska klasyfikacja znacznie bardziej rozbudowana)

·         tworzy integracyjne modele ich patogenezy, uwzględniające znaczenie czynników biologicznych, psychicznych i społecznych (zawsze bierze pod uwagę wszystkie trzy czynniki w przeciwieństwie do psychologii czy psychiatrii)

·         na podstawie tych modeli formułuje wskazówki do leczenia

 

 

WSPÓŁCZEŚNIE WYODRĘBNIA SIĘ TRZY DZIEDZINY

 

1.     Psychopatologia ogólna - definiuje i  opisuje poszczególne objawy

2.     Psychopatologia szczegółowa – opisuje zespoły, jednostki kliniczne wyodrębnione na podstawie procedur statystycznych i założeń arbitralnych (Czasami w niektórych klasyfikacjach jak ICD-10 wyodrębnia się grupy podzielone ze względu na genezę – więc nie tylko opis)

3.     Psychopatologia rozwojowa – opisuje i wyjaśnia znaczenie czynników biologicznych i psychicznych w powstawaniu zagrożenia wystąpienia zaburzeń na różnych etapach życia jednostki. (bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, próbuje się pokazać jaka konfiguracja czynników w grupach podwyższonego ryzyka wpływa na powstanie zaburzenia; jakie są ścieżki rozwoju zaburzeń ze wskazaniem na tą specyficzną  konfiguracją bodźców)

 

TRZY PODEJŚCIA DO KLASYFIKACJI ZACHOWAŃ I PROCESÓW PSYCHICZNYCH

 

1.     Kategorialne

2.     wielowymiarowe (dymensjonalne)

3.     Prototypowe

 

KATEGORIALNE

 

Ma zastosowanie w medycynie ogólnej przy diagnozie chorób i czasami w psychologii i zakłada się że:

 

·         zachowanie można podzielić na dwie kategorie: normalne i nienormalne

·         zachowania nienormalne charakteryzują się wewnątrz kategorialną jednorodnością pod względem objawów, jak i ich wewnętrznej organizacji.

 

Papa Freud mówił o dwóch kategoriach psychoza i nerwica a norma jest bardzo bliska nerwicy. Później dołożył tendencję(?) Z czasem stwierdził  że norma to zdolność do miłości i pracy

 

DYMENSJONALNE

 

·         klasy zachowań i przejawów życia psychicznego należy tworzyć na podstawie różnic ich nasilenia na różnych wymiarach (kategoriach)

·         zachowania o podobnym nasileniu w obszarze tych samych kategorii tworzą jednorodne, rozpoznawalne klasy, np. neurotyków, psychotyków

·         wyodrębniane klasy zawsze na bazie tych samych wymiarów

 

 

PROTOTYPOWE

 

·         tworzy hipotetyczną – o charakterze teoretycznym lub empirycznym – konfigurację cech, konstytuujących „ pierwowzór” czy „idealny prototyp”

·         idealny wzorzec traktuje się jako matrycę

·         porównuje się zbiory cech konkretnej osoby do owego wzorca.

 

 

TRZY PODEJŚCIA DO NORMY

 

1.     Statystyczne, zwane ilościowym

2.     Społeczno – kulturowe (zazwyczaj sprowadzane do dwóch kwestii: adaptacyjności i dezadaptacyjności zachowania człowieka, w stosunku do norm społecznych, dodatkowo  mówi się że należy rozpatrywać funkcjonowanie człowieka w kategoriach normalny/ nienormalny z dwóch perspektyw: w odniesieniu do norm społecznych i w odniesieniu do poziomu zaspokajania potrzeb danej jednostki - Lewicki)

3.     Prototypowe – paradygmatyczne

 

[i dużo mówiła na ten temat ale i tak to wszystko wiemy bo mieliśmy to na Brzezińskim, Paluchowskim, Pasikowskim, etc]

 

PODSTWY ANALIZY PSYCHOPATOLOGICZNEJ

 

·         fenomenologia – opis przejawów życia psychicznego, funkcjonowanie w różnych obszarach ludzi którzy zjawiają się gabinecie

·         symptomatologia – opis objawów i ustalenie kryteriów ich  znaczenia diagnostycznego

·         syndromologia – wyodrębnianie zespołów psychopatologicznych (przy pomocy zabiegów statystycznych)

·         nozologia – tworzenie systemu diagnostycznego

 

SYMPTOMATOLOGIA – ZNACZENIE DIAGNOSTYCZNE OBJAWÓW

 

·         bezwzględne (objawy patognomiczne) – względne

·         wysokie (charakterystyczne, typowe, osiowe, pierwszorzędne) – niskie(atypowe, peryferyczne, drugorzędne)

·         Dodatkowe kryteria znaczenia klinicznego objawów to NASILENIE ZACHOWANIA, które jest charkteryzowane  przez różne miary, jak: czas, częstotliwość, subiektywne poczucie obciążenia  u pacjenta itp.

 

 

PROCEDURA KONSTRUOWANIA

 

1.     analiza opisów fenomenologicznych czyli różnych przejawów życia psychicznego w jego indywidualnej niepowtarzalności i wyodrębnienie tych o znaczeniu diagnostycznym

2.     wyróżnienie klasy zaburzeń na podstawie fenomenów psychicznych o wysokiej wartości diagnostycznej(z uwzględnieniem peryferycznych w wyodrębnieniu podzespołów) Lub na podstawie analizy skupień uzyskanych z wywiadów klinicznych.

3.     tworzenie całego system diagnostycznego na podstawie arbitralnie przyjętych kryteriów, najczęściej jest to kryterium etiologiczne : znaczenie czynników endogennych….

 

DWA SYSTEMY DIAGNOSTYCZNE

·         System diagnostyczny WHO – Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych –ICD – 10 (1992)

·         System diagnostyczny Amerykańskiego Towarzystwa psychiatrycznego – Podręcznik Diagnostyczny i Statystyczny Zaburzeń Psychicznych – DSM-IV (1994)

 

 

ICD-10

 

W DSM-IV nie ma pojęcia „nerwicy” ze względu na łączenie go jedynie z psychoanalizą.


Wykład 2

 

Tematem wykładu będzie psychopatologia ogólna J

Ta część koncentruje się na analizie zaburzeń procesów psychicznych.

 

Zaburzenia procesów psychicznych jakie będziemy analizować to:

- Zaburzenia czynności poznawczych

- Zaburzenia czynności emocjonalnych

-

 

Właściwe czynności psychiczne dzielimy na bardziej proste i złożone (rysunek)





Uwaga

Pamięć

Spostrzeganie

Myślenie

Język i komunikaty

Świadomość

Orientacja

Inteligencja

Osobowość

Emocje

Motywacje

 

 

 

Najbardziej złożone: świadomość, orientacja, inteligencja, osobowość

 

Zaburzenia uwagi

Można podzielić wielu różnych kryteriów - Wedlom

 

Uwaga - można ją charakteryzować z perspektywy zakresu – liczby zauważanych bodźców przez osoby w danym momencie. Wiele badan klinicznych i ogólnych informuje, że jak jest za dużo lub za mało bodźców w danym momencie prowadzi do zaburzeń uwagi.

 

Koncentracja – def. jest jako ześrodkowywanie całej uwagi na aktualnej czynności lub działaniu lub przedmiocie którym zajmuje się w danym momencie.

Kiedy osoba nie jest w stanie utrzymać uwagi to mówimy ze ma określone zaburzenia. Jednostka kliniczna ADHD – zespól deficytów w zakresie koncentracji zasobów

 

Selektywność uwagi – poziom zdolności do kontrolowania swojej uwagi i rejestrowania jakiegoś rodzaju bodźców – wybiórczość uwagi, czyli poziom dowolnej kontroli rodzaju rejestrowanych bodźców, z pominięciem innych

 

Przerzutność – czas potrzebny do przeniesienia uwagi z jednego przedmiotu na drugi przedmiot uwagi. Wraz ze starzeniem coraz mniej jest przerzutna … występuje w zespołach organicznych – czas przejścia od jednego rodzaju bodźców na inne rodzaje mówi się o zaleganiu bodźców … lub tak szybki ze jednostka nie jest w stanie rozpocząć analizować – jest to związane z pewna przerzutnością uwagi.

 

Trwałość – zdolność do utrzymywania uwagi przez dłuższy czas na danym przedmiocie danej czynności zadaniu

 

Podzielność – zdolność do jednoczesnego koncentrowania uwagi na dwóch lub więcej czynności, rzeczach tu ujawniają się różnice indywidualne wyrównują się one w wieku starczym gdzie wszyscy nie są już tacy zdolni.

O mężczyznach mówi się ze koncentrują się na jednym zadaniu naraz ale jest to umiejętność zróżnicowana indywidualnie.

 

Czasami w psychiatrii wydziela się trwałość (czujność):

Aproseksja niemoc ogniskowania uwagi na jednym obiekcie

Hipoproseksja ograniczenie uwagi

Hiperporseksja nadmierne ogniskowanie

 

 

 

Zaburzenia pamięci – występuje w bardzo wielu różnych jednostkach klinicznych i przyjmuje różne formy.

 

3 etapy – 3 składniki pamięci – jeden ze sposobów J

 

Okres zapamiętywania (kodowanie, zapisywanie) – pamięć bezpośrednia krotko trwała długo trwała

Okres przechowywania (magazynowanie) – osoba jest zdolna do zapamiętania a nie jest zdolna do zachowania

Okres odtwarzania (przypominanie) –

 

Eksperyment piktogram – x x x

 

Dajemy 15 słów do zapamiętania po godzinie odtwarzamy

 

Druga cześć dajemy 15 słów plus może zrobić rysunki po godzinie odtwarzamy

 

Bada się w jakim stopniu istnieje zbieżność miedzy zapamiętanymi słowami w jednym lub drugiej części eksperymentu

 

Tabela zaburzenia pamięci:

- Zaburzenia ilościowe dysmnezja

- Zaburzenia jakościowe paramnezje - są znaczącymi klinicznie symptomami czyli jak występują to możemy wnioskować ze maja znaczące podłoże

 

Zaburzenia ilościowe

Dysmnezje:

 

Zaburzenia jakościowe





Paramnezje

- Hipermnezja

- Hipomnezja

- Amnezja

- Ekmnezja

Allomnezje

Zniekształcenia

- Iluzje pamięci

- Kryptomnezje

- Złudy utożsamiające

Pseudomnezje

- Konfabulacje

- Omamy pamięci

 

 

 

Zaburzenia ilościowe

 

Hipermnezja – cytowanie książek telefonicznych [Rain Man] J może wystąpić w zaburzeniach autyzmie

Amfetaminę stosują przed egzaminami po to by pobudzić pamięć pobudzają stan hipermnezji

 

Hipomnezja – zapamietuje mniej elementów lub mniej jej odtwarza. Znacznie więcej jednostek klinicznych jest więcej jest charakterystyczna dla prawie wszystkich jednostek zaburzenia nastrojów zaburzeń na tle lekowych w wielu zaburzeniach dysocjacyjnych

 

Amnezja – utrata możliwości odtwarzania. Można z charakteryzować ją pod względem stopnia zakresu trwałości czasowego związku z czynnikami czasowymi.

 

Stopnia – nie pamięć – amnezja całkowita lub fragmentaryczna. (środki psychoaktywne, charakterystyczny objaw zespołów stresu po urazowego, zaburzeń świadomości, zespołów pomroczność jasną)

 

Zakres – pełna albo wybiórcza – wybiórcza jest fragmentaryczna jest również motywowana w sposób świadomy. (np. osoba nie chce czegoś pamiętać bo jest jej to wygodne)

 

Trwałości – przemijająca lub trwała – przemija lub trwa

Czasowy związek niepamięci z czynnikiem sprawczym – wsteczna (retrograda), następcza (anterograda)

 

Wybiórcza i fragmentaryczna – może być świadomie motywowana.

 

Stres pourazowy

 

 

Wsteczna (retrograda) – gdy pacjent uległ wypadkowi samochodowego pamięta wszystko od momentu znalezienia się w szpitalu ale nie może przypomnieć sobie co wydążyło się miedzy jazda samochodem a znalezieniem się w szpitalu

 

Następcza anterograda – pacjent doskonale pamięta moment wypadku (minuta po minucie sekunda po sekundzie, rozpoznawali swoje stany emocjonalne wspomnienia) nie pamiętają tego co wydążyło się po zaistnieniu tego zdarzenia traumatycznego

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin